יום שלישי, 21 באוקטובר 2014

מי אתה קינג ג'ורג'?באחד הפוסטים הראשונים בבלוג עונ"ש (האמנם נשבר החרם על ריכארד ואגנר?) הוצג כאן נייר אריזה של מסעדה ירושלמית, כשרה למהדרין, שהשתבחה בשם 'ג'וזפה'. במבט מקרוב התברר כי הדיוקן שבו השתמשה המסעדה אינו אלא זיו פניו של המלחין הגרמני המושמץ והמוחרם ריכארד ואגנר.


עתה הגיעה השעה להיטפל ללוגו של רשת המסעדות הפופולרית קינג ג'ורג', שסניפים לה בכל רחבי הארץ, מתל-אביב ועד רמת ישי, מרמת גן ועד ירושלים (הכשר!).

הדמות המזוהה עם מסעדה זו, שגם נתנה לה את שמה, היא של המלך ג'ורג'.

אך מיהו קינג ג'ורג' זה? באנגליה היו לפחות שישה כאלה...


באתר האינטרנט של המסעדה מסופר כי שמה ניתן לה משום שהסניף הראשון הוקם ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב.


רחוב ראשי זה נקרא, כמובן, על שמו של ג'ורג' החמישי, מלך אהוב על בני עמו, שישב על כס מלכותו בשנים 1936-1910, שנים שבהן שלטה בריטניה גם על פלשתינה-א"י. בימיו הוענקה לעם היהודי 'הצהרת בלפור' (1917), ופרנסי היישוב ידעו להוקיר זאת.

כבר בשנת 1924 נקרא רחוב ראשי על שמו בירושלים.

לוח הנצחה לכבוד חנוכת הרחוב בירושלים, דצמבר 1924 (מקור: ויקיפדיה)

עשור לאחר מכן, ב-1935, במלאת חצי יובל להכתרת הוד מעלתו קינג ג'ורג', נקראו על שמו רחוב ראשי בתל אביב ורחובות ביפו (היום 'שדרות ירושלים') ובחיפה (היום 'שדרות המגינים').

הודעת עיריית תל-אביב על קריאת רחוב על שם המלך ג'ורג' החמישי ירום הודו (מקור: ארכיון עיריית תל אביב)

אבל ג'ורג' החמישי לא נהג לחבוש פאה, וברור שאין זה האדם שמצויר בסמל של המסעדה.

המלך ג'ורג' החמישי, 1923

אז מיהו קינג ג'ורג' של המסעדה?

ברוך גיאן, ששם את לבו לכך, הציע את הפיסיקאי הבריטי אייזיק ניוטון כמקור ההשראה.

אייזיק ניוטון
אני דווקא חשבתי על הסופר האירי ג'ונתן סוויפט ('גוליבר'), שהתהדר בעניבה (או מה שזה לא יהיה) התואמת לאיור.

ג'ונתן סוויפט

לא בדיוק, אבל בערך. מה דעתכם?

בעלי התוספות

המגיב הראשון (אנונימי) הציע את המלחין גאורג פרידריך הנדל.דוד ש' ונדב טל הציעו את המלך ג'ורג' הראשון:והגדילה אסתר לעשות כשמצאה את המקור המפורש ללוגו – המלך ג'ורג' הראשון:


Shannen הפנה/תה לאתר בו מוכרים חולצת T של קינג ג'ורג' הראשון:

12 תגובות:

 1. אני מצאתי דמיון לג'ורג' פרידריק הנדל, למשל כאן http://www.notablebiographies.com/images/uewb_05_img0323.jpg

  השבמחק
 2. אם אפשר לסמוך על ויקיפדיה נראה שג'ורג' החמישי הוחלף בג'ורג' הראשון:
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:GeorgeIGreatBritain.jpg

  דרך אגב, הבלוג נהדר.

  השבמחק
 3. מדובר בדיוקן המלך ג'ורג' הראשון

  השבמחק
 4. נראה לי שאת ההשראה מספקים בכל זאת הג'ורג'ים לדורותיהם.

  המלך ג'ורג' הראשון:
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:GeorgeIGreatBritain.jpg

  http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_British_history_(1700%E2%80%9399)#mediaviewer/File:King_George_I_by_Sir_Godfrey_Kneller,_Bt_(3).jpg

  http://www.universitystory.gla.ac.uk/biography/?id=WH0149&type=P

  וכאן כנראה המקור ללוגו של המסעדה:
  http://prettyinpink0607.tripod.com/


  ואם אנחנו כבר בענייני ג'ורג' - המלך ג'ורג' השני:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/George_II_by_Thomas_Hudson.jpg

  http://en.wikipedia.org/wiki/File:KING_GEORGE_II.jpg

  עונ"ש חביב, בכלל לא עונש...

