יום רביעי, 19 ביוני 2019

הספרות והחיים: בור שומן, וודסטוק ושפתי ישנים

א. בור שומן

'אַ שמאַלצגרוב' (בּוֹר שֻמָּן) הוא ניב נפוץ בפולקלור הלשוני של יהודי מזרח אירופה. פירושו, חיים של עושר וכבוד שאין בהם דאגות פרנסה. חתן עני שמצא את זיווגו עם בת למשפחה אמידה, הרי הוא כמי שנפל לתוך בור של שומן.

הפרק החמישי בסיפורו האהוב של שלום עליכם 'מוטל בן פייסי החזן' (בתרגומו של יצחק דב ברקוביץ) מוכתר בזו הכותרת:


סופו של דבר יונה האופה, החותן העשיר, פשט את הרגל, האח אליה (אליהו) ורעייתו ברכה חוזרים לבית האם, שסופקת כפיה ואומרת את המשפט הידוע:
די שמאַלץ רינט אויס, די גרוב בלײַבט איבער (השומן נזל והלך, והבור נשאר ריק כשהיה)...


מתברר שבמלון 'איביס' החדש שבמדרחוב הירושלמי דברים יכולים להתרחש ממש כפשוטם: יש במלון בור שומן, ומפעם לפעם מרוקנים אותו. השומן הולך והבור נשאר...

צילום: מיכה מגן

ב. וודסטוק בירושלים


וודסטוק הוא השם שניתן לפסטיבל המוזיקה המפורסם, שהתקיים במשך שלושה ימים באוגוסט 1969. וודסטוק, שהיה אחד האירועים המכוננים של שנות השישים באמריקה והגדיר את תרבות ההיפיז ומוזיקת הרוק, הפך מאז למושא געגועים נוסטלגי ושם נרדף לפסטיבלים של שלום, אהבה, מוזיקה משובחת וסמים קלים...

אגב, השם 'וודסטוק' בטעות יסודו. מלכתחילה רצו מארגני הפסטיבל לערוך אותו בעיירה Woodstock שבצפון מדינת ניו יורק, שם נערכו בעבר מִינִי-פסטיבלים. מסיבות שונות התנגדו פרנסי העיירה לקיומו של הפסטיבל הגדול, וכך הועבר ברגע האחרון לעיירה בית אל (Bethel מרחק של כמאה ק"מ מוודסטוק המקורית  שם הסכים החוואי היהודי מקס יסגוּר להעמיד את אדמותיו לרשות הפסטיבל (מה שעלה לו אחר כך בנידוי חברתי ובתביעות משפטיות מצד שכניו).


בעיר הקודש ירושלים עוד לא התקיים משהו שאפילו מתקרב לזה. בינתיים נסתפק במחסן העצים שבאזור התעשייה בתלפיות...

צילום: דן פניגשטיין

ג. שפתי ישנים

יְשֵׁנִים או יְשָׁנִים?

ברור ש'יְשֵׁנִים', שכן כך הוא הפסוק בשיר השירים ז, 10: 'וְחִכֵּךְ כְּיֵין הַטּוֹב הוֹלֵךְ לְדוֹדִי לְמֵישָׁרִים דּוֹבֵב שִׂפְתֵי יְשֵׁנִים'.

וכך הוא גם שם ספר שיריו של אמיר גלבע, שנדפס לראשונה בשנת 1968.


אבל בעיר העברית הראשונה תל אביב, ניקדו 'יְשַׁנִים' (ובכל מקרה הש' צריכה להיות קמוצה), וכך גם תיעתקו בכתיב הלטיני.

צילום: ציפי דוד-גולדברגר

4 תגובות:

 1. כל מקום המייצר מזון חייב להפריד את השמן המשומש. אפשר לראות חבית כזו באזורי מסעדות, ולפעמים מדובר בבור ולא בחבית פח.

  השבמחק
  תשובות
  1. לעסקים מסוימים, אסור להזרים שמנים ישנים או פסולת שמנים אל מערכת הביוב. כך גם במוסכים. מסלקים את השמן הישן באמצעים חיצוניים למערכת הביוב.

   מחק
  2. אסור לשפוך שמן כלשהו לביוב בכל דרך שהיא. אותם קבלנים שאוספים את שמני המאכל והמוסכים המשומשים מזקקים אותם והופכים לדלק למנועים.‏

   מחק
 2. ויש כמה וכמה ספרים 'יהודיים' ישָנים ששמם שפתי ישנים. ראו, למשל, באתר היברובוקס ובויקיפדיה.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.