יום שני, 22 באפריל 2019

סיבוב בדרך שלמה / סלמה


רחוב ארוך יש בדרום תל אביב ושמו דרך שלמה, אך שם זה מעולם לא התנחל בלבבות וכמעט כל אחד קורא לו רחוב סָלָמֶה. לא אין מדובר בשְׁלֹמֹה המלך, אלא בשַׁלְמָה ושמא בשַׂלְמָה (בבחינת 'עֹטֶה אוֹר כַּשַּׂלְמָה'  תהלים, קד 2), והכוונה היא לשמו של יישוב בשם זה שמוזכר בספר מקבים א.

ספק אם העוברים ושבים ברחוב מודעים לקדמות היישוב היהודי באזור. זיכרונו של הכפר הערבי סָלָמֶה, ששכן באזור זה עד תש"ח, גבר על השם העברי והוא חלק מהשיח היומיומי (ממש כפי שבירושלים נדחו שמות עבריים זקופי קומה כמו 'קוממיות', 'גונן' או 'גאולים', מפני השמות הוותיקים טלביה, קטמון ובקעה). על מקומו ההיסטורי של הכפר סלמה נמצאת היום שכונת כפר שלם, שגם היא משמרת בשמה את זכר היישוב הקודם.

אין פלא ששלטי הרחוב מציגים בלבול.


איתמר לויתן פסע לאורך הרחוב והביא משם כמה תמונות מהחיים עצמם.

א. חכמת הרחוב


ב. חכמת המוסך: נא לא לעמוד על הנשמה ולא לתת עצות


ג. סלמת'ק: מחווה לשם הרחוב או ללהקת גזוז?

סלאמתק, אה או, אה או, סלאמתק, 
סלאמתק, חביבי, מה שלומו? 
לפני שנה במילואים, 
שירתנו יחד בקווים. 
סלאמתק, סלאמתק, אה או. 


(דני סנדרסון, 'קפה בתחתית')


ד. ציורי קיר ודלת


ה. קהילת שווים


ו. פרנסות: עיטוף רכבים3 תגובות:

  1. "סלאמתק ..." וכו'
    השיר הוא של גזוז לא של כוורת

    השבמחק
  2. הכתובת על הקיר (גרף איטי בלע"ז)"הנרדם בחייו לא יקום" מזכירה לי רעיון שנאמר מפי האדמו"ר מגור על דברי התלמוד (בתרגום מארמית) "מי שישן בראש השנה - מזלו ישן", שמותר לישון בראש השנה, אבל "כשאתה ער בראש השנה - אנא אל תישן" (זהו יום גורלי)

    השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.