יום רביעי, 27 במאי 2015

עונ"ש בדרכים: כתב סתרים באנטוורפן, איפה אתונה, מיטה חמה באוּמָן

א. חידת היגיון

בית המדרש של חסידי צ'ורטקוב באנטוורפן (מקור: גוגל סטריט)

קוראי עונ"ש זוכרים אולי את הפוסט על מגילת הסתרים של חסידי קרֶצְ'ניף – קוד סודי שנועד להגן על המקום מפני מתנכלים ומאפשר רק ליודעי ח"ן לפתוח את מנעול הדלת לציון קברו של האדמו"ר בהר הזיתים.

ובכן, הרעיון נלמד היטב בכל תפוצות ישראל, ובשל המצוקות הביטחוניות הוא מיושם במוסדות יהודיים שונים, בבתי כנסת ובתי מדרש.

נציג עונ"ש בבלגיה (שבעצמו בחר להסתיר את זהותו), שיתף אותי בסודות הכמוסים של צופן בית המדרש של חסידי צ'ורטקוב, ברחוב Van leriusstraat 37, אשר באנטוורפן הבירה.

וכך, רק יודעי עברית והבקיאים במורשת ישראל יוכלו לפצח את הסוד ולבוא אל הקודש פנימה.


קשה, נכון?

הנה הפיתרון: 4 – רוחות שמים; 3 – נדרשים כדי לברך 'מזומן' בברכת המזון; 5  חצי מנין; 1 סוף פסוק 'שמע' ('ה' אחד').

ברוכים הבאים.

ב. דע את היקום


אלון גלעדי טס לאחרונה בטיסת 'אל על' ועיין לפי תומו במפת יעדי החברה, כפי שהיא מוצגת במגזין 'אטמוספירה', המחולק לכל הנוסעים. העיון במפת העולם החריד אותו משלוותו. הייתכן שאתונה, בירת יוון, נדדה ממקומה ואיש לא סיפר לנו על כך?


כתב לי אלון:
בימים שבהם טייסים מתאבדים בצלילה אל הרי האלפים מה יותר מרגיע מלטוס ב'אל על'? על כל שקית של חטיף יש בערך ארבע חותמות כשרות שונות, אתה מתבקש לזוז ממושבך כדי לאפשר הפרדה בין גברים ונשים, תפילות מתקיימות במעברים  ברור שתהיה השגחה עליונה על המטוס! אתה מתרגע במושב המרווח ומעיין בעלון 'אטמוספירה' ובו מודפסת בצבע מפת הקווים של החברה. אבל אז אתה, עפּעס, נלחץ קצת, בעיקר אם אתה טס לאתונה, סנט פטרבורג או פראג. אתונה הועברה לטורקיה, ואת מקומה תפסה סופיה, בירת בולגריה! סנט פטרבורג הועתקה ממקומה ונדדה לצפון-מזרח וגם פראג 'ברחה' מזרחה – התקרבה לוורשה והתרחקה מברלין.
לא ברור אם יש פה איזה מסר סמוי (קונספירציה? נבואה?), אבל צריך רק לקוות שהטייס הוריד לפלאפון שלו את google maps ולא מנווט לפי המפות של 'אל על'.
נ.ב. כמובן שהפניתי את תשומת הלב של דוברוּת 'אל על' לטעויות המביכות כבר לפני כמה שנים.


למען הסר ספק, אתונה נשארה במקומה. הנה המפה הנכונה:


וגם סנט פטרבורג נשארה במקומה, למרות שאל על החליטה להזיז אותה.


ג. מיטה לנצח באוּמָן

מודעת קיר ברחוב מעלות המדרשה ברובע המוסלמי בירושלים (צילום: ברוך גיאן)

איזהו חכם? הרואה את הנולד.

כל מי שעיניו בראשו יודע שבאומן  עירו של רבינו נחמן מברסלב  צפוף רצח, בעיקר בראש השנה. מחירי השכירות מאמירים משנה לשנה, ומי יודע באיזו דירה תיתקע אם לא תדאג מראש לאכסניה הולמת.

בשבילכם, המודאגים, נולד המיזם 'מיטה לנצח'.

שלמו 2,000 דולר בלבד (במזומן!), ויש לכם מיטה עץ משובחת באומן לכל החיים. אפשר גם להשכיר אותה.

המודעה שרדה כנראה מן השנה שעברה, אבל אולי נשארו עוד כמה מיטות פנויות.


'מורנו הרב שליט"א' הוא הרב אליעזר ברלנד, השוהה לפי שעה מחוץ לארה"ק בעניין רע.

4 תגובות:

 1. מילת קוד למנעול בחידון בכדי להיכנס לכל מקום ציבורי יהודי, הינה פטנט ישן ושחוק ומשתמשים בו בכל רחבי אירופה, ואפילו בארצות הברית, ישנם רעיונות מקוריים יותר וישנם רעיונות פחות, בקש נא מנציגכם באנטוורפן שיצלם את השלט הנותן רמז למילת הקוד בבית הכנסת של צאנז ז'מיגרד ברחוב בלגיליי 79 ותיווכח שינם רעיונות נוספים... ישנם גם צירופים המצריכים לחיצה על יותר מאחד המספרים בעת ובעונה אחת בכדי ליצור צירוף שירכיב את מילת הקוד.

  השבמחק
 2. נראה שמצווה זו חביבה במיוחד, שהרי עבור תשמיש המטה הזה מותר לאסוף כסף גם בכותל.
  אגב, נא לדייק. לא כתוב שהמטה משובחת אלא שהיא מעץ משובח (אא"כ הכותב לא דק והשתמש במילה משובה למיטה אא"פ שהיא לשון נקבה)

  השבמחק
 3. אנונימוס ב"ה יתברך29 במאי 2015 בשעה 8:56

  בס"ד - וה' אלוקינו יתברך שמו לעד
  עלה במוחי הקודח רעיון ושיתפתי בו גם את הר' המשיח של קהילתנו, ואת ברכתו קיבלתי : 2000 דולאר זה כסף קטן לרכישת מיטה כזו עבור ביבי ורעייתו שרה במטוס, כלי הטיס המגיע קרוב לשמיים כמות שנאמר "היושב במרומים וגו'"- אם אפשר להעביר את ההצעה לחברות התעופה מדינת ישראל ("מדינת ביבי" ) תצא נשכרת מן העיסקה והמיטה תהייה רשומה על שם בני הזוג המלכותי . ישנו שימוש נוסף במיטה כזו במטוס - ייגבו דמי כניסה לנוסעים מן המניין והכסף שייכנס ל'קופת ר' בנימין נתנייהו' יכסה את ההוצאה.
  הנהלת "אל על" חייבת לדון בהצעה הזו שתזכה את מדינת ישראל (זו שהובטחה על ידי הקב"ה וציפי חוטבלי לעם ישראל לנצח נצחים!!) בהישג עולמי ולשם (דראון?* ) עולם

  השבמחק
 4. ישנו בית כנסת בברן שבשוויץ, שאיני זוכר את שמו, וקוד הכניסה הינו ״שבת״ 324.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.