יום שבת, 4 באוגוסט 2012

בלי מילים: מוסיקה קלאסית בפנטומימה


יש יצירות מופת מוסיקאליות שנעשו מופתיות עוד יותר לאחר שנעשה בהם שימוש מִשְׁנִי בהקשר פופולרי ובלתי צפוי לחלוטין. הנה שלושה ממתקים לימות השרב.

א. תספורת בהונגרית

כזה הוא למשל הקטע הבלתי נשכח של צ'רלי צ'פלין מתוך סרטו 'הדיקטטור הגדול' (1940). צ'פלין מגלח את לחייו של הלקוח לצלילי מחול הונגרי מס' 5 של ברהמס.ב. טענות נגד החמישית של בטהובן

לא פחות מופתית היא הסימפוניה החמישית של בטהובן...

הנה הפנטומימה שנקראת Arguments to Beethoven's Fifth, בביצועם הגאוני של הקומיקאי היהודי-האמריקני המפורסם סיד סיזר (Sid Caesar)  והשחקנית והזמרת ננט פבריי (Nanette Fabray). שניהם, דרך אגב, עדיין חיים. הם מציגים מריבה משפחתית סוערת של זוג נשוי, שסופה פיוס. ההקלטה היא משנת 1954, במסגרת תוכנית הטלוויזיה של סיזר שנקראה Caesar's Hour ושודרה בשידור חי. הקטע הזה שודר גם הוא בשידור חי, ללא טלפרומטרים וללא כל עריכה. פשוט מבריק! 

אמנם איכות הצילום לא טובה, אבל בהחלט מספיקה כדי ליהנות.ג. התספורת של ג'רי סיינפלד

והנה עוד מעשה בתספורת.

בתכנית 'סיינפלד' חושף אֵנזוֹ, הסַפָּר החדש של ג'רי סיינפלד, את העובדה שהלקוח שלו מסתפר אצל אחיינו. הסצינה מתרחשת לצלילי נקישות המספרים של 'הספר מסביליה' מאת רוסיני...

וכאן, הסיפור מאחורי הסצנה הזו:ד. שוד במרתפי האופרה בקופנהגן

ומשהו סקנדינבי מדנמרק. קצת רחוק ולא כל כך מוכר, אבל משעשע.

הקומדיה Elves' Hill (ובדנית: Elverhøj), שנכתבה בשנת 1828 בידי יוהאן לודוויג הייברג, נחשבת להצגה הדנית הלאומית, וחלקים ממנה הולחנו על ידי פרידריך קולאו.

על בסיס מוסיקת הפתיחה (אוברטורה) של ההצגה עשתה בשנת 1976 חבורת הקומיקאים הדנית הקרויה Olsen Gang פרודיה על כנופיית פושעים שפורצים למרתפי בית האופרה הלאומי בקופנהגן. כלי הפריצה, הפטישים, המקדחים, הפיצוצים מתואמים להפליא עם המוסיקה. קטע זה נכלל בסרט של חבורת אולסן The Olsen Gang See Red.ה. מכונת הכתיבה

למנגינה האהובה הזו של לירוי אנדרסון האמריקני (המוכרת מצלילי הפתיחה של 'יומן השבוע', ברשת ב', בכל שבת בבוקר), כבר הקדשתי רשימה נפרדת.

הנה שוב הקטע הנפלא של ג'רי לואיס מתוך הסרט Who's Minding the Store  משנת 1963:
2 comments:

  1. עוד קטע פנטומימה מצויין וקורע מצחוק של Mr. bean על מנגינת הפתיחה של האולמיפיאדה מאת ואנגליס

    http://www.youtube.com/watch?v=BSg_AvqF0qU

    השבמחק
  2. מקטעים נהדרים. ג'רי לואיס קורע! הוא פשוט גאון. כל הסרטים שלו מצחיקים עד כדי דמעות וגם הוא היה סוג של אמן אשכולות.

    השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.