יום שני, 12 בפברואר 2018

קום והתבאס בארץ: כְּבוּדוֹת, רטיבות, ט"ו בשבת, דלת מוטרדת

א. כָּל כְּבוּדָּ[ת]ה בַת מֶלֶךְ פְּנִימָה

בנתב"ג, שער הכניסה והיציאה של ארצנו, מוצב שלט זה, שמציע צורת ריבוי חדשה בעברית.

אם עד עכשיו חשבנו ש'כְּבוּדָּה' היא עצמה לשון ריבוי, הנה מתברר שיש ריבוי לריבוי – 'כבוּדוֹת'

צילום: זאב קינן

שאלתי לדעתו של פרופ' חיים כהן מהחוג ללשון עברית באוניברסיטת תל אביב, וזו תשובתו הרמתה:
אין פסול דקדוקי. אם יש 'כבודה' יכול להיות ריבוי 'כבודות'. ​הבעיה היא סמנטית. לכתחילה 'כבודה' הוא שם קיבוצי, תיקיו ומזוודותיו של הנוסע, ומן הבחינה הזאת אין היגיון ​בצורת הריבוי. אבל דרך העולם היא שלעיתים שם קיבוצי מקבל גם משמעות של הפרט מן הכלל. מישהו כנראה כבר 'תרגם' את 'כְּבוּדה' לתיק או למזוודה אחת, ועל כן, כמה מזוודות הן 'כבוּדוֹת'. כיוצא בזה קרה ל'נשק' (נשקים), 'מידע' (מידעים), ואפילו 'לחם' (לחמים). כתבתי מעט על תופעה לשונית זו בביטאון האקדמיה ללשון העברית, אקדם, 31 (2006), עמ' 7-6.

ב. הכינו את המטריות

בקושי התאוששנו מהתרד של עין בוקק והנה פנינת תרגום חדשה הגיעה לשולחן המערכת.

בית הספר האזורי הַרטוּב, שנמצא בקיבוץ צרעה שליד בית שמש, קרוי כך על שם המושבה הַר-טוּב, יישוב שפונה בימי מלחמת העצמאות ומאז לא נבנה מחדש (על חלק מאדמות המושבה הוקם המושב נַחַם).

משום מה, בית הספר מקפיד לרשום את שמו 'הרטוב' ולא הר-טוב. תאמרו, מה זה משנה ולמי אכפת?

ובכן, אם אתם במקרה מחפשים את בית הספר במפות גוגל, תשמחו לשמוע שהתרגום לאנגלית הוא מילולי לגמרי, ומדובר בבית ספר רטוב (Wet Elementary School)...תודה לרבקי ריבק

ג. עוגיות ט"ו בשבת

בשל הפאדיחה הקשה נמחק שם היצרן...

צילום: זאב קינן

ד. לפתוח או לסגור? זאת השאלה... 

ומה עושים כאשר הדלת פתוחה?

במרכז הבריאות בקרית שמונה לא ניתנו הוראות מפורשות בסוגיה זו.

צילום: עפר גביש


10 תגובות:

 1. מי ששתל את התרגום לאנגלית של "הרטוב" לביה"ס הוא בכל מקרה לא בדיוק בעל השכלה גבוהה כי אני שם לב שגם תירגם "בי"ס על יסודי" ל- Elementary School (אולי זה בי"ס על שם My dear Watson )

  השבמחק
 2. צחוק בצד אך מצבה של העברית מדכא במעט. יש שאיפה מטורפת ללימוד אנגלית ומה עם השפה שלנו??

  השבמחק
 3. עוד ריבוי של ריבוי: אסקימוסים

  השבמחק
  תשובות
  1. עלי כהן - רטוב מירושלים עד קופנהגן16 בפברואר 2018 בשעה 9:31

   אני חוזר אחורי לימים שלפני תןם המנדט הבריטי - בתלפיות שבירושלים יש בית ספר איכותי הנושא את השם "תלפיות" . מעת לעת מזניקים את התלמידים לטיול באיזור - כך היה טיול לעטרות. טיול אחר ל"מרחקים"- לגבעת ברנר, מסמיה... (היום "מזכרת בתיה" שבמהלכות הגענו עד ל..גבעת ברנר,רשף אפולוניה ו... רמת גן. איש לא חשב על "טיול לחו"ל. המוריןם שהדריכו אותנו היו האחים אברמסקי- שמואל אברמסקי ז:ל ואחיו - יוסף אברמסקי יבדל"א העיכרת את שמו ל"אבירם" וחגג לא מכבר את יום הולדתו ה-100. אבל אחד הטיול הזכורים לטוב היה לערטוף, הלא היא הר טוב, לסלע מנוח ולעתיקות בית שמש המעורטלים עם מסילת הברזל לירושלים. ליד סלע מנוח היה פלג של מים זורמים שם התרטבנו כהוגן (הר טוב = רטוב....) כאשר מילאנו את המיימיות ב... ראשנים ששבקו חיים עוד בטרם חזרנו לירושלים וללימודים בבית הספר= אז ה"רטוב" אכן היה רטוב--- ילדות במנדט עם זכרונות שלא נשכח.

   מחק
  2. עוד הערת שוליים מקופנהגן\תלפיות16 בפברואר 2018 בשעה 9:40

   אני מתנצל על שגיאות הבחור הזעצער-"המורין" צ"ל כמובן "המורים". בהר טוב סיירנו ב"מערת התאומים". "ז"ל" צריך להיות עם גרשיים ולא עם נקודותיים ו"תום" במ"ס סופית ולא עם "נון סופית". סליחה מאת המלביה"ד והבחור הזעצער

   מחק
  3. נקודתיים!!! בנון סופית ולא עם נון סופית.

   מחק
  4. מר עלי, אתה כנראה היית בטיול בית הספר במערת שמשון הנמצאת מעל הר-טוב הישנה מזרחה לכפר ולא במערת התאומים. מערת שמשון היתה בזמנו אז מאד פופולרית בטיולי בתי הספר בזמנו . הטיולים למערת התאומית ליז זנוח התחילו הרבה יותר מאוחר בזמן שאתה כבר גמרת את לימודייך.

   מחק
 4. לעניין כבודות, ראוי לציין שיעקב כנעני במילונו כתב את צורת הריבוי 'כבודות' אמנם בלי מובאה לצורה זו.

  השבמחק
 5. הדלת סגורה, אך לא נעולה . בבקשה נא לא להכנס כי כנראה יש מטופל , וזכותו לפרטיות .

  השבמחק
 6. מר עלי למר אורי18 בפברואר 2018 בשעה 7:48

  מר אורח
  אם אתה עדיין מעוניין אתה יכול לראות צילומים מ"מערת התאומים" - וניתן עדיין למצוא את מורי ורבי יוסף אבירם שיוכל לאשר למרות גילו הנושק ל-102--מא עי

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.