יום רביעי, 16 בנובמבר 2016

סיפורי רחובות: מי אתה ברוך הירש?

אם אנחנו צודקים, יכול להיות שזו אחת הפַדיחות הגדולות של 'סיפורי רחובות', שרק סיפורו של רחוב אפרים אלימלך אורבך בירושלים  בו עסקנו לפני שלוש שנים  ישווה לה.

בבני ברק, לא הרחק מאצטדיון רמת גן, יש רחוב שכבר שנים ארוכות ורבות נקרא 'ברוך הירש'.


מיהו ברוך הירש? שאל יעקב וימן את עצמו ואותי. אך תשובה לא מצאנו בשום מקום  לא בעיתון ולא בלקסיקון. לבקשתי הטריח יעקב את עצמו לרחוב, שוטט לכל ארכו ולא מצא בו שלט הסבר ולוּ אחד.

אם איש אינו יודע מיהו ברוך הירש, האם יכול להיות שבעצם הכוונה המקורית הייתה לברון הירש, וקרה מה שקרה, והנון הסופית (ן) הפכה לכף סופית (ך), וכך הונצחה הטעות המביכה?

צילום: יעקב וימן

הברון מוריס הירש (1896-1831) היה פילנטרופ יהודי מפורסם ועל שמו נקראים כמה יישובים ורחובות ברחבי הארץ. אולי גם רחוב ברוך הירש התכוון להיות אחד מאלה?

ברון הירש או ברוך הירש? (מקור: ויקיפדיה)

ובכן, התעלומה נפתרה. היה גם היה ברוך הירש.

רמי נוידרפר מצא את כרוז האבל הזה שממנו עולה כי ברוך הירש, שמת ב-1952, היה חבר במועצת עיריית בני-ברק.


ואיתמר וכסלר הוסיף את התמונה הזו...


8 תגובות:

 1. נראה לי שבמצעד הפאדיחות של סיפורי הרחובות, בראש הרשימה יהיה רחוב ענבר לדרמן...
  http://onegshabbat.blogspot.co.il/2015/05/blog-post_25.html

  השבמחק
 2. זה לא הוא, זה היא!!!

  https://en.wikipedia.org/wiki/Bertha_Hirsch_Baruch

  השבמחק
 3. ברוך (בנו) הירש, היה חבר מועצת עירית בני ברק שנפטר בדמי ימיו. ביום כ"א במרחשוון תשי"ב, 9 בנובמבר 1952, הוצב ארונו בבניין העירה ומשם יצא מסע ההלווייה לקרית שאול. ראו את מודעת האבל באתר הספריה הלאומית.

  השבמחק
  תשובות
  1. והנה תמונתו:
   https://www.myheritage.co.il/photo-1000063_61314241_61314241/%D7%A1%D7%91%D7%90-%D7%91%D7%A0%D7%95-%D7%94%D7%99%D7%A8%D7%A9

   מחק
 4. מה שעוד יותר מעניין בסיפור, הוא רוח התקופה: "תושבי בני ברק *מתבקשים* (בפקודה!) לחלוק הכבוד האחרון למנוח שמסר ממיטב שנותיו וטובת העיר ולפתוחה".

  ועוד מעניין הניקוד החלקי במודעה, במיוחד זה המקפיד לנקד את שם בית העלמין קרית שאוּל, שמא תחשוש שבקריית שְׁאוֹל המדובר...

  השבמחק
 5. בירושלים קיים רחוב דוסתאי - נכדתי שאלה אם זה בגלל שירושלים היא עיר של דוסים? דוסתאי היה רב בימי התנאים ולא ברור מי היה ומה סיפורו שזכה לרחוב על תנאי...

  השבמחק
  תשובות
  1. בתל אביב קיים רחוב בורוכוב - נכדי שאל אם זה בגלל שהתל אביבים בורים?
   בורכוב זכה לבור רחוב.

   מחק
 6. נדמה לי שברוך (בנו) הירש ז"ל נלב"ע בכ"א במרחשוון ה'תשי"ג ולא כפי שנכתב אולי,כמילתא דבדיחותא לעיל . והירש מיתרגם בד"כ ל"צבי" . ולכך מתקשר דרוש נחמד שקשור לקינת דוד (שמואל ב' פרק א' ) : הקינה מסתיימת כידוע במילים "כלי מלחמה" ולפי הדרוש , אנשים הם כידוע ,למרבה הצער בני חלוף אבל לכלי מלחמה אין תחליף. ואשר על כן יש להיזהר מאוד מלשכוח תמ"ק או רובה - כי על כך אין מחילה וסליחה.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית 'הגב בתור:', לחצו על 'שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי' אם לא הצלחתם להתגבר על הבעיה – רשמו את השם בתוך התגובה.
לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.
מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.
תגובות לפוסטים ישנים מועברות לאישור ולפיכך ייתכן שיהוי בפרסומן.
תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.