יום שלישי, 16 בספטמבר 2014

חידון עונ"ש: ועידת הסופרים, 1972

בול ומעטפת יום ראשון לכבוד יובל אגודת הסופרים העברים, אפריל 1974 (מקור: התאחדות בולאי ישראל)

ב-2 באפריל 1972 נערכה בבית הסופר בתל אביב הוועידה הכ"ה של אגודת הסופרים העברים. באותם ימים משך אירוע כזה את תשומת לבם של רבים. על במת הכבוד ישבו סופרים ועסקני ספרות, פוליטיקאים ואישי מדינה – בראשם ראש הממשלה גולדה מאיר ונשיא המדינה זלמן שזר – במין צירוף שכבר הספקנו לשכוח, שמתעד את ימי השקיעה והדמדומים של שלטון מפא"י.

כך דיווח למחרת (3 באפריל 1972) עיתון 'דבר' על פתיחת הוועידה:יוֹני המנחם, מוותיקי צלמי הסטילס והסרטים בארץ, היה אז בראשית דרכו כצלם ותיעד את האירוע. לאחרונה יצא יוני לפנסיה ועתה הוא מקדיש את זמנו לסידור אוסף הצילומים הגדול שלו, ובעיקר לזיהוי המצולמים.

'אנא עזרו לי לזהות את היושבים באולם', מבקש יוני, 'כדי שגם זכרם ודיוקנם של האנשים הפחות ידועים יישמר אתנו'.

מי יכול לעזור?

הנה התמונות והזיהויים הידועים לנו (לחיצה על התמונה תגדיל אותה).

בתמונה הראשונה נראים בכניסה לאולם: רחל כצנלסון-שזר, רעייתו של הנשיא זלמן שזר, ומאחוריה ראש הממשלה גולדה מאיר, ויגאל אלון שהיה אז שר החינוך. מצד שמאל, אם אינני טועה, מרדכי רחמים, שהיה אז שומר הראש של גולדה.


התמונה הבאה היא של במת הכבוד. על הקיר תמונתו של המשורר שאול טשרניחובסקי, שעל שמו קרוי בית הסופר בתל אביב, והשבוע זכינו לשטר כסף חדש ועליו דיוקנו.

מימין לשמאל: אנדה עמיר-פינקרפלד, ק.א. ברתיני, יצחק בן-אהרן (מזכ"ל ההסתדרות), ב"י מיכלי, יהושע רבינוביץ (ראש עיריית תל אביב-יפו), עזריאל אוכמני, הזמרת רֶמָה סמסונוב, גולדה מאיר, חיים הזז (נשיא אגודת הסופרים), זלמן שזר, יגאל אלון, חנוך ברטוב (אז בן 46, וכנראה האיש הצעיר ביותר על הבמה), ש. שלום, פרופסור דב סדן.ואלה תמונות קהל המאזינים, שצולמו במהלך הוועידה, ובהו נדרש מאמץ הזיהוי העיקרי.

בשורה הראשונה מימין: חיים הזז ורעייתו אביבה; רביעי: אריה דולצין (אז גזבר הסוכנות היהודית); מאחורי דולצין: המבקר והעורך ישראל כהן; ליד הדלת מימין עומדים נתן יונתן ועמוס עוז. בשורה השנייה, ליד ידית הדלת, יושבת הסופרת יפה קרינקין.

מי האחרים?

עוד זיהויים שהצטברו (מקצתם הודות לתגובות הקוראים, למטה): בין חיים הזז לדולצין יושב המשורר אהרן רבינוביץ; מימינו של דולצים יושב העיתונאי מירון צור; ושלישי מימין לדולצין – אהרן (אצקה) שץ מקבוצת כינרת (ראו מה שכתבה בתגובות למטה בתו, ד"ר ניצה שפרירי). בשורה השלישית שני משמאל (ליד ניצה קרינקין) – הסופר ישעיהו אוסטרידן.

תמונה 1

וכאן עוד תמונות של הקהל, שמזוהה רק בחלקו.

מימין: המבקר שלום קרמר; מאחוריו – הסופרים אריה ליפשיץ וחיים הזז. מאחור למעלה, במשקפיים כהים – המשורר והשחקן אברהם חלפי.

זיהויים נוספים שהצטברו:

הממשוקף המתולתל בשורה השנייה מימין הוא המשורר לוי בן-אמיתי מדגניה ב' ולידו רעייתו לאה.

בשורה האחרונה מימין (חשוכים): עמוס עוז ומשה שמיר.

