יום רביעי, 21 ביוני 2017

סיפורי רחובות: מתי ימות קדיש סילמן ומתי נרצח חיים יסקי?

א. במעלות קדישים

הסופר, הפזמונאי, הסטיריקן והמחנך קדיש יהודה לייב סילמן (תרמ"א / 1880תרצ"ח / 1937) היה ממייסדי שכונת בית הכרם בירושלים, ובדין זכה שייקראו על שמו 'מעלות' בשכונה. הוא מוכר לרבים בזכות שיריו, פזמוניו ותרגומיו, ובהם 'שם שועלים יש', 'משה בתיבה', 'פז כולה רז כולה', הנוסח העברי של 'כשהרבי אלימלך', ועוד רבים.

קדיש סילמן

אבל לפי השילוט העירוני סילמן עדיין חי עמנו ונותרו לו עוד כעשרים שנות חיים. שנת מותו הצפויה היא תשצ"ח (לפי חשבוני מדובר ב-2038).

צילום: חזי עמיאור

ב. מתי נרצח ד"ר חיים יסקי?

רופא העיניים ד"ר חיים יַסְקִי (1948-1896), שעלה לארץ ב-1919 באונייה המיתולוגית 'רוסלאן', נרצח בהתקפת הטרור האכזרית על 'שיירת הדסה', ב-13 באפריל 1948. שיירה זו, שעשתה את דרכה באוטובוסים משוריינים ובאמבולנס למובלעת היהודית שבהר הצופים, נקלעה למארב של פורעים ערביים באזור שיח' ג'אראח. 77 מנוסעי השיירה נרצחו, ובתוכם ד"ר יסקי – אז מנהל בית החולים 'הדסה' – שנסע באמבולנס.

חיים יסקי. תמונה משנות השלושים (ויקיפדיה)

בבאר שבע הקדישו רחוב לזכרו, אבל קצת התבלבלו בתאריך מותו ושכחו שתש"ח היא 1948 ולא 1998.

צילום: דב גלברט (תודה ליעל בר)4 תגובות:

 1. ע.כ. - קופנהגןיום שישי, 23 יוני, 2017

  קדיש יהודה לייב סילמן שובר (ע" צייר השלטים) מספר שיאים מעניינים - האיש שנולד ב-1881 (למניינם) חצה את קו המאה עשרים לחייו לפני 16 שנים ו(כנראה) היה האיש הזקן בחייו, שטרם נסתיימו. כאמור הוא עדיין חי (ע"פ צייר השלטים) וימשיך בכך עוד 21 שנים...

  השבמחק
 2. לעורך המדור: שים לב לשלט ענק באותיות מוזהבות בכניסה לכפר בילו, כיום בפרברי רחובות: "הוקם בשנת תרצ"ה - 1933". האם יש יום אחד משותף לשתי השנים הללו? כמה רשלנות ואוילות משתקפת בשלט זה, כמו באחרים שמציג מדור זה.

  השבמחק
 3. תמהתני עם תוספת 100 השנה לקדיש יהודה סילמן איננה טעות מחשב. דבר דומה קרה לנו כשהכנו רשימת תאריכי לידה של כל המשפחה, החל מאמי (1927) וכלה בבן אחייניתי (2016). הכנסנו רק את שתי הספרות האחרונות, אך המחשב החליט להשלים את התאריכים. ברוב המקרים עבד יפה, אבל את שנת הלידה של אמי בת התשעים כתב: 2027(כלומר היא תוולד עוד 10 שנים). יותר ויותר תוכנות כתיבה של מחשב מתוכנתות לעשות תיקונים והשלמות אוטומטיות, שלא תמיד עולות בקנה אחד עם האמת או עם כוונת הכותב.

  השבמחק
 4. בימים הללו כשכה רבים משכנינו הקפידו ומקפידים במצוות כמו רמדאן ועיד אל פיטר יש לתהות האם אין מקום להזכיר גם אצלנו לפחות מפעם לפעם בסמיכות לאבות גם משהו משל הבנות והבנים : ובמיוחד כדאי אולי להזכיר שבנו של קדיש יהודה סילמן ,ד"ר ראובן סיוון ז"ל - היה ידוע בין מכריו כאדם נלבב ובעל חוש הומור מופלא-תנצב"ה!

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.
מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.
תגובות לפוסטים ישנים מועברות לאישור ולפיכך ייתכן שיהוי בפרסומן.
תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.