יום שני, 13 בנובמבר 2017

פרנסות של יהודים: יופי נחמה, שליח ציבור, דוקטור צמח ועצים להצקה

א. מחווה לרבקה מיכאלי?

ב-1980 הקליט שייקה אופיר את המערכון הבלתי נשכח 'מנצח המקהלה'. זה היה בתכנית האירוח הטלוויזיונית של רבקה מיכאלי ובהשתתפותה. שייקה שיחק כמנצח של מקהלה ששרה את 'בוקר בא לעבודה', אך הוא מלא טענות כרימון לכולם חוץ מאשר לרבקה מיכאלי, שאותה הוא מעודד במשפט 'יופי, נחמה'.בראשון לציון יש חנות בשם 'יופי נחמה', שמשום מה מפרסמת את עצמה באנגלית דווקא.

האם מדובר במחווה?

צילום: גדעון נח

ב. שליח ציבור, פֶּתַח פתוח ואמא לוגיסטיקה

אבישי ליוביץ' ליקט שמות שנונים ומוצלחים של פרנסות והנה כמה מהם:

אברהם בסך הכל עושה שליחויות על הקטנוע שלו, אבל שם יפה יש לו: שליח ציבור...

צילום: אבישי ליוביץ'

וכאן עסק שמתעסק בחלונות ודלתות ושמו העברי היפה הוא 'פֶּתַח'. גם הניקוד – לאו מילתא זוטרתא היא! – הוא נכון.

צילום: אבישי ליוביץ'

פתרונות לוגיסטיים עם השם היפה תמיד 'אמא'...

צילום: הדר צרפתי ליוביץ

ג. דוקטור צמח

צולם בתל אביב.

על דוקטורים, פרופסורים ואקדמיות שונות ומשונות כתבנו כבר בעבר ('פרנסות של יהודים: דוקטור! דוקטור!'; 'פרנסות של יהודים: האקדמיה הישראלית למדעים') וזו תוספת מבורכת.

צילום: איתמר לויתן

ד. פרנסות של דרוזים: עצים להצקה

ומצמחים לעצים.

בכפר הדרוזי ירכא שבגליל, יש משפחות רבות שמתפרנסות ממכירת עצים להסקה; אחת מהן לא שולטת כנראה בכל רזי השפה העברית, וזה מה שיצא לה. 

'אני סבור שסוחר עץ להצקה יכול לעשות הון עתק במדינת ישראל', כתב לי אריק רז, נציג עונ"ש במערב הגליל. 'אנחנו הרי ידועים באהבת הבריות שלנו וברצון לעשות רק טוב זה לזה'...

צילום: אריק רז

5 תגובות:

 1. רוב נשים ברצוןיום שני, 13 נובמבר, 2017

  המשפחה מוכת העץ היא התשובה לטענת "פתח פתוח" שמעליה

  השבמחק
 2. אז הגיע הזמן לסםקופ שלי. זו לא סתם נחמה. שייקה אופיר הנציח כאן את שמה של ידידתו הוותיקה, נחמה שי, אשתו של השדרן שמואל שי.

  השבמחק
 3. מוישה האחד והיחידיום שישי, 17 נובמבר, 2017

  כמובן, המערכון 'יופי נחמה' הוקלט שנים לפני צילומו, ורבקה מיכאלי בהשתוקקותה למערכון עם שייקה אופיר בתוכנית החדשה שעשתה (ואולי גם ברחמיה על אופיר, שבאותה תקופה ירד מגדולתו), הזמינה אותו לשחזור המערכון.

  השבמחק
 4. עץ להצקה: בערבית האות המקבילה ל-צ' העברית נהגית כ-ס' (כתיב: מוצטפה, קרי: מוסטפה). לפיכך הבחור הזעצער הניח שיש לכתוב הצקה.

  השבמחק
 5. פתרונות לוגיסטיים... למה דווקא פתרונות לוגיסטיים? הכינוי א. מ. א. מתאים למגוון מלאכות גדול (טבחים, שפים, מלונות,מסעדות, מכבסות, חברות נקיון, ייעוץ, הסעות, פיקוח ועוד) קצת כבוד.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.