יום רביעי, 3 ביוני 2015

ברוך הבא: לאן נעלמו הזאבות של בית החולים האיטלקי?
כתב וצילם ברוך גיאן

בית החולים האיטלקי בירושלים, שבנייתו החלה בשנת 1911 והושלמה בשנת 1919, הוא מן המבנים היפים והמרשימים בעיר. הוא ממוקם ברחוב שבטי ישראל פינת רחוב הנביאים, והיום שוכנים בו חלקים ממשרד החינוך. המבנה מזכיר מבנים ידועים באיטליה, בראשם הפלאציו וקיו שבפירנצה, ואי אפשר להתבלבל בזהותו האיטלקית.

ברבות השנים ניזוקו חלקים שונים במבנה וקירותיו העבים ספגו לכלוך של דורות. לא מכבר הסתיימו עבודות השיפוץ והניקוי, לשמחת אוהבי העיר.

הזדמנתי למקום עם תום השיפוץ, וכהרגלי נשאתי עיני מעלה אל הקמפנילה (Campanile), מגדל הפעמונים הניאו-גותי. לתדהמתי גיליתי כי שתי הזאבות עתירות העטינים (במקור היו ארבע זאבות), שעליהן נהגתי להצביע בסיורים המודרכים שלי, נעלמו ואינן!


בית החולים האיטלקי בראשיתו. על מגדל הפעמונים אפשר לזהות ארבע זאבות. על הקיר מימין מונף דגל איטליה.
שתי הזאבות עמדו במשך שנים על כרכובי מגדל הפעמונים (צילום משנת 2012)
וכך נראה מגדל הפעמונים היום, לאחר הניקוי וללא הזאבות

הזאבה, אין צריך לומר, היא סמלה המיתולוגי הידוע ביותר של רומא. על פי האגדה, זאבה היא ששמרה על האחים התאומים רמוס ורומולוס, בניו של אל המלחמה מרס, הניקה אותם ושמרה עליהם עד שגדלו (ואז רומולוס רצח את אחיו והפך לשליט הראשון של רומא).

הזאבה הקפיטולינית (Lupa Capitolina)  פסל ברונזה אטרוסקי המוצג במוזיאון בגבעת הקפיטולין ברומא מאז המאה ה-15 (מקור: ויקיפדיה)

בפיזה צילמתי את הזאבה ליד המגדל הנטוי

הזאבה המניקה את רמוס ורומולוס שולבה במבנה בית החולים האיטלקי גם בגילופי ברזל עדינים בסורגי שער הכניסה למתחם.פניתי לאיציק שוויקי, מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרים, שעשה כל מאמץ כדי לאתר את הזאבות שנעלמו. אחרי מסע בלשי ארוך התגלו הזאבות חסרות הראש וקטועות הרגליים (אך עדיין מרובות עטינים), נחות באחד מחדרי 'בית מחניים– ביתו המפואר של הבנקאי השווייצרי יוהנס פרוטיגר, שנבנה בשנת 1876. בית מחניים נמצא ממש ממול (רחוב שבטי ישראל 34, פינת רחוב הנביאים), ובו שוכנות היום לשכותיהם של שר החינוך ושל בכירי המשרד.

בחדר זה, בבית מחניים, נמצאו שרידי הזאבות
במבט מקרוב אפשר לראות את הסיתות העדין של העטינים

כאות הוקרה, איציק הזמין אותי לתעד את טקס הנחת הזאבות בתא המטען של מכוניתו...


לפני כן הנחנו את אחת הזאבות הנכות על כן אבן יפה, שמקשט את חצר בית מחניים, וצילמנו אותה למזכרת. למרות שראשה של הזאבה האומללה נערף ורגליה הקדמיות נקטעו, היא עדיין שידרה עוצמה ויופי.

הזאבות נשלחו להתאוששות במחסן ברחובות, שם הן תחכנה בסבלנות לריפוי ולשיפוץ, ככל שיימצא התקציב לכך.

הבה נקווה שהזאבות תחזורנה במהירות למקומן 'הטבעי' בראש המגדל הירושלמי, ולו גם עם ראש ישראלי חדש...

11 תגובות:

 1. רשומה יפה וחמודה

  השבמחק
 2. "זאב! זאב! - ואין זאב

  השבמחק
 3. זאביק השועל4 ביוני 2015 בשעה 0:08

  לוקוס, לוקוס, עד מתי אתה מכלה את ממונן של ישראל

  השבמחק
 4. כל הכבוד ברוך כדאי לעקוב אחרי הזאבות במדינה כשלנו

  השבמחק
 5. אבל ברוך לא הסברת למה הורידו את 2 הזאבות?
  השערה ורק השערה האם קשור לחרדים שלא אהבו את הזאבה וודאי לא את העטינים חוסר צניעות..?

  השבמחק
  תשובות
  1. עוד פעם חרדים?
   אתה כנראה מסוייט מחרדים, ולא מפסיק לחלום עליהם בלילה!
   מסכן...

   מחק
 6. האם רק נדמה לי שהפסלים נראים במצב יותר טוב בתמונה משנת 2012 , מאשר לאחר "עבודות השיפוץ והניקוי"?
  נהנתי מהכתבה והדבקות במטרה!

  השבמחק
 7. אכן בית החולים האיטלקי בירושלים ברחוב שבטי ישראל פינת רחוב הנביאים, הינו מהיפים והמרשימים בעיר. המבנה מזכיר מבנים ידועים באיטליה, ביחוד ארמונות ומגדלים בפירנצה. אלא שפאר הבניין, לבד מהזנחתו כדבריך, עומעם ע"י הבניין הענק והמודרני שנבנה מולו עבור משרד החינוך, ע"י אדריכל מתנשא. אם תוכל לאתר לוחמים מחטיבת הראל שפעלו במבנה במהלך מצור על ירושלים, אולי תשמע על אחד הלוחמים שהיה בתצפית במרום המגדל, ונפגע קשות מירי צלפי הלגיון הירדני. במשך שעות ארוכות עד לשעות הלילה המאוחרות, לא ניתן היה לעלות תחת האש ולהעביר משם את הלוחם הפצוע.
  ומאד יתכן שמטחי האש הירדנית, הם שגדעו את אברי הזאבות הרומאיות.

  השבמחק
 8. ראשיץ, כדאי להזכיר את האדריכל, אנטוניו ברלוצי, שהטביע את חותמו על העיר בכמה בניינים (כולל טרה סנטה; יש לו ערך בויקיפדיה העברית). שנית, אגדה שאולי היתה באמת מספרת שהסורגים המצולבים בחדרים הוחלפו על ידי שר חינוך דתי (כנראה המר) כדי שעובדי המשרד לא ישבו בחדרים עם צלבים. מחפש לסיפור הזה אימות

  השבמחק
 9. את הזאבות המקוריות שהן בנות מאה ויותר, ראוי לאכסן בבית נכות. כמו שהן נראות הן נכות מאוד... ובמקום לשפץ במחיר לא סביר, ראוי להעתיק, להשלים את החסר (לשמור את התבנית במרתף הבניין) ולהעמיד ארבע זאבות חדשות בראש המגדל לתפארת המקום.

  השבמחק
 10. כל הכבוד לברוך. חתיכת היסטוריה. של אדריכל חשוב כמו אנטוניו בארלוצי. חשוב לשמר. מקווה שהזאבות יוחזרו למקומן.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.