יום שבת, 1 במרץ 2014

ארוחות שעשו היסטוריה: המלך סטאש וסעודות יום חמישי בוורשהלגיל חובב יש סדרה חדשה, מקסימה ומבדרת על אוכל בצמתים היסטוריים  מלואי ה-14 ועד אברהם לינקולן, מגמלא ועד טביליסי. הסדרה משודרת בימים אלה בטלוויזיה החינוכית ונקראת 'ארוחות שעשו היסטוריה'. כל תכנית מוקדשת למקום אחר על הגלובוס ולארוחה מסוימת ש'עשתה היסטוריה'.

אחד מעשרים פרקי הסדרה, שעלה לשידור בשבוע שעבר וזמין לצפייה (כמו שאר הפרקים) גם באינטרנט, הוקדש לסטניסלב אוגוסט פוניאטובסקי, המלך האחרון של פולין שכּונה סטאש (Król Staś), ולסעודות יום חמישי שערך בארמון על המים שבפארק לז'יינקי (Lazienki).

כיוון שלכל פרק היה צריך להצמיד 'מומחה' מטעם אוניברסיטת תל-אביב, נדונתי אני להתראיין בפרק זה ולומר כמה דברים על פולין מכורתי, על המלך ועל היהודים.

המלך סטניסלב אוגוסט פוניאטובסקי ירום הודו (1798-1732)

בסוף התכנית (23 דקות בסך הכל) גיל מבשל מרק מלכותי, שלא יזכה לשום הכשר מאף רב. זה נראה מאוד טעים, אבל לחלק הזה אני כבר לא אחראי...

בתיאבון.
6 תגובות:

 1. בתור עובד ארכיון גנזים ועובד ארכיון מכון ז'בוטינסקי לשעבר זו סדרה מעולה שיעשה שדרה גם על אתיופיה המפלאה בקרוב יהיה בישראל ראש -ממשלה ממוצא אתיופי סגנית יושב ראש הכנסת פנינה תמנוש-טה וחבר-הכנסת שמעון סולומון הנפלאים שיהיו שרים ונשיאים בישראל בקרוב מאוד

  השבמחק
 2. ראיתי אות ברולדין אוכל סופגניית שוקולד שיעה פרק על אתיופיה המדהימה הרי הוא חצי תימני

  השבמחק
 3. פולין היא מכורתך? אוי ואבוי

  השבמחק
 4. נו, ולאדק, מה אתה אומר?2 במרץ 2014 בשעה 16:29

  געפילטע פיש עם סוכר...

  השבמחק
 5. והמרק? גם חזיר וגם חזרת? ממש חזירות. במדינת הלאום של העם היהודי לא ישדרו תועבות כאלה וישא"ק

  השבמחק
 6. בתור מי שחוגג יומולדת ממש היום (ה' אדר ב') ומכורתו התרבותית והאתנית מוורשה, אני מתמוגג.
  בכלל, האוכל הפולני תפס גובה בשנה האחרונה (ע"ע שבוע האוכל הפולני שמכובדנו דוד אסף הוביל בו ערב נהדר).
  עם הכשרות שיסתדר כל אחד לנפשו. בבחינת צדיק באמונתו יחיה. גיט שאבעס.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.