יום שלישי, 30 במרץ 2021

חדש על המדף: תערובת קורונה, ימי פומפי ופומבדיתא, יפן הסינית

א. תערובת נגד קורונה

למה להעשיר במיליארדים את חברת 'פייזר' או 'מודרנה', כשאפשר בכמה שקלים גם לפתור את בעיית הקורונה וגם להשאיר את כל הכסף הגדול בארץ?

התשובה הניצחת והזולה לקורונה נמצאת בשוק מחנה יהודה.

המעבדות של בית הכנסת מוסאיוף, שבהן פותחה תערובת זו, נמצאות ברחוב יואל 25 בשכונת הבוכרים בירושלים.

צילום: ישורון פישר

בעלי התוספות

דותן גורן הפנה את תשומת לבי לסרטון זה של הגרב"ץ מוצפי, שמסביר את טיבה המופלא של התערובת. 'גם אחרי תחיית המתים לא תהיה לך שפעת', קבע מוצפי.

 

ד"ר אפי הלפרין, בעצמו רופא למחלות זיהומיות, התעודד כאשר ראה מודעת קיר בשכונת מגוריו (זכרון משה בירושלים), כי נמצאה תרופת פלא נוספת לקורונה. תרופת המלך 26 (26 בגימטרייה הוא שם הויה) היא הפתרון 'לסילוק הנגיף באופן מוחלט'. יש גם המלצות מגדולי הרבנים ומ'רופא משפחה חשוב'... 

'אבותינו לא טעו'. איך לא חשבנו על זה קודם?


  ב. המבדיל בין פומפה לפומפיה

כתב לי זאב קינן:

בתי נכנסה לגן העדן של שופינג ב'מקס סטוק' בירושלים וחיפשה 'פומפה', משאבת הגומי הפשוטה שנועדה לפתיחת סתימות. הזבנית שלחה אותה למחלקת כלי המטבח. לאחר שחיפשה שם לשווא, הגיעה אל מחלקת כלי העבודה ושם מצאה את הפומפה המיוחלת. אבל מתברר שב'מקס סטוק' עדיין לא למדו להבדיל בין 'פומפה' (פַּמְפֶּמֶת) ל'פומפיה' (מִגְרֶרֶת או מִגְרֶדֶת).


הו, מי יגול עפר מעיניך יוסל ברגנר...

הצייר יוסל ברגנר (2017-1920) אהב לצייר פומפיות. 'אני אוהב פומפיות כי זה כמו יהודי; כואב לו – הוא נותן כאב', כך התבטא ('ביקור בסטודיו של יוסל ברגנר', הארץ, 18 ביוני 2010). 

'הקדשת פומפיה' שהעניק יוסל ברגנר לד"ר עדינה בר-אל, 2011


ג. יין פומפדיתא

אם לא די לנו ב'פומפיה' וב'פומפה' הנה עוד קוריוז מאותה חזית לשונית.

מישיבות בבל המפוארות נודעו במיוחד ישיבות סוּרָא ופּוּמְבְּדִיתָא, שפעלו בתקופת האמוראים והגאונים, במשך כשמונה מאות שנים. ישיבת פומבדיתא נקראה כך, משום שמקומה היה בעיר בשם זה (בארמית 'פומא בדיתא' פירושו פי התעלה).

ישיבות בבל בתקופת התלמוד (ויקיפדיה)

על חכמי ישיבת פומבדיתא נאמר שהם יודעים לפלפל היטב ומצליחים בכוחם זה אף להכניס פִּיל לקוּף של מחט ('דלמא מפומבדיתא את, דמעיילין פילא בקופא דמחטא?'; בבא מציעא, לח עמוד ב). 


אולי הם היו יכולים לתרץ שיבוש כל כך מביך כמו 'יין פומפדיתא' המיוצר ביקבי 'אליעז' בבנימינה?

צילומים: יריב שיזף

אגב, היין ה'ממותק' הזה ממש לא מומלץ לאניני טעם. לפי רשימת הרכיבים יש בו בסך הכל 65% יין. ואין בררה אלא לחזור שוב על הבדיחה הלעוסה על אותו בעל יקב שגילה לצאצאיו ערב מותו כי יין אפשר לעשות גם מענבים...

ד. צלחת יפנית מסין

ועוד מזאב קינן:

מתנה נאה קיבלתי לחג: 'צלחת יפנית'. אבל מהתווית שהודבקה מאחורי הצלחת מתברר שהצלחת בכלל יוצרה בסין. קצת מזכיר את השלטים שהיו נפוצים פעם בחנוית לכלי בית וחומרי בניין: פח [אשפה] מפלסטיק...

19 תגובות:

 1. פומפיה ביידיש- ריב אייזן.
  במערכון הידוע של ש. דזשיגאן כאינסטלטור ,שאינו מפרט ללקוח על גובה התשלום, ביקש להשוותו למקצוע אחר, כגון, ספר. כמה עולה שלך להסתפר? עו נה לו הלקוח( י. שומאכער) כ'רעזיר מעך אליין.דאס איז נישט קיין בארד. דאס איז א ריב אייזן( פומפיה). איידער דער פריזירער דארף שניידן, דערציילט ער מיר מעשות וועגן דער שטייער אמט . די האר זאלן זיך אויפהייבן פאר שרעק.( לפני שהספר נוגע בזקני , דמוי הפומפיה, הוא מספר לי סיפורים על משרדי מס הכנסה. רק כך שערותי יזדקרו ויוכל להעביר את המכונה.

