יום רביעי, 29 ביוני 2016

פה ושם בארץ ישראל: גרשון שלום; גינת צמח-חיסין; שירת הסטיקר

א. גרשון שלום

זה השלט שמקדם את פניהם של הבאים לגימנסיה הרצליה ברחוב ז'בוטינסקי בתל אביב.

צילום: גיא מירון

מילא העברית המקושקשת ('על רקע שלהי המאה ה-19') והמליצות הנבובות ('התפרצות וולקנית של גניוס יהודי יוצר ... ייסודה של הגימנסיה היה כאבן בזלת שנזרקה משרידי הלבה הזאת'. לא פחות!), לפחות תדעו על מה אתם מדברים.גרשון שלום, גרשם שלום  מה כבר ההבדל?

ובכלל, גרשם שלום נולד בסוף 1897, ועם כל הכבוד לו  לקשור אותו ל'התפרצות הוולקנית' שאירעה במפנה המאות 20-19 זה הבל גמור.

ב. גינה לי, גינה לי: אחת לצמח, אחת לחיסין

ועוד מתל אביב. כתבה לי יעל בר:
האגף לשיפור פני העיר (שפ"ע) בעיריית תל אביב לא שיפר פה הרבה. לא החליטו אם המקום גן או גינה ועל שם מי הוא נקרא. לא מגיעה גינה נפרדת (או גן) לכל אחד מהאישים הללו? 
נחום צמח (1939-1887) לא שבע נחת מחבריו בתיאטרון 'הבימה', שהתכחשו לפועלו כמייסד התיאטרון. רק אחרי מותו סלחו לו... חיים חיסין (1932-1865) הגיע לארץ עם קבוצת הביל"ויים ולימים נמנה עם מייסדי תל אביב והיה רופא רב פעלים.


על השילוט המחופף של אגף שפ"ע בתל אביב כבר עמדנו ברשימה קודמת, שעסקה בגינה אחרת: גינת דבורה בארון, שגם היא נמסרה לדמות אחרת (אמנם פיקטיבית).


ג. שירת הסטיקר

בכניסה לקמפוס הר הצופים, של האוניברסיטה העברית בירושלים יש שילוט שלא היה עובר בחיים את מפתן החוג לאנגלית.

סטיקר, כלומר דִִּבְקִית, כותבים כך: Sticker

צילום: הלל אסף

ואם בשגיאות כתיב עסקינן, הנה משהו מהשכונה הירושלמית שלי.

רחוב ראובן, ירושלים (צילום: דוד אסף)

7 תגובות:

 1. נא לא לאכול בגלל שיש חתולים פה?
  או נא לא לאכול פה חתולים?

  לכותב הפטרונים..

  השבמחק
  תשובות
  1. להאכיל, כמובן.

   מחק
  2. שיפור פני העיר
   אגף שפ"ע בעיריית תל-אביב , אכן משפר את פני העיר ואת איכות החיים בה . כול פנייה נענית במהירות שיא . לאחר התיקון , פונים אל המתלונן ומבקשים את תגובתו .
   תנאי ראשון לתיקון , להודיע למוקד העירוני . מה לעשות , הם לא מקבלים את עונ"ש . אי לכך שלחתי להם את הגליון הזה . נחכה ונראה . שבת שלום .

   מחק
 2. לעניין "רקע שלהי המאה ה-19", ברצוני להוסיף שהחותנת שלי שהיתה גם כן חלק מההתפרצות הוולקנית של הגניוס היהודי היוצר, אהבה ליצור עוגות מעניינות. על עוגה אחת מעניינת במיוחד, היא אמרה שהיא יצאה מאוד מוצלחת כי היא אפוייה על רקע של גבינה ואננס.

  השבמחק
  תשובות
  1. אוהב "קיט קאט"יום שישי, 01 יולי, 2016

   דוד אסף שצילם את צילום "הודעה" לא הבין ככל הנראה במה המדובר - יש שוקולדה הנקראת "קיט קאט" וה"קאט" שייך לחתולים בתרגום. כותב הפתק ה"נקי משגיעוט" התכוון שאין לאכול כאן חתולים וגם לא "קיט קאט". עכשיו הכל ברור.

   מחק
 3. חיים פילון, קרית טבעוןיום שישי, 01 יולי, 2016

  גינת חיסין נחנכה בשנות הארבעים של המאה שעברה בהשתתפות בני משפחת חיסין. כנכד הצעיר הייתה לי הזכות לטעת בה עץ.
  בשנות החמישים העיריה קראה לגינה על שם צמח.
  כתבתי לעיריה מכתב מחאה וקיבלתי תשובה ממר סעדיה שושני, ראש מחלקת הנטיעות: אין הכרח ששם הגינה יהיה כשם הרחוב. לדוגמא כיכר צינה דיזינגוף ברחוב מאיר דיזינגוף.
  לפני כמה שנים, לבקשתי, הוסב שם הרחוב והוא נקרא היום רחוב פניה וחיים חיסין. זכותה של סבתי עומד לה. הייתה גם היא מראשוני ביל"ו וממייסדי אחוזת בית. היא שכנעה את חברה חיים לעלות לארץ-ישראל ולא להגר לארצות-הברית.

  השבמחק
  תשובות
  1. אולי לא הבנתם, אז הנה ההסבר המלא - ברוך דבורה . הוא היה האח של דודתי דבורה. הוא היה אישיות שעמדה בצל של דבורה ברון, ומגיע לו הנצחה. סה הכל

   מחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.