יום שבת, 25 בדצמבר 2021

שאלה תשובה: דוד ותומר נפגשים


למען ההיסטוריה, ולמען קוראי הבלוג שלא הזדמן להם לצפות בתכנית 'שאלה תשובה', ששודרה אתמול (24 בדצמבר) בתאגיד השידור הישראלי 'כאן', לכבוד פרשת 'שמות', הנה היא כאן מוכנה ומזומנה לצפייה נוחה.

התכנית מפגישה, ב'בית ביאליק' שבתל אביב, שניים: חוזר בתשובה ויוצא בשאלה (זה אני). 

לעונג היה לי לשוחח עם ד"ר תומר פרסיקו, שאותו לא ראיתי מאז יצא ושב משהוּת של שלוש שנים בחוף המערבי של ארה"ב, מטעם 'מכון שלום הרטמן'. 

שוחחנו על פרשת השבוע ומשמעותו של 'הסנה', ועל הביוגרפיות השונות של שנינו, שהובילו כל אחד מאתנו להכרעות שונות במסלול חייו.

התכנית צולמה במשך כמה שעות, שזוקקו לחצי שעה. אכן, אפשר היה להמשיך ולהעלות זיכרונות וסיפורים עד אור הבוקר, ומן הסתם עוד תגיע השעה לכך. ועד אז – צפו להנאתכם.

תודה לתומר פרסיקו, תודה לבמאית נורית יעקבס-ינון, שהזמינה אותי להשתתף, ותודה לכל אנשי ונשות הצוות החביבים שהיו מעורבים בהפקת התכנית.


ואלה הם 'רגעי השיא' של התכנית (את הרגע שלו בחר תומר)
21 תגובות:

 1. תודה דוד. האזנתי לשיחה הזו פעמיים. מעולם לא שמעתי פירוט כזה על התהליך של השתנות אורח החיים של צעיר, מבית דתי. כל הכבוד על הפתיחות.

  השבמחק
 2. תודה על השיתוף, וזו אולי קריאת כיוון לדוד להקים ערוץ שיחות

  השבמחק
 3. מרגש ומלמד מאוד!
  תודה

  השבמחק
 4. אין א קעגן זאץ צו די חרדישע קוק ווינקעל, וואס זיי זענען הונדערט פראצנט פעסט געשטעלט מיט זייערע אידעעס , זענט איר פון די מענטשן וואס ראנגלען זיך לאנגע יארן אין זייערע באוווסטזיין, און נישט שטענדיק מיט א קלארן אויספיר.
  ( בניגוד להשקפה החרדית ששם כל דבר יצוק בבטון מזוין, לפי דעתם.
  אצלך החיים בהתחבטויות תמידיות, וזה גורם לדמיון פורה.
  כה לחי)

  השבמחק
 5. להביא דווקא את תומר פרסיקו, הוגה דעות מבריק ואויב מושבע של הממסד הדתי, כנציג "החוזרים בתשובה" , זה צעד גאוני

  השבמחק
  תשובות
  1. כי "החוזרים", לא אל הממסד הם שבים, אלא אל האל שאת קירבתו שואפת נשמתם. (אדרבה! הממסד לא אחת, מתנכר אליהם)

   מחק
 6. א איד אין גלות אמעריקאיום רביעי, 29 דצמבר, 2021

  הסרטון לא עובד פה בארצות הברית.
  "Video unavailable
  The uploader has not made this video available in your country."
  אפשר לתקן את זה? תודה.

  השבמחק
  תשובות
  1. הסרטון גם לא עובד כאן בברזיל. זה עניין של זכויות יוצרים כמדומני

   מחק
  2. וכנ"ל למרבה הצער פה ק"ק אקספארד דיטבתא ע"נ תעמזא בממלכת בריטניא הגדולה.
   אנא ר' דוד, עשה לתיקון הקלקלה הזאת ותזכה שיתקיים בך "יגדיל תורה ויאדיר".

