יום ראשון, 20 באוקטובר 2019

ד"ש מגרייסלנד: האם אלביס פרסלי היה יהודי?

ברוכים הבאים לממפיס (כל הצילומים, חוץ מזה: דוד אסף)

בחול המועד סוכות, כשאתם נתקעתם בפקקים (או ב'מחלפים' לשיטת מאן דאמר), נדחפתם בתור לפסטיבל כלשהו, או הצטופפתם על חופי הכנרת או הים התיכון, אנו (קרי, הרבנית שרון, יורש העצר הלל ואנוכי), קיימנו מצוות אושפיזין והתארחנו בסוכתו של מלך מלכי המלכים אלביס פרסלי (1977-1935), באחוזת 'גרייסלנד' הסמוכה ונראית לעיר מֶמְפִיס אשר במדינת טֶנֶסִי.

ממפיס עצמה שווה ביקור גם בלי אלביס, ולוּ בגלל היותה מקום הירצחו של מרטין לותר קינג ב-4 באפריל 1968, אירוע מכונן שהיה נקודת מפנה בתולדות ארה"ב. במלון שבו נרצח (Lorraine Motel) הוקם מוזיאון מדהים ומרשים לזכרו (National Civil Rights Museum). מוזיאון זה, שנפתח שוב בשנת 2014 לאחר שיפוצים נרחבים, מתאר בפרטי פרטים וברמת מצוינות גבוהה מאוד את ההיסטוריה של מאבק ה'שחורים' (אפרו-אמריקנים) בארצות הברית לשוויון זכויות. אגף מיוחד מוקדש לרצח עצמו – כולל אזכור מעשי רצח נוספים של מנהיגים פוליטיים (ובהם יצחק רבין) – לתפיסת הרוצח (שנעצר בלונדון אחרי חודשיים), שעד יומו האחרון הודה והכחיש חליפות שהיה מעורב ברצח, וגם מקום מיוחד ניתן לכל תאוריות הקונספירציה שהופרחו ביחס למבצעי הרצח. אתר חובה!

במרפסת של חדר 306 במוטל לוריין, במקום שבו נקשר זר הזיכרון, נורה מרטין לותר קינג

ממפיס קשורה בענק מוזיקה נוסף, שגם הוא קינג: מוזיקאי הבלוז הנודע בי בי קינג (2015-1925). וכשהלכנו בשדרות בי בי קינג, בואכה מסעדת הגריל המצויינת הקרויה על שמו, שנמצאת ברחוב ביאל (Beale), לא יכולנו שלא לשמוח בחלקנו. כל אחד והביבי שלו...


ובכן, הרבה מלכים יש בעיר הזו. אבל הרשימה שלנו היא לא על הקינג הזה וגם לא על הקינג ההוא, אלא על הקינג האחר: אלביס. 

בדרך לגרייסלנד (אגב, את השם לא המציא אלביס. הוא ניתן למקום על ידי הבעלים הקודמים שמהם רכש את האחוזה) אנו מקשיבים לפול סיימון בשיר Graceland, שהוקלט ב-1986:להודות על האמת: היינו ספקנים. ציפינו למצוא אתר וולגרי שסופו אכזבה ומפח נפש, אבל כמו שאומרים: התאכזבנו לטובה. זו הייתה חוויה מרתקת, אף כי יקרה למדי, ואם אתם בסביבה, זה בהחלט מקום מומלץ ששווה לטרוח למענו.


ברוכים הבאים לגרייסלנד

אל תסתפקו רק בבית המגורים הטראשי של אלביס ובאחוזת הקבר המשפחתית. שלמו עוד כמה דולרים ובקרו, עוד לפני הנסיעה לבית (באוטובוס מיוחד), במוזיאון המצוין שנמצא במקום. המוזיאון נותן הֶקשר היסטורי וחברתי חיוני מאוד להבנת התופעה המדהימה הזו ששמה אלביס. הלוואי שמוזיאונים מעמיקים ומושקעים כאלה היו מוקמים לכבוד אושיות תרבות דומות או חשובות לא פחות (הביטלס למשל).

הכניסה לאחד מביתני המוזיאון
הכניסה לבית המגורים של משפחת פרסלי

למרות המחקר הגלוי לעין והעבודה הארכיונית המקצועית והמעולה שנעשתה שם, אין זה מוזיאון ביקורתי. כך למשל, התקופה האחרונה והמביכה של חייו (העלייה במשקל והסמים) לא נזכרת בכלל; לא תמצאו שם תמונות שאינן מחמיאות לצעיר הנצחי. גם אשתו פריסילה שעדיין בחיים חיותה לא מקבלת את המקום הראוי לה (בכל זאת היא נטשה את המלך שלוש שנים לפני שמת). הצנעת חלקה של האישה בולטת לעומת הכבוד הרב שניתן לבעלת הבית, הבת ליסה מארי, שזוכה לשטח תצוגה כראוי למי שירשה את האחוזה ואת נכסיו האחרים של אביה, שממשיכים להניב פירות לאורך ימים ושנים.

