יום שלישי, 1 ביוני 2021

סיבוב בתל אביב: גבעת הכלניות, בבלי-ירושלמי, חכמת רחוב

חכמת רחוב ליד כיכר 'הבימה'

(כמעט) כל הצילומים הם של איתמר לויתן

א. גבעת הכלניות


כשהייתי ילד, בתל אביב של ראשית שנות השישים, קראנו לגבעה הכורכר הזו – בסוף רחוב יהודה המכבי ומעבר ל'כביש חיפה', לא הרחק מגשר הירקון – בשם 'גבעת הכלניות'. בחורף היה המקום זרוע בכלניות אדומות ובשלוליות ובהן צפרדעים מקפצות ומקרקרות. הגבעה הייתה חלק מהריסות הכפר הערבי ג'מאסין אל-עראבי (אנחנו קראנו לו גֶ'מוּסין), ובשוליה הדרומיים נותרו בתים שבהם שוכנו עולים חדשים מארצות האסלאם. כמה מחבריי לכיתה בבית הספר הממלכתי-דתי 'מירון' גרו שם, ומדי פעם ביקרתי אותם.

אחר כך בנו שם את 'שיכון בבלי' והגבעה נבלעה אט אט בתוך השכונה ובתיה. כלניות מן הסתם כבר לא פורחות שם.

לימים התברר לי שלגבעה הכלניות יש גם שם רשמי, 'תל חשאש', ובמקום נערכו חפירות ארכאולוגיות בשנות השישים ושוב ב-1990.

עתה נבנית שם לגובה שכונה נוספת ('פרויקט' כמובן).


מבעד לגדרות שטח הבנייה אפשר להציץ ועדיין לראות – מי יודע לכמה זמן? – שרידים של גת ישנה, שנסתמה בחול, וריצוף באבני פסיפס של משטח דריכת הענבים.

ב. בבלי-ירושלמי

עדיין בשכונת בבלי. רחובות רבים בשכונה זו נקראים על שם היצירות הקנוניות הגדולות של העם היהודי – 'רחוב המשנה', 'רחוב תוספתא', 'רחוב הזוהר', ועוד כיוצא באלה (אונקלוס, בן סירא, הסנהדרין). השכונה עצמה נקראת 'בבלי' על שם התלמוד הבבלי, ויש גם רחוב בשם זה. יש גם רחוב בשם 'ירושלמי' על שם התלמוד הירושלמי.

והנה בלבה של השכונה פועל שנים רבות בית ספר ממלכתי יסודי ושמו 'בבלי-ירושלמי'. זה כל כך משונה ומצחיק, שהייתי בטוח שבית הספר פשוט נמצא בצומת הרחובות בבלי וירושלמי. אבל לא – בית הספר נמצא ברחוב הרב הרצוג 8. באתר האינטרנט של בית הספר לא מצאתי התייחסות לשמו של המוסד. האם יש מישהו מבין הקוראים תושבי השכונה שיוכל להאיר את עינינו?


אז בבלי או ירושלמי? מעניין מה היו אומרים חז"ל על השיח המגדרי המעודכן שמאפיין את בית הספר. שימו לב לפונט השבור החדשני שמתאים את עצמו לזכרים ולנקבות: ברוכים הבאות וברוכות הבאים...

ג. חכמת רחוב

אקטואליה

הפגנה בכיכר הבימה, 31 במאי. את הכיכר תכנן דני קרוון שנפטר השבוע
זוכרים שרק לפני שבועיים ירו לכאן טילים? רחוב בר-יוחאי (צילום: אלי וינשטיין)
זוכרים שבדיוק לפני חודש היה במירון אסון נורא? רחוב ארלוזורוב

היגיינה ואיכות סביבה

סטטיסטיקה
עברית כהלכתה: הפח מימול...
לא לצפור! בינינו זה לא באמת עוזר...

יחסים לטווח ארוך

10 תגובות:

 1. אני משער ש בית הספר "בבלי ירושלמי" הוא איחוד של שני בתי ספר ישנים.
  לגבי מקדם ההדבקה 2% שמישהו יודיע לאלדרעי או לביבי הוא כבר יעשה מזה מטעמים.

  השבמחק
 2. מעורב בבלי ירושלמי. מטבח אסלי.

  השבמחק
 3. האם התור הוא זה שקולו נשמע בארצנו?⁦☺️⁩
  מ"מ התור הוא נתון האספרסו קצר או ארוך זו בחירה.

  השבמחק
 4. עד לפני כמה שנים היו בשכונה שני בתי ספר.אחד ברח בבלי ואחד ברח טולדנו(אבל שמו היה ירושלמי כי זה הרח הסמוך). זה שכונה ירושלמי נסגר, יוצר נכון הפך למרכז קהילתי, ואז השני, שגם הורחב לאחרונה, קיבל שם כפול

  השבמחק
 5. ועל כל זאת שכונת "בבלי" מלאה שמות רחובות סביב הגמרא מפרשיה וחלוקותיה (בבלי וירושלמי -זה תלמודה של בבל וזה תלמודה של ארץ ישראל)

  השבמחק
 6. במשך דורות למדו לומדי התלמוד ב"בבלי וילנא" - מהדורת התלמוד כפי שסודרה והודפסה בווילנא. בדורנו נוספה גרסה חדשה, התלמוד המנוקד של הרב עדין שטיינזלץ, שהודפסה בירושלים, ולכן יאה לה השם "בבלי ירושלמי".

  השבמחק
 7. בית הספר ומתנ''ס 'בבלי' פעלו במקביל לבית הספר 'ירושלמי' ששכן ברחוב טולדנו (כתובתו הרשמית הייתה רחוב שטיינמן). לפני שנים הוחלט לסגור את בית הספר 'ירושלמי' ולאחד אותו עם בית הספר 'בבלי' ושמו שונה ל'בבלי-ירושלמי', המתנ''ס השכונתי עבר למבנה בית הספר 'ירושלמי' שנסגר.
  איני יודע מדוע נקרא שמו 'ירושלמי' מלכתחילה שהרי אינו ברחוב ירושלמי, אולי רצו לתת שם מקביל ומנוגד לבית הספר בבלי...

  השבמחק
 8. מעניין למה בשיכון 'בבלי' מופיע רחוב הזוהר, בין רחובות שכולם ע"ש חיבורים תנאיים. כנראה מישהו בוועדת השמות היה משוכנע שזהו חיבור תנאי, לא בדיוק מה שחושבים היום.

  השבמחק
 9. אולי ברוח העברית הקלוקלת הנשקפת מהשלט ה"מעודכן" בכניסה לבית הספר, הייתי משנה את שמו ל"בבלי.ת ירושלמי.ת".

  השבמחק
 10. איזו ממרה מטופשת לשכונה הגבוהה בבבלי
  "חיים בלתי מתפשרים"
  במילה אחת: איכס

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.