   מחק
  3. "הטכנולוגיה מפגרת ב"גולה הדוויה" :-)

   מחק
 7. תשובות
  1. נסי באתר של 'כאן': https://www.kan.org.il/program/?catid=1748

   מחק
  2. תודה על גלגל ההצלה הזה דוד. הפעם עלה הדבר בידי - ולא בא כבושם הזה אל פי. כפתור ופרח. הנאה צרופה. בשיחתך עם ד"ר פרסיקו ריחפה בחלל האוויר השאלה שבנקודה מסויימת או-טו-טו כמעט ונשאלה אבל איכשהו חמקה לה לחלל האוויר ולא נשאלה מפורשות:
   אתה הצהרת על עצמך ש"רוחניו'ס" אינה מדברת אליך ואתה כביכול חף מכל מיסטיקה ולא עוד אלא שהעדת על עצמך שאתה כלשונך: "יבש וצחיח".
   נשאלת אם כן השאלה, כיצד זה שדווקא אתה כהיסטוריון חברתי של יהודי מזרח אירופה בחרת בחקר התופעה הרוחנית ביותר בתולדות עם ישראל בעת החדשה דהיינו: תנועת החסידות?
   חידה היא - ותהי לחידה.
   שפע ברכןת לשנה אזרחית טובה ובריאה.

   מחק
  3. וביותר תמה אני על דוד, מדוע להשחית חיים שלימים בחקר "שטויות" (כהגדרתו). בטוחני שפרופ' שאול ליברמן אותו ציטט דוד, לא חשב כך על היהדות ומיכמניה בהם הגה ועליהם שקד במחקריו (שאינם אלא גבב של שטויות והבלים שמן הראוי לחקור אותם מן הפן הסוציולוגי - היסטורי - פילולוגי ומכל היבט, להבין להעמיק, אך לא לחיות לאורם.)

   מחק
  4. פרופ' ליברמן אמר זאת ביחס למחקריו של גרשם שלום על הקבלה ולא על 'היהדות'

   מחק
 8. מרתק ומרגש. אשריי שזכיתי לטייל איתך במזרח אירופה. מצפה לטיולים שיבואו.

  השבמחק
 9. תמיד מרתק ומלמד... כיף גדול ! תודה מהלב.

  השבמחק
 10. כחילונית מבית-התינוקות שבקיבוץ השומר הצעיר, לא היו לי רגשות אהבה, וכפעל יוצא - ‏גם לא רגשות אשמה כלפי האל האחד ויחיד במרומים. אולם כשוחרת חירות ומתקוממת נגד כל נסיון שעבוד רוחני ורגשי באמצעות דת, אידיאולוגיה ובמיוחד אמונה באל אחד ויחיד -‏ אני רואה בכל "חזרה בשאלה" תהליך של פריקת כבלים ויציאה משעבוד וכפיה - לחירות.‏‏ ממש חגיגה בלב היתה לי עכשיו לכבוד השנה החדשה, להאזין לסיפור מסע של היציאה לחירות שסיפרת בתוכנית.‏

  השבמחק
  תשובות
  1. מי שעבורה ינואר הוא ראש השנה ("לכבוד השנה החדשה"), באמת כבר נטועה הווייתה הרחק הרחק מגבול ישראל (עם ישראל). ומה היה השומר הצעיר אם לא חממה של סגידה לשמש העמים טרם שנודעו זוועותיו? וכי לא היה הקיבוץ מסגרת תובענית וכפייתית למימוש ערכים ואידיאולוגיות, שנזנחו והושלכו ע"י הנכדים - הנינים בעבור "נזיד עדשים" יוקרתי במסעדת גורמה ? קצת כבוד למורשת מפוארת שהוכיחה את עצמה ואת עוצמתה, דורות על דורות ומחדשת פניה בלי הרף (עם שמרנותה).

   מחק
  2. עדיין אתה שמרן
   ולה אין אלוהיל

   מחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.
מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.
תגובות לפוסטים ישנים מועברות לאישור ולפיכך ייתכן שיהוי בפרסומן.
תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.