יום חמישי, 28 באוגוסט 2014

ברוך הבא: סידורי הראשון
כתב וצילם ברוך גיאן


בשבוע הבא תיפתח שנת הלימודים בכל הארץ (נקווה שגם בדרום) ואת מדורנו נקדיש הפעם למה שקרוי 'תינוקות של בית רבן'.

לפני כמה שבועות, באחד מימי תמוז הלוהטים, יצאתי לעיר העתיקה למשימת צילום. כשהגעתי לשערי הכותל המערבי ראיתי קבוצה של זאטוטים יורדת מאוטובוס ולא יכולתי שלא להעלות על פניי חיוך גדול ומפויס.

ספרתי שלושים ושמונה ילדים. כולם היו לבושים בחולצות לבנות חגיגיות, על ראשיהם חבשו כתר נייר צבעוני והציציות הארוכות שמחוץ למכנסיהם הכהים התנופפו ברוח.

נשרכתי אחריהם עם מצלמתי. התפעלתי מהמראה וגם הם היו מאושרים מתשומת הלב שזכו לה מאדם זר. הילדים ומלוויהם עשו את דרכם אל רחבת הכותל. אחד ה'מלמדים' צילם אותם, אבל הילדים, כך נראה היה, התרשמו יותר ממני  צלם בלתי קרוא שמלווה אותם עם ציודו המקצועי. תוך זמן קצר הם ראו בי חלק בלתי נפרד מן האירוע. כמו צלם חתונות.

שוחחתי עם כמה מן הילדים וכך התברר לי שמדובר בבני היישוב החרדי ביתר עילית, כולם תלמידי רשת החינוך 'אל המעין' של ש"ס, שהובאו לכותל כדי לערוך את טקס קבלת הסידור הראשון. מה שמשונה היה, שכל הילדים הרכים היו, מה שקרוי אצלנו 'ספרדים', אבל שלושת המלמדים, שאחראים על חינוכם, היו 'אשכנזים'... מנהל ה'תלמוד תורה', שהשתתף גם הוא באירוע, סיפר לי שאכן זה המצב. הם חיפשו מלמדים – גברים, כמובן  ולא הצליחו למצוא במגזר הספרדי מועמדים מתאימים. 'כור היתוך' כבר אמרנו?

מכל מקום, הזאטוטים הגיעו לרחבת הכותל והתגודדו מול האבנים העתיקות. אחר כך התיישבו ברצועת הצל הצרה הצמודה לכותל וכל אחד קיבל שקית שתייה.

לאחר שהוענקו להם הסידורים רקדו הילדים ומלמדיהם, ואז התבקשתי לצלם 'תמונת מחזור'. הילדים היו ממושמעים להפליא ובתוך דקות אחדות הסתדרו בשורות, נעמדו מולי מוכנים ונרגשים. כמה נשים, שעמדו מעבר לפרגוד וצפו במתרחש, הצטרפו גם הן לחגיגה. הן עמדו על כיסאות, שלפו את מצלמותיהן ותיעדו.

בדרכי חזרה נזכרתי בסיפורו היפה של ש"י עגנון, 'סיפור נאה של סידור תפילתי' (אלו ואלו, הוצאת שוקן, עמ' רלז-רמז), שבו מתוארת התרגשותו של ילד יהודי בגולה מן הסידור החדש שהביא לו אביו מן היריד.


הנה כמה מן התמונות שצילמתי:16 תגובות:

 1. תמונות נפלאות! ישר כח

  השבמחק
 2. ברוך, תמונות יפות מאד.
  כל זמן שיילמדו לימודי ליבה, מבחינתי זה מעולה.
  מעניין איך תשלח להם את התמונה, בטח לא במייל.

  השבמחק
  תשובות
  1. חרדי גאה ובכל זאת אנונימי28 באוגוסט 2014 בשעה 18:49

   "בטח לא במייל". למה בטח? זו בדיחה שאמורה להצחיק מישהו?
   כאילו באת "לחשוף" שהחרדים משתמשים באמצעים טכנולוגיים למרות שהם לובשים מעילים כבדים בקיץ? מה בדיוק רצונך?