תמונה 2

בתמונה הבאה, בשורה השנייה משמאל (ידו על פניו)  הסופר והפסיכולוג אוריאל עקביא. המזוקן מאחוריו – המשורר והמתרגם משה דור. בשורה השלישית מימין לשמאל: הסופרת רבקה גורפיין, שלום קרמר, אריה ליפשיץ. מאחורי ליפשיץ – המשורר ראובן בן-יוסף.

זיהויים נוספים:
 באמצע, ליד משה דור – דן בן-אמוץ. ולידו, אולי, פנחס שדה.

תמונה 3

בתמונה זו אנו מזהים מעט מאוד.

הממושקף בשורה השלישית מימין – החידונאי שמואל רוזן; מאחוריו – ישראל הלפרסון. בסוף אותה שורה משמאל  – ש. שפרה. הממושקף מאחוריה – אורציון ברתנא. הדמויות המטושטשות בשורה הראשונה מימין הן  ישראל כהן ורעייתו צביה.

תמונה 4

בזכות התמונה הזו, מאותו אירוע, הצלחנו לזהות את עמוס עוז ומשה שמיר בתמונה 2:


והנה עוד כמה תמונות של סופרים שהשתתפו בוועידה.

כאן יושב אבא קובנר עם המשורר דב חומסקי. המזוקן בחצי פרצוף שיושב מאחורי קובנר הוא עזריאל אוכמני. בשולחן מימין יושבים  ב"י מיכלי וק.א. ברתיני.

תמונה 5

וכאן מימין לשמאל: ק.א. ברתיני, עמוס עוז ועזריאל אוכמני.

תמונה 6


21 תגובות:

 1. נדמה לי שהבחורה בשורה השלישית מצד ימין השתתפה באח הגדול עונה 4.

  השבמחק
 2. אין ספק לדולצ'ין ויטה היה סטייל

  השבמחק
 3. ניצה שפרירי (שץ), קבוצת כינרתיום רביעי, 17 ספטמבר, 2014

  תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק
  תשובות
  1. כל הכבוד על זיהוי אבא שלך, שעליו אין ויכוח.

   לעומת זאת, האיש שמחזיק בפניו אינו פרס; ואהרן ציזלינג, שמת ב-1964, בוודאי לא יכול היה להיות באולם.

   מחק
  2. שומא הראש אינו מרדכי רחמים - בוודאות.
   גם שמואל רוזן אינו שמואליק רוזן החידונאי, דומה, אבל - לא.
   בתמונה מספר 2, מעל ראשו של חיים הזז יושב כמה שורות מאחרו גבר עם שערות ארוכות שנראה כמו אבות ישורון.

   מחק
  3. ניצה שפרירי (שץ), קבוצת כינרתיום שני, 22 ספטמבר, 2014

   בשורה הראשונה, יושב שביעי מימין, זה אבא שלי, אצקה (אהרון) שץ, חבר קבוצת כנרת - איש "אחדות העבודה" (שהיו מיעוט בקיבוץ כנרת ונשארו בכנרת גם בתקופת הפילוג). בתמונה הוא בגיל 67.
   אחרי מלחמת השחרור המליץ עליו שאול אביגור (מאירוב) בפני גיורא יוספטל - ראש מחלקת העלייה בסוכנות - שיקבל את מבצע הקמת המעברות לאלפי העולים שהגיעו לארץ באותם ימים. אחרי שנה בעבודה זאת, הקים יחד עם חיים רובין משדות ים את "מפעל הבנייה" של "הקיבוץ המאוחד". המשרד שלהם היה ברח' יפו-תל אביב. בעבודה זאת היה לאצקה קשר עם מהנדסים ואדריכלים ואנשים שונים בקיבוצים ובמפלגה כמו: ישראל גלילי מנען, אהרון ציזלינג מעין חרוד, יגאל אלון מגינוסר, וחיים בן-אהרון מגבעת חיים. עם בן אהרון היה לו קשר כבר בריגה במסגרת תנועת "השומר הצעיר ס.ס.ס.ר – נ.צ.ח. תנועה זאת הקימה מספר קיבוצים בארץ הראשון מהם הוא קיבוץ "אפיקים" השני "כפר גלעדי", והשלישי קיבוץ "גבעת חיים". כמו כן "קיבוץ רמת-גן" שהוקם על ידי תנועת נ.צ.ח הצטרף לקבוצת כנרת (1934) ובעקבות כך כנרת עברה מ"חבר הקבוצות" ל"קיבוץ המאוחד". אצקה שץ היה אחד מהפעילים המרכזיים ב"קיבוץ רמת-גן" והנציג שלהם ב"קיבוץ המאוחד". אצקה הצליח לגייס 10 אנשים מהקיבוצים לעבוד ב"מפעל הבנייה". מהמשרד בתל אביב הם עסקו בבנייה בקיבוצים ואף ביצעו עבודות מחוץ לקיבוצים (בעיקר מקלטים וברכות מים). ב 1955 היה בין מקימי בית-החרושת "ספן" בעמק הירדן מפעל משותף למספר קיבוצים ליצירת מזוניט ,צלוטקס, ופורמייקה. הוא הקים ב"ספן" מחלקה מיוחדת לשימוש בצלוטקס להכנת תבניות נפחיות לבניית תקרות. מחלקה זו עבדה בכל הארץ בתקופה של הבנייה הגדולה ביישובי פיתוח. בין היתר הקימה את הגשר של מרכז דיזינגוף, פרויקט שעליו קיבל את פרס הבנייה מהטכניון. הייתה להם נגריה באזור שכונת מונטיפיורי ליצירת התבניות. הנגרייה נקראה על שם אחיו גרשון (גגה) שץ, שהיה יו"ר התאחדות בתי הקולנוע בישראל. יש שם רחוב קטן שנקרא: רח' גרשון שץ. בגיל 70 אצקה חזר לעבוד בקבוצת כנרת והתחיל לעסוק בפיסול אמנותי.

