יום רביעי, 21 באוקטובר 2020

מעורב ירושלמי: פשקוויל, חרם אופניים, תנ"ך לכולם, חור בקיר, שיימינג

א. מלחמת יום כיפור החדשה

בפרס פשקוויל החודש זוכה הכרוז הזה, שמגלה חוסר מוּדעוּת מדהים. איזה מזל שב'מלחמה' החרדית הזו לא מתים חיילים אמיתיים ולא נופלים בשבי.

הס"מ הוא סמאל, כלומר השטן. ש"ט פירושו שחיק טמייא, כלומר יישחקו עצמותיו (קללה ששמורה לעריצים בסדר גודל של אדריאנוס וטיטוס).

נתניהו היזהר!

תודה לאבי בלדי


ב. BDS על אופניים

צילום: דב פאוסט

השלט הזה, שאוסר על כניסת אופניים, או כלים דו-גלגליים אחרים, למתחם 'התחנה הראשונה', ומזהיר כי מי שיעשה כן עשוי להסתכן בהחרמת כלי הרכב, מוצדק וכבודו במקומו מונח. אבל התרגום לאנגלית, אבוי, עקום לגמרי.

מנסחי השלט מאיימים כי המשטרה תטיל חרם (boycott) על האופניים או על בעליהם (his)...

עובר אורח יודע אנגלית תיקן את הכיתוב (צריך להיות: its confiscation, כלומר עיקול).


ג. תנ"ך לכולם

ואם אנחנו במתחם התחנה הראשונה, לא כל העוברים שם נותנים דעתם על השילוט של פסוקי תנ"ך, שמעטר את הגדר המערבית החיצונית של המתחם. יוזמה יפה של מיזם 929 – תנ"ך ביחד. מצא חן בעיניי, שכל הפסוקים תורגמו גם לערבית.

צילומים: גדעון ביגר

ד. החנויות הנסתרות מן העין

כבר שנים רבות שטובה הרצל מצלמת עבור עונ"ש שלטים ופרנסות בירושלים, שסתם עוברים ושבים כלל לא נותנים עליהם את דעתם. הנה כמה חנויות נחמדות שצילמה לאחרונה. 

החור שבקיר

אם יש חנות נסתרת מן העין, שגם בחרה לעצמה שם נהדר, הרי זו חנות 'חור בקיר' ברחוב בן יהודה 3, שהחור שלה (שפתחו נראה בעמקי הצילום) מוקדש כולו ל'עיצוב ואפנה מודגשים!' (מודגשים?).


רק שנייה

שם נחמד וחביב לחנות בתחתית רחוב אגריפס, שמוקדשת (גם על פי שמה) לעסקי 'יד שנייה'.

אי המותגים

ברחוב עמק רפאים התגלה אי חדש. אי המותגים.

אבל איזה אי זה? האם במובן של שטח מוקף מים (Island), דבר שממש מתבקש בירושלים היְבֵשָׁה, או אולי אי במובן של שלילה, כלומר אין כאן מותגים בכלל? 

מבט בשם הלועזי של החנות מבהיר שמדובר בסתם אי של הייטק, כלומר אַיי (I), כאילו כמו אַייפון.


ה. אִם אַשְׁאִיר מִכָּל אֲשֶׁר לוֹ עַד הַבֹּקֶר מַשְׁתִּין בְּקִיר

שיימינג בשוק מחנה יהודה שנועד, משום מה, רק לקוראי אנגלית.

צילום: מנחם רוזנברג


6 תגובות:

 1. החור בבן יהודה 3 הוא כנראה לפיצוץ הנורא ברחוב בן יהודה בתקופת מלחמת העצמאות, אז הערבים הסיעו משאית מלאה חומר נפץ שהתפוצצה במעלה רחוב בן יהודה וגרמה לעשרות הרוגים ולהרס כמה בתים.

  השבמחק
 2. הביוש של עושי צרכיהם בשוק מחנה יהודה, הוא אלוזיה לכתובת קיר מפורסמת שהתנוססה בסמטה שיצאה מרח' ממילא, ונכתבה על קיר חיצוני של בית כנסת שפעל במקום, בגבו של ארון הקודש: מקום קדוש אסור להשתין כאן
  מי שחי בירושלים שלפני ההרס-בניה מחדש של מתחם ממילא ודאי זוכר כתובת זו. לצערי, אין לי צילום שלה, למרות שהיתה אובייקט חביב על צלמי ירושלים

  השבמחק
 3. האם החרדים הכירו את מלחמת יום הכיפורים? היא הפכה לנקודת התייחסות? לא להתייאש. כפי ששרה ג'ודי כץ "הוא עוד ישוב, הוא עוד ישוב" ורבי נחמן לימד "אין ייאוש ככל בעולם" הלוואי.

  השבמחק
  תשובות
  1. ב'הוא עוד ישוב' התכוונת למירי אלוני.

   מחק
  2. לא, הוא דווקא התכוון לג'וזי (לא ג'ודי) כץ, ששרה את זה במסגרת "כיף התקווה הטובה"
   למשל כאן: https://www.youtube.com/watch?v=HjQhVTTC6_4

   מחק
  3. "זכורני" - פירושו אני זכור - וכוונתו "אני זוכר.
   מודגשים כנראה מדגישים

   מחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.