  השבמחק
 5. אפשר גם לקנות אותו כחולצה:
  http://www.zazzle.com/george_i_king_of_england_t_shirts-235777809979095829

  השבמחק
 6. עלי כהן, קופנהגןיום חמישי, 23 אוקטובר, 2014

  רחוב המלך ג'ורג' בירושלים שחלק ממנו הוא אחד הצלעות של "המשולש הירושלמי" והוא משתרע מההצטלבות הידועה כל כך של רחובות יפו והמלך ג'ורג' עם הרמזור הראשון של עיר הקודש עד לכיכר פאריס, בואכה טרה סנטה (או שמא אני טועה ורחוב קרן היסוד כבר מתחיל ב'סוכנות היהודית'?) . זה היה גם הרחוב בו קנינו גלידה אצל ההורים של אמנון דנקנר, (קפה אלנבי או מרכוס-- היה קשה להפריד בין שניהם). דרכו שעטנו בילדותנו על סקטים במורד לעבר קן "השומר הצעיר" ששכן במספר 14 במרתף . זה היה גם הרחוב הירושלמי שעד לשנות הששים היה חסום לתנועה מספר פעמים בשבוע בעת ישיבות הכנסת ששכנה בבית פרומין. לא פעם קלטו אזנינו הצעירות והרגישות גם את הביטוי שרווח-- "רחוב המלך קינג ג'ורג'". עד היום יש שלטים ברחוב שבהם רשום "קינג ג'ורג' " ואחרים - "המלך ג'ורג'"- בעברית או בלועזית. לפחות במחלקת השלטים של עיריית ירושלים אין אחידות בעניין זה.

  השבמחק
  תשובות
  1. זה כנראה נכון - לא כל אחד מתמצא ברזי השפה האנגלית ועבור מי שאומר או הכניס לפניני השפה העברית את הפנינה "רחוב המלך קינג ג'ורג'" משוכנע שזה חלק משמו של המלך - "קינג" כשם פרטי ו"ג'ורג'" כשם משפחה. מה טבעי יותר מזה?

   מחק
  2. ואיך שכחתי - ב-1933 יצא למסכי הקולנוע בפעם הראשונה (אך לא האחרונה) הסרט "קינג קונג" ומה יותר דומה ל"קינג ג'ורג'" מן המתבקש מאליו - "קינג קונג"? ויש גם "נונג קונג"---אפשר להתבלבל מן השפע , החרוזים והמילים הדומות.

   מחק
 7. ולעניות דעתי העיקר שלא נפתו המסעדנים להשתמש,שם , בדיוקנו היפה של המלך ג'ורג' השלישי - דבר שאולי היה עלול לגזול מהם כמה מאותם סועדים ,שכבר הספיקו לקרוא שלא רק שזקנתו של אותו ג'ורג' השלישי לא הייתה מן המפוארות , אלא שגם בנו ,כלומר ג'ורג' הרביעי -היה "כרעא דאבוה" וכנראה לקה במחלות ה"שיניות" , דהיינו שיטיון ושחיתות , כבר מגיל צעיר יחסית. ומי שרוצה לחזות בכל זאת נועם זיו פניו של ג'ורג' השלישי , יכול להגיע אליו בטור 467 ,של כרך י' באנציקלופדיה העברית !

  השבמחק
  תשובות
  1. הלו, זה אינטרנט? במקום ללכת לטור 467 ,של כרך י' באנציקלופדיה העברית, קל יותר ללכת לדף של ג'ורג' השלישי בוויקישיתוף (מאגר התמונות של ויקיפדיה), ולמצוא שלל תמונות של ג'ורג' השלישי. הנה הכתובת:
   http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:George_III_of_the_United_Kingdom

   מחק
 8. ואם תרצו, בתל-אביב זה המלך ג'ורג' ה2 וחצי.... או המלך ג'ורג' הכרמלי.... למה ועל מה?? כחפשו מקום לרחוב ע"ש המלך ג'ורג' החמישי בתל-אביב, היה שם כבר רחוב - הכרמל. וכמו שקרה פעמים רבות במחוזותינו, רחוב הכרמל נחצה לשניים. חלקו המערבי נקרא עד היום - הכרמל, ובלשון העם: שוק הכרמל. וחלקו הצפון מזרחי הוסב ב1935 ע"ש מלך האימפריה.

  השבמחק
 9. ביום חמישי שעבר סעדתי במסעדה התל אביבית “ברטי” הנמצאת ברחוב המלך ג’ורג’ 88. באתר המסעדה מצוין כי היא נקראת “ברטי” על שם המלך ג’ורג’ החמישי, ונמצאת ברחוב הנושא את שמו. לפי האתר זהו שמו הפרטי של המלך.
  http://www.bertie.co.il/ משהו לא נשמע לי נכון והבוקר בדקתי זאת, בדיוק כאשר נחת אצלי עונ”ש העוסק בנושא.

  זכרתי כי אלברט הוא שמו של סבו, הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה. כמו כן זהו שמו של אחיו הבכור של ג’ורג’ החמישי, שנפטר מדלקת ריאות טרם עלותו על כס המלכות. חיפוש קצר העלה כי “ברטי” היה כינויו אלברט, שלימים נודע כמלך ג’ורג’ הששי, אביה של המלכה אליזבת השניה. הוא זכה בשם זה מכיון שנולד ביום השנה למות רב הסבא שלו, הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה. http://en.wikipedia.org/wiki/George_VI

  כנראה מסעדנות והיסטוריה אינם גרים בכפיפה אחת.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.