יום שלישי, 11 בפברואר 2014

גלגולו של ריקוד: הפינגווין והחרדים


היש בעולמנו ברייה מקסימה וחמודה יותר מפינגווין? אולי דובי הפנדה, אולי הדולפינים, אבל זה לא על חשבון אהבתנו הבלתי מסויגת לפינגווינים. אמנם, רק מעטים מגיעים ליבשת אנטרטיקה או לדרום-דרום אמריקה כדי לצפות בהם באזורי גידולם הטבעיים, אך גם בגני החיות, בקולנוע ובטלוויזיה הם תמיד מקור לשמחה, הנאה וחיוך.

א. הפינגווין והחרדים

ככל הידוע לי, אין בארץ אף מסעדה שבה מוגש בשר פינגווינים, אבל שאלת כשרותם של עופות אלה כבר עלתה לפני מרנן ורבנן:

מקור: אתר כיפה


איזה מזל! הפינגווין אינו חיה כשרה. אבל מתברר כי 'ריקוד הפינגווין' הוכשר לחלוטין ולאחרונה הפך פופולרי ממש בחתונות חרדיות. הנה כמה דוגמאות מישיבות הליטאים ומחצרות החסידים:


וכאן, ריקוד הפינגוויניות, מבנות היישוב הישן בירושלים:


וכאן עוד דוגמה, כולל טענה שמי שאחראי להחדרת 'הגירסה היהודית' של הריקוד לתוככי העולם החרדי הוא שדרן הרדיו הפופולרי מנחם טוקר.


ריקוד הפינגווין מסעיר בימים האחרונים את אתרי האינטרנט החרדיים. יש אפילו שוטים שבעולם, שטוענים כי מקורו הוא 'נאצי' – לא פחות!

הנה כך צומח מיתוס מטופש:

מקור: שטיבל

אבל זה כלום לעומת קבלת הפנים של חסידי סאטמאר הזועמים, שרואים בו ריקוד משוקץ ומלא זימה.

מישהו גם הכין 'פשקוויל' היתולי:


עוד דיונים מעניינים, קליפים ושונות יש בבלוגים החרדיים בחדרי חרדיםקאווע שטיבל, אידישע וועלט, ועוד.

ב. הפינגווין והעולם הגדול

קוראי בלוג זה לא יופתעו לדעת שגם ריקודים, קדושים וטהורים ככל שיהיו, יכולים להתגלגל. בעבר כבר עסקנו כאן בכמה ריקודי גויים, שהתגלגלו, רחמנא ליצלן, לחתונות של שלומי אמוני ישראל ושם זכו לתיקון גדול. למשל 'נוסה, נוסה', שהפך ל'משה, משה' ול'מתי תמלוך בציון', או ריקוד 'ג'ינג'ס  חאן', שהתגלגל מגרמנית לחרדית תחת השם 'ייִדן קומט אַ היים'. אפילו 'סגנון מייקל ג'קסוןחדר לשם.

הצצה באינטרנט תגלה לנו, כי אין כמעט עם ולשון עלי תבל שאינם מרקדים את ריקוד הפינגווין. יש, כנראה, משהו בריקוד הזה שיכול לחבר דתות ותרבויות שונות זו מזו – ערבים, חרדים, נשים חשופות זרועות קדשן – כולם מרקדין לפני הכלה באותם צעדים משונים ומשמחים.

הנה למשל חתונה באלבניה (2010). הצטרפו אל יותר ממיליון ושלוש מאות אלף איש שצפו בסרטון הזה...


וכאן ריקוד על שפת הים (אזהרה למחמירים בהלכות צניעות: יש הרבה בנות עם ביקיני).


כאן בערב הסעודית:


וכאן תחנת השידור הערבית 'אל ערבייה' מציגה את שיגעון הפינגווינים. מתברר שהריקוד הזה כבר גרם לסכסוכים משפחתיים...

כאן בטורקיה:


כאן בבולגריה:


וכאן ברומניה (הרומנים טוענים כי מקור הניגון והריקוד הוא בכלל ברומניה!)


ג. הפינגווין והלטקיס

אז מניין באמת התגלגל ריקוד זה?