יש במקום כמובן 'פולחן קדושים' לכל דבר ועניין, והאתר עצמו גם מתפקד כסוג של 'מקום קדוש' שאליו 'עולים לרגל' מעריצים וסקרנים, זקנים וצעירים. אמנם על הקבר לא מניחים קוויטלך אלא פרחים, אבל זה רק בגלל שכולם בטוחים שהוא עדיין חי.

מתייחדים עם זכרו של הרבי

הכל בגדול. תמונות ענק, מסכי ענק. גם חנויות המזכרות הרבות מוכרות ומשווקות את אלביס באין סוף דרכים, כמו שרק האמריקנים יודעים לעשות.


תוכלו לראות כאן, בין היתר, גם את האוסף הביזארי של המכוניות, האופנועים, הסירות והמטוסים (!) שרכש אלביס; סטים אין סופיים של מלבושיו, נעליו, תקליטיו וסרטיו. כל פריט חשוב, כולל קבלות על החזרי מס... ביתן מיוחד מוקדש לתקופה הקצרה שבה שירת בצבא ארה"ב. ומשונה ככל שזה נשמע, הכל בטעם טוב ואפילו מאופק (בהשוואה כמובן לפוטנציאל האין סופי של מגלומניה שעומד לרשותם).

אוסף המכוניות של אלביס
אחד מחדרי התצוגה

והנה הפתעה (לפחות עבורי): מתברר שגברת גלאדיס סמית'-פרסלי, אמו של אלביס, היא ממוצא יהודי! אלביס, שהיה נוצרי לכל דבר ועניין, חלק כבוד לשורשיו ועל לוח הזיכרון שלה, סמוך למצבתה הקבורה, חקק מגן דוד.

על לוח הזיכרון לאמו של אלביס נחקקו צלב ומגן דוד
לוח הסבר על הסיבה לסמל מגן דוד

אז רגע, יכול להיות שמבחינת ההלכה הוא בכלל יהודי (בכל זאת בן לאם חצי-יהודייה)? וגם אם לא, אז לכל הפחות הוא 'זכאי עלייה' לפי חוק השבות! ואולי הוא בכלל חי בארץ בזהות בדויה (השם השני שלו, כידוע למעריצים, הוא אהרן)...

אלביס צריך להיות היום בן 84, וכל היודע פרטים על מקום הימצאו מתבקש לדווח מיד למערכת עונ"ש.


אוי, געוואלד אלביס!

הנה הקלטה נדירה שמיועדת לספקנים שבכם: אלביס ידע לשיר 'הבה נגילה'.וכאן ההוכחה האולטימטיבית שהוא 'משלנו': מה אתם יודעים, הוא ענד לצווארו תליון 'חי'!ולסיום הביקור, מצטלמים עם המלך. הצעיר השעיר בגדול, והזקן הקירח בקטן... יידע כל איש את מקומו!

צילום: הלל אסף

טנסי רחוקה מישראל, ולמעריצים שידם אינה משגת עומדת תמיד האופציה הזולה והקרובה לבקר ב'פונדק אלביס' שבתחנת הדלק של נוה אילן, בדרכם לירושלים או ממנה, ושם יוכלו לחלוק כבוד למלך הרוקנ'רול.


פסלי המלך ב'פונדק אלביס' שבנווה אילן (ויקיפדיה)

אבל צריך לומר את האמת: ניסיתי את שניהם וזה לא דומה. גרייסלנד שווה יותר...

אז איך שר אלביס: Its Now or Never...


20 comments:

 1. הגם אתה דוד???
  בפוסט תיארת את מוזיאון אלוויס כ-"מדהים". בעברית עכשווית - מדהים פירושו רגיל, נחמד, בסדר..
  נניח- "הבן שלי הוא ילד מדהים" (=כמו כולם שהרי לכל ההורים בגן יש ילדים מדהימים),
  או - "החתונה שלהם הייתה מדהימה" (=אולם אירועים, אוכל, מוזיקה רועשת, יללה כפיים, צ'קים, השמיעו שיר של עומר אדם כשהחתן והכלה נכנסו).
  בקיצור- במוזיאון חסרו כמה אלמנטים, מצד שני הכל בטוב טעם; או במילים אחרות - מדהים.
  😉

  השבמחק
  תשובות
  1. אהבתי����➡️��

   מחק
  2. חוצפית המתורגמןיום חמישי, 24 אוקטובר, 2019

   זה מה שקרוי "טרחנות".

