יום שלישי, 15 בנובמבר 2011

אומרים שהיה כאן שמח: חיילות צה"ל, 1963

על רקע המחאות ההולכות וגוברות כנגד ניסיונות נואלים של הדרת נשים במרחב הציבורי (אמנם מערכת עונ"ש פועלת בירושלים, אך עלינו אין שום מגבלות...), ובמיוחד נגד הקולות הצורמים ביחס לשירת נשים בצה"ל, כדאי לחזור חמישים שנים אחורה.

בשנת 1963 עלה למסכים סרט דוקומנטרי איטלקי ששמו La donna nel mondo דהיינו 'נשות העולם'. הבמאים האיטלקיים היו  גואלטריו ג'קופטי (Gualtiero Jacopetti), פאולו קווארה (Paolo Cavara) ופרנקו פרוספרי (Franco Prosperi). ברוח התקופה והמקום יש בסרט עליצות רבה ושובבות, וכמובן הערצה בלתי מסויגת לנשים, ליופיין ולגופן.

הקריינות באנגלית היא של פיטר יוסטינוב.

הנה הרגעים הפותחים של הסרט:כחמש דקות מן הסרט הוקדשו לנקודת הח"ן של ישראל - חיילות צה"ל.הסרט עצמו צולם בשנת 1962 ולפי חשבוני הנשים המצולמות בו צריכות להיות בנות שבעים פחות או יותר... מי שמזהה את עצמה מוזמנת לפנות אליי ולספר את סיפורו של הסרט.


תודה לאלכס נקריאקוב.


ביבליוגרפיה

http://en.wikipedia.org/wiki/La_donna_nel_mondo

http://www.imdb.com/title/tt0055923/

http://www.shallowfocus.org/2007/01/18/women-of-the-world/

6 תגובות:

 1. עשיתי PLAYLIST עם כל הסרט:
  http://www.youtube.com/playlist?list=PLB43BC9CF3A37DF97

  השבמחק
 2. קטע מעניין. בסרטים "הוליוודיים" באותה תקופה, כגון "אקסודוס" ו"עשה צל גדול" (Cast a Giant Shadow), הוצגו חיילות צה"ל באורח חיובי ורציני, אך כאן הטון כולו לעג וסרקסטיות. אולי צוות הצילום הוגבל לבסיס טירוניות. אגב - בצה"ל של שנת 1962 האמנם שירתו רק אשכנזיות?

  השבמחק
 3. היחידה שזיהיתי היא כמובן מפקדת ח"ן, הלא היא סטלה לוי האגדית.
  אגב, תרגום שם הסרט שהזכיר מרק הוא כמובן 'הטל צל ענק'.

  השבמחק
  תשובות
  1. סטלה לוי היתה מפקדת חן מספר שנים מאוחר יותר אנונימי טעות בידך,,,

   מחק
 4. גם אני שירתתי אז בצבא אבל בנח"ל. חלק מהבנות שצולמו היו בבה"ד 12 ופניהן מוכרות לי אך לא עד כדי לזכור שמותיהן (כפי שרמזת: מתקרבות ל-70). נראה לי מגמתי לכיוון של ניסיון להראות "נשיות" מוגזמת שלא זכורה לי. אף בת בזמנו לא היתה חושפת כך את גופה!!!

  השבמחק
 5. דוד,
  פורנוגרפיה היא רק הצד השני של המטבע העכור של הדרת הנשים והשתקתן!
  שבת שלום
  דליה מרקס

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.