זקנים שבחבורה בוודאי ייזכרו בריקוד המפורסם 'לֶטְקִיס' / Letkiss, שהיה פופולרי מאוד באמצע שנות השישים. היו שהבינו בטעות את פשר המילה כ'הבה נתנשק'. לי זה תמיד נשמע כמו לאַטקעס', כלומר לביבות לחנוכה, אבל מה הבנתי אז ב'ריקודים סלוניים'...

מתברר כי מקור הריקוד 'לטקיס' בכלל בפינלנד, שם הוא נקרא Letkajenkka (אף כי, כפי שנראה בהמשך, יש מקום לטענה כי מקור צעדי הריקוד עצמם הוא כנראה אמריקני). הראשון שהקליט את השיר 'לטקיס', בראשית שנות השישים, היה זמר ושמו Erik Lindström

מבט בסרטון הפיני הזה, שהוקלט ב-1965, ישפוך אור על מקורותיו הלא-סודיים של ריקוד הפינגווין. לא נאצי ולא בטיח.


וכאן סרטון מגרמניה, כנראה מ-1963 ולא מ-1956 כפי שנרשם בכותרת, שמסביר לצופים בבית כיצד רוקדים את לטקיס:


כאמור, גם אלינו הגיע הריקוד המושחת. הנה גילה אדרי שרה את 'לטקיס' (1965). המילים העבריות הן של גלעד בן ש"ך.

אדרי, שזכורה בעיקר בזכות הלהיט הגדול שלה 'הנשיקה הראשונה', מתה בשנה שעברה.

ועכשיו כולם – ערבים, חרדים, בנות ובנים – יחד:

לט- קיס הבה ונרקודה,
לט-קיס זה עכשיו במודה,
לט-קיס אל נא תעמוד,
לא צריך ללמוד הרי זה קל מאוד!

לפט שמאל ואחר ימינה,
קל קל נדלג קדימה,
לט-קיס כל אחד רוקד,
הריקוד סוחף אתה אינך עייף.

תמיד המקצב מדביק,
אין דאגות או מחלה,
אפילו נדמה מספיק,

חוזרים מיד להתחלה.

לט-קיס עוד ועוד נרקודה,
לט-קיס הריקוד במודה,
לט-קיס כל אחד מכיר,
זקן ליד צעיר רוקדת כל העיר! 

אבל כפי שנרמז לעיל, האמת העוד יותר אמתית היא שריקוד הלטקיס הפיני בעצמו נגנב, ככל הנראה, מריקוד אמריקני, שהומצא בסן-פרנסיסקו בשנת 1952 ושמו Bunny Hop. אני מתכוון כמובן לצעדי הריקוד, לא למוסיקה.


הנה ה'באני הופ' האמריקני  האב המייסד של ריקוד הפינגווין:


תודה לד"ר מנחם קרן, יהושע לביא, רבי נחמן ועוד רבים.

בעלי התוספות

יהודית ויינר הריס הפנתה את תשומת לבי לסרטון הזה, בו שרה רביעיית 'מקהלת זמירות' החרדית את 'חד גדיא' ביידיש (!), במנגינה הקדושה:

  

וכן, לקליפ הזה, שבו מוגדרת (ומבוצעת) המנגינה של 'דער פּינגווין טאַנץ', כניגון חסידי ('אַ חסידישע ניגון'). יסודו בהררי קודש או בהררי רומניה – למי אכפת? כתב שם מי שהעלה את הסרטון...

26 תגובות:

 1. אם כבר פינגווינים רוקדים
  http://www.youtube.com/watch?v=j9KPfEuiTRI

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה. בעבר הבאתי את הסרטון הזה - מלווה בצלילי 'קול רינה וישועה באהלי צדיקים' - בפוסט על 'ריקוד המטאטא' של הרבי מקארלין.
   מאז הורד הקליפ מהרשת אבל עדיין אפשר לשמוע אותו בפוסט על המטאטא:
   http://onegshabbat.blogspot.co.il/2011/03/blog-post_07.html

   מחק
 2. ב"ה ובס"ד
  ה' אלוהי צבאות ובורא עולם--- מה גדלו מעשיך מאד עמקו מחשובותיך--- ראו גם ראו החילונים , האפיקורסים והעכ"ום למיניהם - כאשר הקב"ה יצר את חייתו ארץ הקציב מקום גם למאמינים הקדושים, שמתגוררים אלפי שנים (לשם דיוק-5774 שזה ה'תרע"ד) מאוחר יותר בק"ק בני ברק וגם במאה שערים ובבית שמש--ראו את לבושם של המאמינים המחקה בדיוק מדהים את מעשה הבריאה של הקב"ה -- הלא הם הפינגווינים---זהו עולמו של בוראינו ועל כך נברך - ברוך אתה י' בורא הפינגוינים

  השבמחק
  תשובות
  1. למרות שהריקוד חד-גוני וחסר יצירתיות תראו כיצד התפשט לו על פני תבל.
   נשאר רק לקוות שמישהו ילמד גם את הפינגווינים את הריקוד המשגע שמשום-מה קרוי על שמם..

