יום רביעי, 3 בינואר 2018

פרנסות של יהודים: מענטש, מוהלים ומלחינים

א. הנדי-מנץ

באנגלית Handyman הוא איש בעל שתי ידיים ימניות, איש תחזוקה שיודע לתקן הכל. טאץ' קטן ונחמד הפך את ה-Man ל-Mench, כלומר למענטש, שביידיש משמעו בן אדם, נשמה טובה וכדומה.

אדם שמתגאה בכך שהוא מענטש, ובנוסף גם נהג זהיר ואכפתי, ראוי לאמון.

לא נתקטנן על התעתיק באנגלית (צריך להיות mentsh), אבל העברית ממש לא זורמת. יש מקרים שבהם רצוי לשמור על הכיתוב המקורי ביידיש, איכשהו 'הענדי-מענטש' נשמע טוב יותר מ'הנדי-מנץ'.

צילום: רן שגיא-גלזנר

ב. אמנות המילה

על אליהו אסולין, שמבקש בימים אלה להתמודד על משרת רבה של העיר חדרה, אפשר לומר שהוא ממש לא 'מענטש'. אמנם אסולין הוא מוהל ידוע, אבל לפני כשנה נתפס על חם והוקלט כשעודד את תלמידיו לקבל את הכשרתם המעשית על עורלותיהם של תינוקות אתיופים או של עובדים זרים ומהגרי עבודה, שבהם ראה לא יותר מאשר 'בשר תותחים'. 'מקסימום עושים טעות, אפשר לתקן אחר כך', הוא אמר.

בחדרי חרדים, 28 בנובמבר 2016

הקהילה האתיופית כמובן זועמת, ובצדק.

ישראל היום, 20 בדצמבר 2017

נשאלת השאלה כיצד בעצם מלמדים מילה באופן מעשי? הרי אי אפשר לעשות זאת רק על בובות או בסימולציות מחשב. אז על חשבון מי עושים את 'הביצוע המעשי'? יש איזה גורם ממלכתי שבכלל עושה ביקורת על המקצוע הזה?

צילום: גדעון נח

ג. פרנסות של מוזיקאים 

למוזיקאים דגולים יש כנראה גם פרנסה מהצד. 

שופן למשל מתפרנס משיפודייה בבאר שבע. הסועדים נהנים מן הסתם מצלילי מזורקות פולניות.....

צילום: טובה הרצל

מוצרט מת בווינה אבל עובד בנצרת (מן המדור 'פרנסות של ערבים').


צילום: ניר אורטל

21 תגובות:

 1. אם תהיתם היכן צולם רכב ה"ההענדי מענטש". הרי שהוא צולם בכניסה לרחוב קרית משה.

  השבמחק
 2. על פי חוק אין מניעה לבצע מילה ללא הסמכה כלשהי. עם זאת, מי שבריאות ילדו חשובה לו יבחר במוהל מוסמך ע"י הרבנות. אלה התנאים:
  על המעונינים לקבל תעודת הסמכה מטעם הרבנות הראשית יש לעבור תהליך מורכב שכולל: ביצוע 30 בריתות [10 מלאות ו20 חלקיות] תחת פיקוח של מוהל המוסמך מטעם הרבנות, לאחר מכן מבחן בע"פ בהלכה, מבחן ידע ברפואה ומבחן מעשי, שבו נבדקות יכולות המוהל בעת ביצוע ברית מילה. עם תום תהליך ההסמכה עוברים הנתונים של המוהל לוועדה וזו מחליטה אם להעניק לו רישיון. ועדה נוספת, שמורכבת משני מוהלים מומחים ושני רופאים, מזמנת את המוהל המועמד לעבור מבחן בידע רפואי. מבחן זה כולל חומר תיאורטי בנושא עצירות דם, סטריליזציה, עזרה ראשונה וכירורגיה.

  השבמחק
  תשובות
  1. אני רק שואייל מהי "מילה חלקית"? ["10 מלאות ו-20 חלקיות"]?
   ועוד אני שואל על האיגיון של הכללים: קודם יבצע 30 מילות (לא "בריתות", כלשון בורי הרבנות), *ורק אז* ייבחן (בעל פה, לא חלילה בכתב!) בהלכה, מבחן ידע ברפואה, ומבחן מעשי.
   א. מהו "מבחן מעשי" אם כבר עשה 30 מילות?
   ב. למה מבחני הידע (על-פה, על-פה) אינם נעשים *לפני* שמתחיל לחתוך בבשר החי? זה כמו שבלימודי נהיגה מבחן התיאוריה יהיה אחרי שעברת את הטסט.
   ג. על מי מתבצע המבחן המעשי בסיום? על תינוקות אתיופים או של עובדים זרים (מושלמים, מן הסתם)?

   מחק
 3. כמובן שאפשר לבצע מילה בבית חולים על ידי רופא/ה.
  כפי שנהגו למול את בני הקיבוצים אי אז כשאני נולדתי.
  הרופאים מתאמנים בלי לסכן תינוקות.