   מחק
  3. אתה טועה.
   https://milog.co.il/%D7%9E%D7%93%D7%94%D7%99%D7%9D/e_7419

   מחק
 2. באזור תחנת הרכבת בפרנקפורט יש חנות לכלי נגינה שטוענת שהיא חנות כלי הנגינה הוותיקה בגרמניה (לא בדקתי, שיהיה). אולם זה איננו הכבוד היחיד שהחנות מתהדרת בו. מסתבר שאלוויס קנה גיטרה בחנות הזאת בעת שהיה מוצב כחייל בגרמניה בעת שירותו הצבאי. בין שאר פריטים המוצגים בחנות מוצבת במקום של כבוד תמונה של אלוויס לצד בעלי החנות דאז ובסמוך לה נתונה במגרת הקבלה המעידה על רכישת הגיטרה בידי האליל.

  השבמחק
 3. לגרי רשף
  אני שמח שעוד מישהו אחד לפחות כואב את הפיחות ה'מדהים' במילה"מדהים".
  מבחינתי יצאתי כבר מזמן למסע צלב בדיוק בנושא הזה.
  נמאס לי שכל תפוח שבמקרה לא רקוב מוגדר 'מדהים'.
  פעם היה 'ככה ככה', 'בסדר', 'טוב', 'טוב מאד', 'מצוין', 'יוצא מהכלל' ועוד ועוד,
  היום במקום כל אלה יש רק 'מדהים'.
  ומה יעשו אם יקרה משהו באמת מדהים, למשל שביבי יחדל להיות ראש ממשלה?
  הרי אם יגידו שזה 'מדהים' זה יישמע כדבר שיגרתי שיכול להתרחש בכל יום. נמאס!!
  עודד ירון

  השבמחק
  תשובות
  1. מדהים שאתם מתייחסים לאיזו מילה אחת מקרית בפוסט כאילו שזה העיקר כאן. משהו על התוכן אולי?

   מחק
  2. חמוצים אינם מחמיצים הזדמנויותיום רביעי, 23 אוקטובר, 2019

   ואת כל זה כתבת רק כדי להביא כדוגמה למשהו מדהים את האפשרות שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה...

   מחק
 4. ובכלל אומרים 'מדים' ולא מדהים חברים.

  השבמחק
 5. ליודעי חן
  מדהים הוא הגעוואלדיק החדש.

  השבמחק
 6. פוסט לתפארת! ממש מדהים! עוד אלביס חי (ולכלל הפחות ענד "חי")!

  השבמחק
 7. מדהים, אליבא דכל פירושי המלה, שאי אפשר להימנע מ'פוליטיקה' בתגובות. ארשה אפוא לעצמי לאזן מעט את התדהמות ואוסיף, שאם גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה יהיה מדהים ולא מדהים כאחד. על כל פנים, נהניתי מהרשימה ומן השירים שהובאו בה.

  השבמחק
 8. בקשר לאלביס והיהודים: אני ראיתי כמה פעמים במשך השנים שאלביס שימש "גוי של שבת" לשכנים היהודיים שלו כשהיה צעיר ולא מפורסם עדיין. אולי היה צריך להזהיר את השכנים לגבי השורשים שלו?

