יום ראשון, 20 בפברואר 2011

האמנם מת שאול טשרניחובסקי בכנסייה רוסית?

לאחרונה העביר יואליש קרויס (המכנה את עצמו 'קמב"ץ העדה החרדית') את אוסף הפשקווילים שלו (כעשרים אלף!) לסריקה בספרייה הלאומית. על אוסף הפשקווילים הזה אפשר לקרוא כאן.

ומתוכו הנה כרוז מעניין שנדפס בשנת 1943 ועוסק במשורר שאול טשרניחובסקי:


האמנם? אכן כל זה נכון, אבל רק בערך.

טשרניחובסקי היה נשוי לנוצרייה פרבוסלבית ושמה מֶלאניה שאותה הכיר בהיידלברג שבגרמניה, שם למד רפואה. 


מלאניה קרלובנה פון גוזיאס גורבצביץ', ממוצא גרמני-רוסי, נולדה בגרודנה בשנת 1879, ולאחר עבר אנרכיסטי, שכלל גם מאסר בכלא הצארי, הגיעה גם היא ללימודים בהיידלברג, שם הכירו ונישאו.

משפחת טשרניחובסקי עלתה לארץ ב-1931 אך מלאניה סירבה להתגייר (כנראה שבסופו של דבר התגיירה; ד"ר עידו בסוק, מחבר הביוגרפיה על טשרניחובסקי העתידה לראות אור בהוצאת 'כרמל', מסר לי כי בידיו נמצא העתק של תעודת הנישואין של בני הזוג משנת 1939 שהנפיקה הרבנות בתל-אביב). 

לאחר מות בעלה עברה מלאניה לגור בחיפה בבית חתנה, המהנדס אברהם וילנסקי (שנשא לאישה את בתם היחידה איזוֹלְדה), ושם נפטרה ב-1970. איזולדה (איזה) טשרניחובסקי-וילנסקי נפטרה ב-1973. מלאניה קבורה בבית הקברות הנוצרי בחיפה, ואילו איזה נקברה בבית הקברות היהודי חוף כרמל, לצד בעלה, שהיה מהנדס בבתי הזיקוק בחיפה, ונפטר ב-1997 בגיל 98. ראו כאן.

טשרניחובסקי אכן גר כדייר-משנה בבית הפטריארך הסמוך לכנסייה היוונית בסן-סימון שבירושלים. הוא שכר שם דירה של שלושה חדרים ובה גרה אשתו. הוא עצמו נהג לבוא לשם לנפוש בימי הקיץ. ככל הנראה עזב המשורר את דירתו בתל-אביב ביוני 1943 ועבר לדירת אשתו בירושלים, שם גר עד מותו באוקטובר 1943 (ערב סוכות תש"ד).

כמה חבל שעל קירות הבית שבו גר טשרניחובסקי בסן סימון – בית שעומד על תלו עד היום – אין שום שלט לזכרו של אחד מגדולי המשוררים העבריים בדורות האחרונים. 


כנסיית סן סימון (משמאל) ובתי הפטריארך (מימין)

שני בתים השייכים לכנסייה נמצאים ממולה וקשה לדעת היכן בדיוק גרו בני משפחת טשרניחובסקי.

זה הבית הצפוני:


מצדו השני, גרם מדרגות המוביל לדירות:


וזה הבית הדרומי, ביתו הרשמי של הפטריארך. על הקיר נראים בבירור סימני הירי מ'קרב סן-סימון', הקרב הקשה שהתחולל כאן בימי מלחמת העצמאות (אפריל 1948):


על קיר בית הפטריארך יש שלט ייסוד ברוסית משנת 1890; השלט מבוקע בחורי ירי:

צילומים: דוד אסף

באחד מהם  אני משער שהיה זה בבית הפטריארך  גרו בני הזוג טשרניחובסקי, ושם  לא בכנסייה!  מת המשורר הדגול.

בירושלים אין גל ואין מצבת. הרמז היחיד הוא רחוב טשרניחובסקי הסואן, לא הרחק משם...

לעומת זאת, בתל אביב, שם היתה לטשרניחובסקי פרקטיקה של רפואת ילדים, ידעו להנציח את מקום מגוריו ברחוב אחד העם 89 (אגב, טשרניחובסקי היה הרופא הראשון שעבד בשירותה של חברת הביטוח 'מגדל' שנוסדה בשנת 1934).

וזה הבית ברחוב אחד העם בתל-אביב ושלט הזיכרון שהוטבע שם:


טשרניחובסקי מת אפוא בירושלים אך נטמן בבית הקברות הישן ברחוב טרומפלדור בתל אביב.


צילום: דוד אסף

תגובה 1:

  1. איזולדה קבורה דווא לצד בעלה בבית הקברות היהודי בחיפה. ממש על שביל הבניסה לבית הקברות חוף-כרמל

    השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.