יום רביעי, 30 במרץ 2016

משחקים של יהודים: פוקר ומונופול

דוש, עטיפת 'לא נורא', 1957 (מקור: דוש)

א. הפוקר היהודי
במרפסת של קסוקר
משחקים עד אור הפוקר
השעות חולפות ביוקר
במזרח יורד הבוקר

(ע. הלל, 'מרפסות')


שבוע לאחר פורים ישבתי בבית הקפה ונזכרתי בפיליטון הקלאסי של אפרים קישון 'הפּוֹקֶר', שהתפרסם בעיתון מעריב ב-21 בינואר 1955 (ושנתיים לאחר מכן גם בספרו לא נורא: הומורסקות, תל אביב: נ' טברסקי, תשי"ז, עמ' 83).

קישון וידידו הבדוי מן הלב ארבינקא, הבטלן התל-אביבי שמסתדר תמיד, יושבים בבית קפה 'ליד קפה שחור מטוש' (מה זה?), חושבים על הזמן החולף ומשחקים ב'פוקר יהודי', כלומר פוקר בלי קלפים. 'במוח הצלול בלבד, כיאות לעם הספר'...

זה מצחיק היום, כפי שזה הצחיק את הקוראים בשנות החמישים (והשישים, והשבעים, והשמונים, והתשעים וכו').


והנה טוביה צפיר משחק את 'פוקר יהודי' בתכנית 'חיים שכאלה' עם אפרים קישון, ששודרה בערוץ הראשון בשנת 1989:ב. המונופול היהודי

ולמה נזכרתי בפוקר היהודי? בתי היקרה נטע הסבה את תשומת לבי למשחק 'עסקה טובה', שמתואר על ידי מפיציו בתור 'הגרסה היהודית למשחק הקלאסי המוכר והאהוב', הלא הוא מונופול. למי שכבר מתכונן לפסח – זוהי מתנה נפלאה לחג עבור ילדים בעלי חזון עסקי, כאלה שלא שוכחים לרגע שהם גם יהודים שומרי מצוות, ורצוי גם חרדים.

במשחק הזה – 'המשלב מצוות וערכים יהודים' ('אמרת תפילת הדרך קבל 100 שקלים') – מרכזי העסקים של ישראל לא נמצאים בתל אביב, בהרצליה או ברמת החייל, אלא בבני ברק, בבית שמש ובצפת.בדף הפייסבוק של חברת 'ישראטוֹיס' נרשמו דברי ההסבר האלה:


נכנסתי לדף הפייסבוק של חברת ישראטוֹיס, ואכן מצאתי שם שלל משחקים יהודיים.

הנה למשל משחקי מרן (בקרוב יוכן משחק לכבוד אריה דרעי, שייקרא 'שאגת אריה II'):


וכמובן, סדרת המשחקים, האקטואלית תמיד,  'איחוד הצלה', שנישאת על כנפי גאוות היחידה של החרדים רוכבי האופנועים, שמגיעים ראשונים לזירות הפיגועים.9 תגובות:

 1. פיני גורליק30 במרץ 2016 בשעה 9:37

  שחור מטוש זה כנראה: יותר שחור מטוש (מכונה גם לורד) שחור.

  השבמחק
  תשובות
  1. או סתם קפה שחור שנוצר על ידי צבע טוש. הסבר-יתר על פי דוגמת "עולים חדשים לגמרי".

   מחק
  2. טוש או בלועזית China הוא דיו שחור ששימש בימיו של ארבינקא לקליגרפיה ושרטוט. נכדיו של ארבינקא כבר משתמשים בטאבלט ובסמארטפון ואינם מכירים מן הסתם את המושג.

   מחק
  3. עלי כהן , קופנהגן1 באפריל 2016 בשעה 9:08

   מאחר ובמשחק הפוקר עיסקינן, נזכרתי בבדיחה חביבה המדברת על היעדר האות "פא" בשפה הערבית (וכולנו נזכרים ב'נאום' של חברת הכנסת ענת ברקו הנושאת תואר "דוקטור"*, שאמרה לאחרונה דברים מוזרים מעל במת הכנסת על "פא-פא-פא"), וע"פ בדיחה זו - ערבי אומר:- "כל הלילה שיחקתי בּוֹקר"....
   * "דוקטור" למה?

   מחק
  4. הביטוי 'כל לילה משחק בוקר', כבר הוזכר במבטא ערבי במערכון של הגששים 'המשמר האזרחי'.

   אגב, ענת ברקו היא ד"ר לקרימינולוגיה וסא"ל במיל'. אפשר לתהות על דבריה ובוודאי מותר לחלוק עליהם, אבל זלזול בידע של מישהו, לא מבטל אותו.

   מחק
  5. ואולי כוונת ההומוריסטן הייתה, בהתאם לרוח התקופה בה נכתב הפיליטון, לקפה השחור שעשוי היה מלתת ונקרא ציקוריה ומן הציקוריה ניתן ליצר טוש שחור כשחור הקפה.

   מחק
 2. בדיוק השבת פורסמה בהארץ כתבה ארוכה על שחקני הפוקר בישראל:
  http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.2899654

  השבמחק
 3. https://www.youtube.com/watch?v=WTgL85Gm76s

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.