יום שני, 4 באוקטובר 2021

מפה ומשם: סיבוב בראשון, מלונות באילת, יוקרה בחיפה, יוסף ואחיו

א. סיבוב בראשון

צילומים: איתמר לויתן

בראשון לציון, עיר הקניונים, מותג אחד מהם כ'מרכז בן-גוריון'. מכון מחקר, ספרייה או מוזיאון לא תמצאו שם  קניון ככל הקניונים. אבל מס כלשהו צריך לשלם בתמורה לחסות המכובדת, אז העמידו פסל בחוץ של דב"ג ולצדו ציטוט נשגב מפיו. את הקפה תכין פולה... 

חובבי הנוסטלגיה מוזמנים להציץ בקיוסק המשוחזר, שהקימו אנשי מוזיאון העיר במדרחוב רוטשילד ליד בית הכנסת, ולנסות להזמין גזוז מן הבובה היפה שהוצבה שם. ה'קיוסק' גדוש במוצרים שלא ממש מתחברים אחד לשני. לא היה קיוסק כזה ובטח שלא מוכרת כזו.

צילום: ד"ר אבישי טייכר (פיקיוויקי)

בראשון נוסד כידוע בית הספר 'חביב', בית הספר הראשון בעולם שלימדו בו בעברית, שקיים עד היום. מעניין מה היו אומרים מייסדיו על הסלנג המוגזם במודעה הזו:

ואם כבר מתקטננים על ראשון. 'מאיה' הוא זן של מנגו, לא טעם...

ויש לעיתים שאתה מציץ במודעה או בחלון ראווה ושואל את עצמך אם לא חזרת אחורה בזמן, לשנות השמונים של המאה הקודמת. 'חנות קטיושה', 'כושי' והקילומטר ה-111, הבית של החייבים (קריצה לגלי צה"ל, 'הבית של החיילים'). היו ימים.

ב. מלונות באילת

ההלך כי תרד דרומה, ובמלון עם שם מקורי חפצת, סורה לך לאילת. שם תוכל לבחור בין 'הבית הלבן' (של נתן, לא של ג'ו), שנמצא ברחוב רתמים, והוא מלון לפי שעות (והמבין יבין), לבין המלון של פולטי ברחוב עופרים.

צילומים: נטע אסף

ג. יוקרה בחיפה

ברחוב אוליפנט בחיפה, הקרוי על שמו של לורנס אוליפנט (1888-1829), הסופר וההרפתקן הפרוטו-ציוני, שאף גר בחיפה כמה שנים, יקום בניין יוקרה – כך מבשרת מודעה על גבעת קוצים וחרולים.

צילום: רון מנדל

כמה יוקרה יכולה להיות בבנין שאפילו את שמו לא יודעים היזמים לאיית נכון?

ובכן, Oliphant ולא Olifant.

ד. יוסף ואחיו: האיחוד

קובי ניב ודודו גבע, ספר מגוחך, 1981

ועוד מחיפה.

כולם מכירים את הסיפור המקראי הנפלא בסוף ספר בראשית, על האיחוד בין יוסף ואחיו. מקצתנו מכירים את סדרת הקומיקס המיתולוגית של דודו גבע וקובי ניב. כמה מכירים את החנות הזו ברחוב דוברין בחיפה?

צילום: אבי בלדי


10 תגובות:

 1. האם מישהו שם לב לדמיון בין הפסל של בן גוריון לדמותו של מאו? האם הפסל תוצרת סין?

  השבמחק
  תשובות
  1. עזבו שטויות השאלה החשובה ,בעיני, היא האם נשארנו צודקים ולא רק חזקים?
   האם נשארנו חזקים ולא רק צודקים?

   מחק
 2. לא יודע אבל הילד לידו שתי טיפות בן אחותי

  השבמחק
 3. והרישונים הצליחו גם לכתוב את השם "קטיושה" בשגיאה, ודוקא בגרסה הרוסית...

  השבמחק
 4. מה בדיוק הטעות בגרסה הרוסית? בדקתי פעמיים, ואף וידאתי בויקיפדיה-- זה הכתיב...

  השבמחק
  תשובות
  1. אז תבדקי שוב..
   קמיושה כתוב שם ברוסית
   במקום קטיושה

   מחק
  2. זה לא קמיושה, אלא קטיושה!!! מה שנראה כמו האות "m" היא למעשה "t" ברוסית!!!

   מחק
 5. אני מוחה בתוקף על ההשמצה חסרת הטעם והמטעה כל כך של ראשון לציון. מתפלאת עליך שמצאת לנחוץ ‏לתת לכך מקום ב"עונג שבת" המענג והחשוב !‏

  השבמחק
 6. ואני חשבתי לתומי שהאיסור המקראי על יצירת פסלים עדיין קיים. ייתכן אומנם כי הפסל אכן מקיים את הדיבר שהרי מה שנוצר איננו משהוא שהיה קיים שהרי אין הרבה קשר בין הדמות האמיתית של דוד בן גוריון לבין הפסל שהוצב בשטח.

  השבמחק
 7. יתכן כי על פסל כזה לא היה נכתב .. "לא תעשה לך כל פסל..." נראה כמו גוש אבן שטרם עובד. ואין לנו שום דבר נגד ה, הראשונים, ההפך, ראויים להערכה רבה. ותודה לדוד ידידנו.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.