יום חמישי, 1 בספטמבר 2011

'בראשון לספטמבר'... מה כל כך שמח כאן?

האחד בספטמבר היום (וגם ב' באלול) וילדי ישראל חוזרים לבתי ספר. יום שמעורר צביטות קלות של התרגשות ונוסטלגיה גם לאלה שכבר מזמן סיימו את בית הספר...

שאול כ"ץ שלח לי את הפתק היפה שחיבר דוד רמז, איש מפא"י, שהיה שר החינוך והתרבות השני של מדינת ישראל:


מכתב מליצי זה, שנועד לילדי ישראל, לא נכתב לקראת תחילת שנת הלימודים, אלא דווקא באמצעה (ח' אדר ב' תשי"א). זמן קצר לאחר מכן נפטר רמז והוחלף על ידי בן-ציון דינור.

קובץ:David Remez.jpg
דוד רמז (1951-1886)
ולכבוד שנת הלימודים החדשה, הנה שירה היפה והבלתי מוכר של נעמי שמר, 'בראשון לספטמבר'. את השיר כתבה שמר עבור שחקן התיאטרון והזמר משה בקר (יליד 1954, שבשנת 1960 הלך לכיתה א'), והוא ששר אותו בתכניתו 'חפצים אישיים', שכל שיריה נכתבו על ידי נעמי שמר.

השיר נדפס גם בספרה של נעמי שמר, הכל פתוח - כל שירי הילדים (הוצאת עם עובד, 2006).הנה המילים (האיורים של נעמה בנזימן). אגב, בעברית נכונה צריך להיות 'אחד בספטמבר', אבל מה לעשות כך כתבה נעמי שמר...נעמי שמר הצליחה לשקף דווקא את החרדות והמצוקות של ילד ההולך לבית הספר ולא מבין 'מה כל כך שמח כאן'... מה יש למהר? מה בוער?

אגב כך הזכירה שמר 'שיר אחד עצוב', והוא 'חמש שנים חלפו על מיכאל או על דן'. נעמי שמר התכוונה כמובן לשירו הידוע של יצחק קצנלסון 'חמש שנים על מיכאל' (ובגרסאות אחרות: 'על דן'), שיר שמצדיק רשימה בפני עצמה ועוד חזון למועד.

אבל כדי לצאת ידי חובה, הנה אפרת גוש בטקס הדלקת המשואות 2008, בחגיגות השישים למדינת ישראל, שרה שירי ילדים ובהם 'חמש שנים':2 comments:

  1. ביצוע יפה ברוסית ל"תפילה" של לרמונטוב:
    https://www.youtube.com/watch?v=IwePAcVemFY

    השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.