   מחק
  2. מוישה הבונה את כביש טבריה-כנרתיום שישי, 14 פברואר, 2014

   אנונימי הכותב שהריקוד הוא חד גווני וחסר יצירתיות הוא בעצמו חסר כושר דמיון מפליא - צא וראה את ריקוד העם הישראלי "הורה" שאנשי העלייה השניה והשלישית ואבות אבותינו שהקימו את ראשית ההתיישבות (יבורכו) והבה ונשאל אם אנשי ביתניה עילית שישבו כל הלילה ורקדו בחדר האוכל המאולתר באוהל הלבנבן רקדו ריקוד "חד גווני וחסר יצירתיות" כאשר פצחו בשיר וריקוד עד כלות הכוחות ויצאו אחר כך לסלול את כביש טבריה - כנרת כאשר אצבעותיהם זבות דם ועורם הלבנבן אדום מן השמש הקופחת עליהם. חזור בך, ידידי האנונימי מדבריך והכר בעובדה שריקוד - גם כאשר הוא חסר יצירתיות וחד גווני- הוא ריקוד שדורות יזכירו בעתיד כ"עבר נוסטאלגי". תחי אחוות העמים והריקודים.

   מחק
 3. אני זוכר את הלטקיס (הדי מטופש, יש להודות...) הזה מילדותי בשנות השישים, כשבשמחות משפחתיות הלהקה (כן, הייתה להקה, לא די ג'יי...) היתה מתחילה לנגן לטקיס והאורחים היו מסתדרים ברכבת ארוכה ומתחילים לקפץ לעיני הילד המשתאות שלי.

  השבמחק
 4. אם בפינגווינים עסקינן, הבה נזכיר ונזכור את "אי הפינגווינים" של אנטול פראנס, הסבא-רבא של "קיצור תולדות האנושות" ורב-מכר לא פחות גדול בראשית המאה העשרים.

  השבמחק
 5. ואם ב-let kiss עסקינן ,
  אין כמו ריקוד זה לשחרר שרירים לאחר צעידה ממושכת או ריצה.
  את זה למדתי ממדריכי הספורט בצבא , ואני משתמש בו עד היום - לתפארת מדינת ישראל והשרירים הכואבים (פחות , לאחר הריקוד).

  השבמחק
 6. ידועה הבדיחה על הנהג ששואל את חברו האם קימים פינגוינים בגובה 1.70 מטר .
  חברו עונה כי אין. ואז אומר הנהג אם כך, כנראה שדרסתי נזירה.

  השבמחק
 7. תגיד, אתה מיתמם או מה?
  ידוע שהפינים תמכו בנאצים!

  השבמחק
  תשובות
  1. לא נכון. הם לא היו חלק מהציר והצבא הפיני לא נלחם לצד הצבא הגרמני. הם נלחמו בסובייטים שניסו לכבוש את פינלנד, מבחינה זו בלבד היו לצד הגרמנים. פינלנד לא פעלה נגד היהודים כמו שאר מדינות הציר, והיו יהודים, חוגרים וקצינים, ששירתו בצבא הפיני בעת מלחמת פינלנד - בריה"מ.

   מחק
 8. ממתי אתה מחרים ריקוד רוסי?! :)

  http://youtu.be/fHSRzwyT-vY

  השבמחק
  תשובות
  1. חס ושלום. אני נגד חרמות. עובדה, הוספתי את הסרטון...תודה.

