יום שני, 8 במאי 2017

בורא מיני מזונות: יצירות מחומוס; מרוקאי מרובע; מבצע; אפיפית

א. החומוס כאמנות

תמיד חשבתי שהכנת חומוס היא אומנות, שלא לומר אמנות. בסניף 'פלאפל בריבוע', ברחוב סוקולוב שברמת השרון, לוקחים את זה קדימה וטוענים שהם בקטע האמנותי כבר מ-1995.

צילום: שרית איתן

ב. מרוקאי מרובע בבוטיק הפיתה

צילומים: נתי אזולאי

מה יותר מוזר (כדי שלא לומר 'מצחיק') – 'בוטיק הפיתה' או 'מרוקאי מרובע''?

נתי אזולאי מאשדוד כתבה לי:
החנות 'בוטיק הפיתה' מאוד פופולרית באשדוד, עם הרבה סניפים. לקחתי 'מקלות מרוקאים' ואמרתי למוכרת שמרוקאי מרובע יש לי כבר בבית, ובחינם...

ג. שני פאונד במבצע

שליח עונ"ש בעיר החרדית ק"ק מוֹנְסִי יע"א שבמדינת ניו יורק מדווח על צורך דחוף בלימודי מתמטיקה בקרב עובדי המרכול Monsey Glatt.


ד. אפיפית

על רקע שמות מתחכמים ופסבדו-עממיים כמו 'בַּפְלוֹת' בולטת לטובה ה'אפיפית' של חברת 'עלמה'.

אי קטן של עברית בים הלעז והוולגריות.

צילום: דן גרינשטיין

אגב, בכיתוב בצד שמאל למטה, מתחת לחותם ההכשר של הבד"ץ (לחיצה על הצילום תגדיל אותו), כתוב: ב. שהכל.

לא מדובר כמובן בשמו של המשגיח, אלא במידע חשוב נורא: ברכתה [של האפיפית היא] שהכל [נהיה בדברו].

אמן.

11 תגובות:

 1. " ברכתה [של האפיפית היא] שהכל [נהיה בדברו]."
  לא סתם מידעים את אלה שרוצים לאכול את האפיפית בברכה [ראשונה], איזו ברכה יש לברך. כי בחטיפים קימת מבוכה לא קטנה בעינין הזה. כי מה שקובע את הברכה הוא בהרכב של המזון, ובאפיפית -למשל, הנטיה לחשוב שברכתה 'מזונות'.

  השבמחק
 2. כדאי לציין עוד לגבי האפיפית שהשם העברי לא נובע מהרצון של החברה לטפח את התרבות העברית אלא מהעובדה שבשנים האחרונות השם הזה השתרש ספציפית עבור וופלים של פסח, כדי לבדל אותם (מן הסתם על פי דרישת הרבנות) מן הוופלים של כל השנה. גם עלית קוראת לוופלים שלה בפסח "אפיפיות", אם איני טועה.

  השבמחק
  תשובות
  1. מה עוד שאכן מדובר באפיפית שאינה מכילה חיטה ושאר מרכיבי חמץ כבשאר ימות השנה אלא קמח תפוחי אדמה או שאר מרכיב כשר לפסח ולכן מן העניין להדגיש שברכתה שהכל ולפיכך אין כלל סיבה להיות מובך כבשאר ימות השנה בשאלה אם לברך 'מזונות'...

   מחק
 3. אוהב אפיפיותיום שישי, 12 מאי, 2017

  בע"י
  משיחה שערכתי עם בורא עולם באלה הימים התברר לי כי אפיפיות אהובות על בורא עולם מאז שירת בשידות צה"ל עם תלמידי ישיבת "תולדות אהרון"

  השבמחק
 4. כדתי נורמלי אני משתדל [כשאני עורך קניות] לא לקנות מוצר שיש עליו יותר משתי חותמות כשרות. והנה על המרוקאים המרובעים יש שלוש. סביר להניח שכדי לא לעורר מחלוקות, יש לכל פינה כשרות. מילא. אבל מה באשר לפינה הרביעית, ואיך אדע איזוהי? מכיוון שספק דאוריתא לחומרא החלתי לאכול רק מרוקאים עגולים.

  השבמחק
 5. האם כבוד הפרופסור (בא. ת. א. - לא שם ביח"ר) נאמן לחממה השמאלנית שלו, והיא טבועה בתת-מודע
  שלו, המכתיב לו נוסח: '... אלא במידע חשוב נורא: ברכתה [של האפיפית היא] שהכל [נהיה בדברו]'.
  לידיעתך יש אי אלו יהודים שהמידע הזה חשוב להם נורא נורא נורא

  השבמחק
  תשובות
  1. יש לומר בפשטות - אמירה לעגנית ומזלזלת נורא של כותב הבלוג, שנראה כי ציניותו אומנותו.
   אבל מה זה שייך לשמאלנות? יש כאלה מכל צד.

   מחק
 6. פרופ. ד.א. יש עדיין קוראים שאינם מכירים אותך, וטועים בך. לא נורא. היו כמוך גדולי ישראל, למשל ר' ישראל מרוז'ין ע"י ר' חיים מצאנז. אתה בחברה טובה. יש עוד ש"הציצו ופגעו" וד"ל.

  השבמחק
 7. ולגבי השקדים הניו-יורקים: טריק מכירות עם זקן. הרי כל הרואה יקנה מיד לפחות שתי חבילות קטנות, גם אם הוא לא זקוק להן כלל, שמא יתעשתו המוכרים וישנו את המחיר בהתאם לאריזה הגדולה.

  השבמחק
 8. אולי תאריך התפוגה של האריזה הקטנה מוקדם יותר והם רוצים שיקנו את זה קודם?..

  השבמחק
 9. קצת מצער שעדיין לא הייתה כל תגובה בקשר לסימון של ר"ת בחלק מהאריזות של המוצרים שצולמו עזרת נקודות כמו שהדבר נעשה למשל באנגלית . אולי כדאי להנחות בע"ז את משגיחי הכשרות , שכן גם כבודה של העברית יכול וצ"ל יקר למי שמסורת ישראל סבא קרובה לליבו.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.