יום רביעי, 7 באוגוסט 2013

ברוך הבא: בתוך טיפות המיםכתב וצילם ברוך גיאן


אתמול, בשעות אחר הצהריים, יצאתי לשיטוטיי. השרב לא הבהיל את המוני המטיילים ואלה מילאו כל פינה וכל אתר. כנפי טחנת הרוח העתיקה בשכונת ימין משה חזרו להסתובב ולטחון אוויר והמבקרים נכנסו פנימה כדי לראות את חלל הטחנה ואת מרכבתו של 'השר' משה מונטיפיורי שמוצגת שם. במגרש החנייה עמד אוטו-אוכל ובו מכר שף ירושלמי מפורסם ארוחות בשלוש מנות. אמן מקומי סובב ידית של תיבת מוסיקה ושר בצרפתית ובתחנת הרכבת הסמוכה הייתה הצגה של תיאטרון בובות.

אבל אני הלכתי לראות 'מופע חוצות' ספונטני ויוצא דופן, שנערך בפארק טדי, למרגלות חומות העיר העתיקה. מזרקות המים פעלו לצלילי מוסיקה ועשרות רבות של ילדים חרדים בחופשה, בנים ובנות, נכנסו בין המזרקות בקריאות אושר וגיל, כשהם לבושים במלוא בגדיהם.

הפארק המטופח, שנחנך לפני זמן לא רב, הפך בקיץ מקום בילוי עבור מאות משפחות. אלה מגיעות לכאן על טפם ועל מזונם ומבלות כאן עם ילדיהם שעות ארוכות, כמו על שפת הים...

בשעות אחר הצהריים מופעלות מזרקות המים בכל חצי שעה, וכמעט כל הילדים – רובם חרדים, מיעוטם 'סרוגים' וחילוניים – הצטרפו לחגיגה. כולם צווחו בשמחה כאשר מי המזרקות התפרצו מבטן האדמה. ילדה סקרנית במיוחד שמה כוס פלסטיק חד-פעמית כדי להיווכח במו עיניה מה קורה לכוס. סוג של ניסוי מדעי...

חרדי שעמד עם משפחתו בסמוך אליי סח לי ברצינות גמורה: 'כדאי שיוסיפו גם שלטים ביידיש'... בנו, שסובל מהפרעות קשב, היה מאושר מן החוויה הרטובה. 'כל יום אנו באים לכאן יחד אתו', אמר לי אותו אדם, 'וזה משפיע עליו לטובה'.

שעות הדמדומים וחילופי האור והחושך היו מראה יפה במיוחד וסיפקו לי הזדמנויות צילום מצוינות. כשהחשיך לגמרי הודלקו האורות. צלילי המוסיקה שברקע, הילדים המשתוללים באושר, המים הזורמים, חומות העיר העתיקה המוארות ומגדל דוד באור השקיעה המוזהב – הכל נראה כמו תפאורה של סרט ומסיבת קיץ גדולה.

אלפי אורחים שהגיעו ליריד חוצות היוצר חלפו על פני המזרקה והתבוננו במראות הלא שגרתיים. היו שנהנו לראות זאת, היו שראו בכך חוסר טעם. אני עצמי שמחתי בשמחתם של הילדים. סוף כל סוף מחר ראש חודש אלול. החופש נגמר וכולם חוזרים ל'חדר'...
11 תגובות:

 1. לברוך,

  תמונות נפלאות, תמיד יש הרגשה שאתה מצלם סרט, לכן לפעמים "נעתקות" המילים.

  הכי משמח הוא לראות שני הפכים יחד, ירושלים שיסודה אש, ממתוקת בחסדי המים, וכי יש דבר נפלא מזה בראש חודש אלול?

  שנה טובה והמשך צילום פורה ונדיב

  השבמחק
 2. עונג תמונות ב"עונג שבת".
  התמונות מצוינות.
  הזדהיתי. עם ההנאה, הסקרנות והשמחהשל הילדים, שעוברת דרך התמונות.

  השבמחק
 3. האיש הנכון במקום הנכון

  השבמחק
 4. מעלה חיוך טוב ומרחיב את הלב -- תודה!

  השבמחק
 5. 7.8.2013
  צר לי, ואני מתנצל וזה לא יחזור שוב - אבל כבר הרבה זמן לא ראיתי תמונות יפות כאלה גם מבחינת האיכות וגם מבחינת בחירת הנושא ובעיקר בגלל האנושיות שבתמונות האלה. יצא לי קשה הפרגון הזה אבל אם הוספתי לך מר גיאן קצת נחת יהא זה שכרי בעולם הזה (לגבי הבא מי יודע?)
  יגאל גרנות

  השבמחק
 6. למגיבים תודה.יש משהו מרגש בתגובות החמות.סוד התמונות אור ואמפתיה למצ׳ולמים

  השבמחק
 7. תודה רבה. מצטרף לכל המחמאות

  השבמחק
 8. ברוך, פשוט נפלא !! מבט כל אחר אחר, וכל כך מרגש של ירושלים !!!
  תודה !!!

  השבמחק
 9. מר ברוך,
  זה מה שנקרא צילום מרענן
  תחזקנה ידך ועינך

  השבמחק
 10. אני מתענג לדמות איך זה התחיל: אחד, נחשון, העז, כלם הביטו,
  ברגשות מעורבים, אחדים סובבו אצבע אל מול הצדע, גחכו...
  ואז העז שני (שלישי סבורני, גם אני הייתי מעז) שלישי, רביעי
  וכל העדה!

  השבמחק
 11. אביבה הרמן וולדשטייןיום שבת, 06 דצמבר, 2014

  התמונות במלים יפות כמו גם הצלומים. טוב לראות שמחה ושלום בעיר הקודש...

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.