יום ראשון, 1 בספטמבר 2013

מגילת הסתרים של חסידי קְרֶצְ'נִיף'בְּחָכְמָה פּותֵחַ שְׁעָרִים' 

חסידות קְרֶצְ'נִיף (קרעטשניף בכתיב ביידיש, שמקובל בקרב החסידים) היא חסידות קטנה שמוצאה מרומניה. אחד מאדמו"רי השושלת  שמו לא יצוין בשלב זה מטעמים שיובנו בהמשך  נקבר במרומי הר הזיתים, וכנהוג בקרב החסידים בנו מעל ציון קברו בית של אבן, שבו יוכלו המתפללים להתכנס בימות הגשמים ובימות החמה ולשפוך צָקוּן לחשם.

והנה, קברו של הרבי טעם לא פעם מנחת זרועם של מתנכלים ערבים, ועל כן החליטו חסידיו להתחכם ולנעול את הדלת במנעול שנפתח רק בהפעלת קוד.מה יעשו אפוא אלה המבקשים להיכנס לציוּן הקדוש ולהתפלל, אך נעולה היא דלתם?

שמא יכתבו את מספר הקוד ליד המנעול? אם כן, מה הועילו חכמים בתקנתם, הרי כל אורח בלתי קרוא יוכל להיכנס פנימה ולעשות ככל אשר על רוחו.

מה עשו? אמרו: הבה נתחכמה לו.

כתבו את הקוד ברמיזות שלא יובנו לתושבים המקומיים, בתוספת מילים בלשון הסתרים הקרויה מאַמע לשון, שכיום אין היא מובנת לערבים (מה שאין כן בימים ששררו יחסי שכנות טובים בין יהודי הרובע לבין שכניהם).


וכך קוראים אנו במגילת סתרים זו:
המספר של המנעול הוא "C" ואח"כ המספרים במספר קטן כשמו השני של רבינו.  
ואח"כ לסובב המנעול מספרים לצד שמאל. 
* פינעף, איינס, צווי, דריי 

ועכשיו, יהודים יקרים, מה שמו השני והמוצפן של רבינו, האדמו"ר מקרעטשניף?

אם אתם מתקשים, יש 'גלגל הצלה' ובטלפון שמספרו רשום במודעה יעזרו לכם. אבל אנו נחסוך לכם את השיחה.

כדי לפענח את החידה יש לדעת מהו 'מספר קטן' בגימטריה וקצת יידיש.

שיטת 'מספר קטן' משמעה הורדת האפסים מהערך הגימטרי של האותיות המייצגות מאות (ק-ת). למשל, האות ק', שערכה הגימטרי הוא 100 היא בעצם 1.

פינף  5, כלומר האות ה;
איינס  1, כלומר א, אבל לפי שיטת 'מספר קטן' זה בעצם י (1);
צוויי  2, כלומר ב, אבל לשיטתנו זה ר (200);
דריי  3, לכאורה ג, אבל בעצם ש (300).

מה יצא לנו? הירש.

השם השני הוא אפוא הירש, והשם המלא הוא האדמו"ר צבי הירש רוזנבוים מקרצ'ניף-סיגט, שנפטר בט"ז באייר תשס"ו (2006). ועכשיו, כשגילינו את התשובה, אפשר להיכנס לקודש פנימה.

בקבר פנימה


בעלי התוספות

בהמשך לתגובתו של 'דג שבמים', פרופ' גדעון בוהק מאוניברסיטת תל-אביב שלח את צילום הכניסה לבית הקברות שבסמוך לבית החולים הישן 'שערי צדק' בירושלים.

5 תגובות:

 1. דוד אסף היקר. אני נהנה הנאה מרובה מקריאת הבלוג שלך, אשר בעוונותי התוודעתי אליו רק לפני כחודשיים שלושה. היום תוך כדי "שוטטות" נתקלתי באותן תגובות נוראיות שקיבלת בעקבות איזה שהוא גלגולו של ניגון. על אף שאינני נוהג בדרך כלל לכתוב תגובות, החלטתי הפעם לכתוב ולחזק את ידך (ידיך) אשר על המקלדת. הרגעים מול הבלוג שלך הינם רגעים של הנאה צרופה. יישר כוח.
  יאיר לנדסברג, מושב כפר דניאל. (הפחדנים נשארים אנונימיים).

  השבמחק
 2. הערה:
  בגימטריית 'מספר קטן' לכל אחת מהספרות יש עד שלש מקבילות.
  למשל, המספר 2 יכול להיות תוצאה של האותיות ב', כ', או ר'.
  הדבר מקשה את מלאכת פיענוח החידה כי מספר הקומבינציות האפשריות גבוה יותר.

  זכור לי כי ב'מקוה' הסמוך ל'אהל' הרבי בבית הקברות מונטיפיורי, קווינס, יש מנגנון דומה, בגימטרייה פשוטה.

  השבמחק
 3. בבית הקברות במיכלשטאט, שם פוקדים רבים את קברו של בעל השם ממיכלשטט, נבנו שירותים לרווחת המבקרים. כדי שלא כל שיכור מקומי יטנף את המקום הותקן שם מנעול אלקטרוני ובשלט שלידו כתוב שיש להקיש את סכום השנה העברית
  ראו כאן
  http://www.amuka.org.il/image/users/50389/ftp/my_files/michelstadt/P1012458.jpg

  השבמחק
 4. זו "חוכמה" ישנה ומוכרת. כך למשל גם בבית הקברות שליד שערי צדק הישן בירושלים, במיפתח רחוב אגריפס (קבורים בו בין השאר דושינסקי האב והבן, ד"ר וואלך, הרב שלזינגר ראש ישיבת קול תורה ובנו). על השער הנעול יש מודעה ועליה נאמר שהקוד הוא: "ציון" C. והמבין מבין ופותח שערים ומעתיר על הקברים ודורש את המתים.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.