   מחק
  2. מפיתום ריקוד רוסי? ריקוד ידוע זה הקרוי משומה ריקוד הפינגוינים מוצאו בדרום ארגנטינה (אויטה פרון באה משם, כידוע) ועשה את ל הדרך הארוקה לחצרות החסידים דרך הטאנגו הארגנטינאי, לפיכך מעתה אימרו "ריקוד הפינגוינים הדרום אמריקה ובא שלום על ישראל

   מחק
 9. נקרא לנערה ונשאלה את פיה
  הנה מה שכתבו על הריקוד מפי הפינגוינים עצמם
  http://onegshabbat.blogspot.co.il/2014/02/blog-post_11.html

  השבמחק
 10. סליחה, טעות.
  התכוונתי לזה:
  http://www.bhol.co.il/Article.aspx?id=64844

  השבמחק
 11. הוידיאו שכתוב עליו בחורי ישיבת מיר הוא של בחורים חסידים, לא תלמידים ליטאים של ישיבה ליטאית כמיר

  השבמחק
 12. זה עתה נחשפתי. מיד התחלתי לקפוץ ....תודה.

  השבמחק
 13. חחח אני זוכרת את שיר הלטקיס. אני זוכרת את הריקוד. היינו ילדים קטנים ובכל חתונה או שמחה אחרת חיכינו שינגנו לנו לטקיס, ונרקוד ונשתה אורנג׳דה ונתנשף ונצחק. אף אחד לא ידע את כל המלים. לטקיס הבה ונרקודה, לטריס זה עכשיו במודה. זהו.
  מצחיק שהריקוד חזר לאופנה אחרי יובל שנים. אבל נחמד לראוש שהריקוד עדיין משמח את כולם. כיף של ממתק לשבת. תודה.

  השבמחק
 14. גם אני מהדור שעוד רקד לטקיס, תודה על הכתבה המעניינת והמשעשעת....

  השבמחק
 15. @לאפי קיציס - האם פינגווין כשר – עוף שאין עליו מסורת

  אומרים שלאחר גילוי אמריקה הביאו תרנגולי הודו לאירופה. השאלה היהודית הייתה אם תרנגול הודו כשר? מאחר ואין עליו מסורת הם הפנו את השאלה לרבנים העות'מאניים [תורכים] כי השתמשו במילה TURKEY או חכמי הודו [מלשון תרנגול הודו] המרמז על הודו. אומרים שרבני תורכיה או רבני הודו התירו ולכן אנו אוכלים תרנגולי הודו.
  ראה: din.org.il/2021/06/22/%D7%9B%D7%A9%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%AA%D7%A8%D7%A0%D7%92%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%95%D7%93%D7%95/

  chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://beinenu.com/sites/default/files/alonim/34_47_72.pdf

  אולי אמת או רק סיפור, אבל מעניין מדוע תרנגול הודו הוא כשר. כנראה הכל תלוי : בזמן הפסיקה, בפוסקים, פרנסי הקהילות ששוקלים האם הציבור יכול לאמץ את הפסיקה. כשם שאין להתיר את האסור, אין לאסור את המותר.
  כל עוף כשר תאכלו. האם כל בעל כנף הוא עוף, או רק זה המסוגל לעוף בכנפיים שלו? האם הפינגווין צריך סימני כשרות של יצור מים = סנפיר וקשקשת?
  אין אנו אוכלים חיות, איל צבי ויחמור, למרות שהם כשרים ועלו [איל] למזבח. וגם ג'ירפה יש לה את כל סימני הכשרות. האם אתם מתגעגעים לצוואר ג'ירפה ממולא?

  השבמחק
 16. זו פעם ראשונה שנחשפתי למנגינה ולריקוד זה ומה אומר - נהניתי מאוד והתחלתי לקפץ לבדי (כמו הקיפוד בשיר הילדים המפורסם..) עד כלות הנשימה. מזמן לא נהניתי כל כך - תודה תודה...

  השבמחק
 17. טעה הכותב שפסק בשם הרב שהפנגווין הוא חיה לא כשרה. לא כך פסק הרב. נא לקרוא שנית. גם הג'ירפה שנויה במחלוקת ורבים רואים בה את הזמר שנזכר בתורה אך מכיוון שאין מסורת לאכלית חיה זו, אז לא אוכלים אותה. לא כי פסקו שאינה כשרה.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית 'הגב בתור:', לחצו על 'שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי' אם לא הצלחתם להתגבר על הבעיה – רשמו את השם בתוך התגובה.
לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.
מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.
תגובות לפוסטים ישנים מועברות לאישור ולפיכך ייתכן שיהוי בפרסומן.
תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.