  השבמחק
  תשובות
  1. ולרופאים כידוע אין שום אפשרות לסכן תינוקות הרי הם לא בשר ודם. בקיצור, בכל מקצוע צריך הכשרה על מנת לרכוש ניסיון ובכל מקצוע חסרי הניסיון מועדים יותר לטעויות

   מחק
  2. גם אני לא הבנתי איך הם מתאמנים בלי לסכן תינוקות. בכלל, איך מתאמנים רופאים מתלמדים לנתח?
   על זה אין כתבות תחקיר דרמטיות. אם הם רופאים אז כנראה הכול בסדר.

   מחק
  3. על ניתוח גופות בשנה א רפואה לא שמעו המגיבים המחפשים את שיטות האימון???

   מחק
  4. אז אתה מר יחזקאל לביא מוכן לשים את עצמך בניתוח לב פתוח שנעשה על ידי רופא שהתאמן קודם על גופה?!

   מחק
  5. תשמע אהוד, אתה נראה לי אדם מאמין, אם חלילה תגיע לניתוח גורלי, כזה שאמור להציל את חייך, ראשית תשאל את הרופא/ה אם התאמנו בניתוח גופות.
   אם יאמרו שאכן כך, אל לחתום על טופס ההסכמה לניתוח, פשוט לך אל בית הכנסת ותתפלל לעזרת אלוהים.
   הרי בין שתחיה ובין שלא, אלוהים יגאל אותך. (ואותנו)

   מחק
 4. מאיזו רבנות קיבל יהושע בן נון הסמכה לעשות ברית מילה (יהושע ה, 2 - 8)? מדובר באלפים רבים, לבדו הוא מל אנשים וילדים מבן שמונה ימים עד ארבעים שנה! אמנם היה צריך להחליף את חרב הצור משנעשתה קהה (כי נאמר עשה לך חרבות צורים)אבל מסכן האחרון שנמול באותה חרב צור! כנראה שהספיק הרבה ביום אחד כי עשה זאת במכת חרב אחת, זבינג והבא אחריו! אבל, כל הכבוד על ההספק!!

  השבמחק
  תשובות
  1. חמוד, אם תרצה שימהלו את ילדיך עם אבן צור, אנחנו לא מתנגדים. לדידינו אנחנו מעדיפים סקלפל.

   מחק
  2. שומר נגיעה ע:פ תקנות השולחן הערוך5 בינואר 2018 בשעה 23:29

   צא וראה עד כמה עמנו (העם שלנו!!) אופטימיסט : חותכים את אותו סרח ("מיותר"?) ביום השמיני מאז הגיח הרך הנולד ממין זכר ומשוכנעים שהנשאר אחרי הניתוח הזה יספיק גם לעתיד הרחוק יותר והעובדות מעידות שזה מספיק לוולדות הרבה בעתיד עם שמירת מצוות במיוחד אצל שומרי נגיעה ודומיהם המאיישים בבגדיהם השחורים (ויש גם לובשי בגדי זברה מוזרים) ובא לציון גועל!!!

   מחק
 5. השיפודיה של שופן חחח

  השבמחק
 6. ככל שאני יודע, מוהל מחויב לערוך את הברית הראשונה בבנו. זה כמובן לא מונע טעויות, אבל לפחות זה מבטיח זהירות מופלגת. בנוסף לזה, נהוג שמקצוע המוהל ביהדות (בדומה למקצועות רבים אחרים) עובר מאב לבנו. זה אומר שמוהל גדל כל חייו "בתוך המקצוע" וצובר ניסיון פאסיבי מגיל אפס בערך.

  השבמחק
  תשובות
  1. ככל שאני יודע, אתה טועה לגמרי, הן בעניין מילת הבן והן בעניין הירושה.

   מחק
 7. ככה זה כששמות של מלחינים דגולים הפכו למקדמי מכירות. מישהו סיפר ששאל ילד אם יודע מי זה מוצארט. בטח, ענה הילד, זה שארגן מנגינות לפלאפונים... משם הוא מכיר את השם.
  להבדיל גם בצבור החרדי שמות מפורסמים ממותגים. כתבו פה פעם על חנות שמוכרת הרינג קאצק או משהו דומה. מאכלים שונים ממותגים כמאכל של... יין של... וכדומה. שיתוף פעולה ממותג בין שם ובין שמן טוב.

  השבמחק
 8. אני הרבה פעמים תוהה מה הורים חושבים/לא חושבים לעצמם כשהם נותנים לילדיהם שמות משונים. לאחרונה נודע לי על בחור שגדל בקיבוץ (!) ששמו דנטה... והבחור - לזכותו יאמר - נושא את שמו בגאווה :) איש לא מכנה אותו דני וכו. והוא גם בחור חכם ומשכיל ובוודאי יודע על מקור שמו. אבל באמת...

  השבמחק
 9. אהבתי את ההערה שלך על הכתיב של "הענדי מענטש". היא אינה פוגעת כהוא זה במענטשליכקייט שלך.

  השבמחק
 10. חבר'ה, בבאר-שבע אין שיפודיה שופן, אלא שופאן. הם היו תלמידים שלי, ותמיד תיקנו לאומרים את שמם לשופאן. ויסלח לי שופן.

  השבמחק
  תשובות
  1. מאיזה חלק מגופו אתה מבקש סליחה? זה שבצרפת או הלב שמצוי ברחוב נובי שוויאט בוורשא?

   מחק
 11. שופאן shofan ולא שופן Chopin שם משפחה לא פולני אלא מטוניס

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.