   מחק
 3. תודה.תופתע אבל התמונות נשלחו במייל

  השבמחק
 4. הרבנים האשכנזים זה לאו דווקא כור היתוך. מזה שנים הספרדים מתבטלים לאשכנזים עד כדי שבני רבני שס לומדים דווקא בישיבות אשכנזיות ליטאיות, והספרדים החלו להיראות עם כובעים חסידיים. נשות הספרדים הולכות עם פאות ועוד דוגמאות רבות.
  דווקא הרב עובדיה ז"ל לא התלהב מהמהפך הזה, אולם לשס יש כבר רב חדש. שאחד מפסקיו הראשונים היה לאסור על בנות ללמוד מקצוע חופשי/חילוני שוב בדומה לציבור החסידי/ליטאי.

  השבמחק
  תשובות
  1. Nothing new. In 1978 I lived next door to a Yemenite yeshiva bachur whose father
   was a well-known Yemenite rabbi and he not only studied in a Litvish yeshiva
   but spoke fluent yiddish.

   מחק
 5. מקסים! שיגדלו למעשים טובים ומחשבה חופשית

  השבמחק
 6. מלמדים? האם אין הם יודעים שאין מפנים אחוריים לעבר מקום קדוש? אתמהה איזה חינוך לכבודה של "תיירה" יש כאן?

  השבמחק
  תשובות
  1. אוי, יהושע...
   כשיש מצלמה שם המזרח!

   מחק
 7. תמונות יפות חינוך נחמד--זאת כנראה הסיבה שבחור ישיבה ממוצע דורש מהורי הכלה "סידור" מלא.

  השבמחק
 8. תמונות יפות !
  ביני לביני אני שואלת אם בנות גילם זוכות להתייחסות כלשהי:
  האם גם הן מקבלות את 'הסידור הראשון שלי' (או כל ספר שהוא)
  בכותל או במקום מיוחד (להן) אחר.
  מקווה מאד שכן !!!

  השבמחק
  תשובות
  1. גם אצל הבנות הטקס נחגג, בדרך כלל בצורה של הופעה / הצגה וכו' בתוספת חלוקת סידורים חגיגית.
   יש מקומות שהארוע מופק ברמה גבוהה מאוד. (זה תלוי בהורים ודרישתם, ובתחרות שלעיתים קיימת בין בתי ספר אזוריים.)

   מחק
 9. כן, גם אצל בנות הטקס נחגג וברוב חגיגיות. בת משפחתי חגגה השנה מסיבת סידור מפוארת, עם פליי בק, וצילום ועוד. דווקא בבתי ספר לבנות משתדלים לעשות מסיבות מרשימות.
  ואגב, בשנים האחרונות נכנס טרנד טיולים לכותל במקום או לצד מסיבות. גם לבנות. לא כל בית ספר מעוניין בטיול, זה כולל תקציב ובלגן. אבל לא מעטים טורחים. מטרת מסיבות וטיולים אלו למצב סידור ותפילה בכלל כמשהו בעל ערך.

  ואגב, מלמדים במקומות רבים הם אשכנזים, ולא סתם. ירושלמים. שם מלאכה זו עוברת מדור לדור (ויעוין ב"שטיסל" באב ובעקיבא שלומד ללמד)

  השבמחק
 10. מרגש עד דמעות ילדים יהודים ליד הכותל המערבי ועוד עם סידור ביד, עם חיוך על הפנים...מי חלם שלזה אנו נזכה לראות אחרי שנות החושך של השואה. תודה גדולה על התמונות הנפלאות המשמחות.

  השבמחק
 11. יופי של כתבה, מאלפת, מאוזנת ועניינית, לא מתנשאת ומקנטרת, וגם לא מתמוגגת.
  כל הכבוד.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.