   מחק
 4. עלי כהן, קופנהגןיום שישי, 19 ספטמבר, 2014

  בתמונה מספר 3, ליד משה דור, יושב דב"א, הלא הוא דן בן אמוץ וכנראה רושם לעצמו ראשי פרקים למדורו הבלתי נשכח "מה נשמע" ("שלחתי את האיש שלי לסקור את וועידת הסופרים"). אולי אני טועה ואולי-לא. מה שבטוח הוא שדב"א כבר איננו איתנו שנים רבות אבל ספרו "מה נשמע" מצוי עימי ואני נהנה עד עצם היום הזה לדפדף בו ולהיזכר בזמנים אחרים בסיגנונו המיוחד של דן בן אמוץ, הלא הוא משה תהילים זוגער.

  השבמחק
 5. אני לא מבין איך חיים הזז קפץ מהבמה לאולם ושם עבר ממקום למקום.

  השבמחק
  תשובות
  1. נס גדול היה שם. אבל האמת היא שהתמונה באולם צולמה אחר הצהריים.

   מחק
  2. פרשן לענייני שמות ואותיותיום שישי, 19 ספטמבר, 2014

   מה אתה לא מבין? הרי פירוש שמו של הזז מבהיר הכל - האיש זז ובלי לרדת לפרטים אינטימיים הרי כותבים את שמו עם שני זי"ן-לא עם אחד.......

   מחק
 6. בתמונה מס' 1, בשורה הראשונה באמצע (כותב), כתב קול ישראל מירון צור. אין בכך שום ספק, אני מכירו אישית כמובן.

  השבמחק
 7. וחידה בתוך חידה בהמשך לתגובתו של עלי כהן:
  ממי שאל דן בן אמוץ את שמו החדש (והכוונה לא לנביא התנ"כי כמובן)?

  השבמחק
  תשובות
  1. משמעון פרס, נשיא מדינת ישראל לשעבר (נחמד לקרוא את המילה הזו לידו שמו ותוארו של פרס, במיוחד כשהוא סולד מכך...)

   מחק
  2. נכון מאד, וזה קרה בבן שמן.

   מחק
 8. סליחה דוד,
  האנונימי על אבות ישורון והחידה בתוך חידה - הוא אני.
  שבת שלום,
  בני עורי

  השבמחק
 9. בתמונה מס' 2 בשורה השנייה - מימין , גבר מתולתל וממושקף הוא המשורר לוי בן אמיתי מדגניה ב' ורעיתו לידו.

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה! לא מצאתי באינטרנט תמונות של לוי בן אמיתי, בעל 'שדות שבעמק', אלא רק תמונה דהויה מנעוריו. אכן, 'ריח הזבל ניחוח חציר'...

   מחק
 10. יש מצב שהחמישי בתמונה 1, בשורה הראשונה, זה אבא שלי. אני מבררת.

  השבמחק
  תשובות
  1. טוב זה לא אבא שלי. אבל אמא שלי אולי תוכל לשפוך אור על עוד כמה פרצופים...

   מחק
 11. אשמח שכל מי שחושב שיודע או משער שמישהו ממשפחתו יודע או מנחש בהגיון ירשום ואני אוכל להצליב עם מידע שיש לי ולהוסיף - זה חשוב
  תודה

  השבמחק
 12. פיסת היסטוריה מרתקת דברי הימים ההם !

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.