  השבמחק
 9. שוקי בן עמי, הפרלמנט הירושלמייום שישי, 25 אוקטובר, 2019

  כמי שחקר את קורותיו של אלביס פרסלי ואף ערך מספר תכניות רדיו על האיש, כבוד לי להוסיף ידיעות על יהדותו של אלביס פרסלי, שאיננה מוטלת בספק, שמקורה בשורשים נפלאים של סבתות יהודיות וגם סבתא אחת אינדיאנית.
  כן... בעורקיו של אלביס זרם דם יהודי. קרוביו הכירו את רגישותו הרבה ל"בני עמו" שנכחדו בשואה באירופה, עליהם דיבר לא פעם כאשר שירת כחייל אמריקני בגרמניה, אלא שזה פחות עניין את התקשורת של אותם ימים.
  ההיסטוריונית והביוגרפית האמריקנית אליין דאנדי חשפה את השושלת המשפחתית של אלביס פרסלי בספרה "אלביס וגלאדיס" והלכה בעקבות שורשיו היהודיים והאינדיאניים.
  מאחר שביהדות, הדת נקבעת לפי האם, הרי שאלביס אהרון פרסלי היה יהודי כהלכה, בן לאם יהודייה וכשרה.
  והרי קורותיו:
  נאנסי בורדין היהודייה, סבתו זקנתו של אלביס, התחתנה עם אבנר טאקט. לכל בניה העניקה שמות יהודיים, רק לבתה קראה מרתה.
  מרתה, גם היא יהודייה כהלכה, התחתנה עם ווייט מנסל.
  נולדה להם בת, אוקטביה, ששם החיבה שלה היה דול, בובה, גם היא יהודייה לפי אמה.
  דול התחתנה עם רוברט סמית ונולדו להם תשעה ילדים. החמישית בהם היתה גלאדיס-לאב, אמו של אלביס. גלאדיס נישאה לאביו של אלביס, שהיה נוצרי. אחותה, קלט, נישאה לווסטר פרסלי, אחיו של פרסלי האב. כלומר, שני האחים לבית פרסלי נישאו לשתי האחיות היהודיות לבית סמית.
  אלביס אהרון היה בנה של גלאדיס. יהודי כשר למהדרין מצד אמו, בת אחרי בת, כולן יהודיות.
  אלביס היה מאוד קשור לאמו, גלאדיס. אחרי מותה, הוא עיצב את מצבתה, עליה נחקק צלב בצד ימין ומגן דוד משמאל. אלביס התעקש שעל קברה יחקק מגן דוד, כהוקרה למורשתה היהודית, שכה היתה גאה בה וסיפרה עליה לאלביס עוד כשהיה ילד קטן.
  בשנות השבעים החל אלביס ללמוד יהדות, זן בודהיזם ולימודי אוקולטיזם. הספר הקבוע שלו היה לארי גלר, יהודי ששלט בעברית ואף קרא וכתב עברית. בעזרתו, למד אלביס את האלפבית העברי ואת סודות האותיות.
  משנת 1977 ואילך, ענד אלביס על צווארו תליון עם המילה "חי".

  רוברט גוסט-וולף, רוח הזאב, איש שבטי הצ'ירוקי, גילה את השורשים האינדיאניים בשושלתו של אלביס, שמקורם בשבטי הצ'ירוקי, הרואים עצמם צאצאי שבטי ישראל האבודים.
  אלביס קשור לאומת המטיס מסטיזו, הקרויים גם אומת הקשת בענן.

  השבמחק
  תשובות
  1. אלביס הוא מלך מלכי המלכים.הקדוש ברוך הוא

   מחק
  2. רק תיקונצ'יק קטנטן לתגובתך המלומדת: גם השם מרתה מקורו יהודי. זהו כמובן שמה של מַרְתָּא מבית היני (BETHANY בלע"ז אנגלי) במבואות ירושלים שאחיה אלעזר (לזרוס) הוקם לתחייה על ידי ישוע כמסופר בברית החדשה. השם הוא ארמי במקורו ופירושו "גברת" (צורת הנקבה של "מר").

   מחק
  3. ותיקונציק לתיקונציק,

   למרתה יש מקור קדום ו"יהודי" יותר:

   https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A8%D7%AA%D7%90_%D7%91%D7%AA_%D7%91%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%A1

   מחק
 10. וואללה, שימחתוני עם כל המידע. חדשות בעתיקות...אבל באמת, היה מעניין

  השבמחק
 11. לא ברור בקשר לתליון "חי". אם אלביס ידע את המשמעות של זה. תייר יפני אחד קנה פעם בתל-אביב תליון "חי". שאל אותו המוכר מדוע בחר דווקא בתליון זה, והתייר היפני אמר כי מוצאת חן בעיניו הצורה. לא היה לו מושג מה זה "חי". זה פורסם בעיתון לפני שנים רבות.

  השבמחק
 12. אלביס אהרון פרסלי ידע את המילה חי כי הספר שלו לארי גלר לימד את אלביס אהרון פרסלי קבלה ואת משמעות המילה חי ולכן אלביס ענד שרשרת עם המילה חי וגם שרשרת מגן דוד אלביס אהרון פרסלי ידע מגיל צעיר מאוד 💓 שהוא יהודי גלדיס אמא של אלביס הסתירה את היהדות שלה כי באותה תקופה בדרום הייתה אנטישמיות כלפי היהודים והשחורים ולכן היא פחדה מאוד והגנה על המשפחה שלה אבל אלביס אהרון פרסלי 👑 תמיד ידע שהוא יהודי כשר 👑

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.