  השבמחק
 2. ואמרו בעלי התוספות:‏
  ‏...ועוד יש להקשות בעניין יין פומפדיתא הממותק, מה פשט הכיתוב המופלא "התמונה להמחשה בלבד" מתחת ‏צילום הצריח של "מגדל דוד"?
  להמחשת מה?
  קוראי העונ"ש מוזמנים להעלות הצעות. ‏

  השבמחק
  תשובות
  1. אני חש שמשהו הנוגע בזקפה הלאומית עסקינן

   מחק
  2. אולי הכוונה היא שהתמונה היא המחשה למבצר העוז (דון-ז'ון; לא לבלבל עם דון ז'ואן!) שניצב בעיר פומפדיתא המעטירה שע"נ פרת?

   מחק
  3. התמונה לציון הגברת כוח הגברא על ידי שתיית היין (?) המופלא פומבדיתא, אך אינה מהווה התחייבות מדודה אלא באה להמחשה בלבד.

   מחק
 3. צלחת יפנית מסין הריהי כמו צינור גומי מאלומינים, או חוט ברזל מגומי, הזכורים לטוב...

  השבמחק
  תשובות
  1. היום יש אפילו "פיליפינית מרומניה"

   מחק
  2. לתופעה מסוג זה קוראים אוֹקְסִימוֹרוֹן, ובעברית: ניב ניגודים, תרתי דסתרי. דוגמאות נוספות:
   גאון טיפש;חיי המת; נר של חושך 'בוצינא דקרדוניתא' (זהר בראשית חלק א דף טו א);שתיקה רועמת.
   ר' בוויקיפדיה הסבר מפורט על התופעה: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%95%D7%A7%D7%A1%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9F

   מחק
 4. כיצד נוצר 'יין פומפדיתא'? (השערה):
  'ייקבי בנימינה', יצרני יינות מוכרים ומוערכים, החליטו לרענן את מותג היין הבסיסי לקידוש. זה יקב גדול ומסודר, שעובד מן הסתם באופן קבוע עם משרד פרסום. ישבו מומחי המשרד וטיכסו עצה. אמר האחד: 'אנחנו צריכים מותג שידבר אל לב הציבור הדתי-מסורתי. קודם כל נעצב תווית עם סמל יהודי מובהק, למשל מגדל-דוד'. קפץ עורך הדין של המשרד ואמר: 'אוקי, רק לפי החוק אנחנו חייבים להוסיף לתמונה אזהרה: התמונה להמחשה בלבד, כדי שהצרכנים לא יוטעו לחשוב שהיין מיוצר במגדל-דוד'. 'אין בעיה', אמר הקופירייטר, 'נוסיף אזהרה. אבל הכי חשוב - אין נקרא ליין? מה אתה אומר אבישי? אתה בא ממשפחה דתית, לא?' 'הממ... הרהר אבישי, אולי נקרא לו יין פומבדיתא?' 'יין פומפדיתא? מה זה?' 'ישיבה מפורסמת - סיפור ארוך'. 'מעולה (פונה לגרפיקאי). תוכל להכניס את זה לתווית?' 'ברור. נעצב את האותיות בסגנון עתיק, זה יוסיף'. 'נהדר! כל הכבוד, אבשלום - פומפדיתא! איזה שם!'
  והשאר יסופר בתולדות (יינות) ישראל

  השבמחק
  תשובות
  1. השערה יפה וסבירה מאד. שכחת רק להוסיף אחרי "(השערה)" את "השערה לצורכי המחשה בלבד"

   מחק
  2. תשלחו לאתי מהגרפיקה!"

   מחק
  3. מגדל דוד הזכור לטוב הוא שיא האיגנורציה הדתית והלאומית שהרי מה שמופיע בתמונות גם על פרוכת בית כנסת זה פשוט מינרט של מסגד מוסלמי שנבנה עם ידי העותמאנים לשימוש החיילים שישבו במצודה. איך זה התגלגל ןסמל יהודי - תיק"ו (תשבי יתרץ קושיות ובעיות)

   מחק
 5. היית צריך לפרסם את זה היום, 1 באפריל, עם כותרת: 1 באפריל כל השנה :)

  השבמחק
 6. נראה לי מוזר מאד מה שמיוחס לרב ב"צ מוצאפי לגבי תערובת הקורונה.
  הוא דווקא ידוע כמי שאינו עוסק כלל ואף מזהיר מפני שטויות והבלים ממין אלה.

  השבמחק
  תשובות
  1. הדבר הופיע באתרי החדשות החרדים לפני כשנה. ראה ב- https://www.kikar.co.il/351384.html

   מחק
 7. אולי מישהו מכם יודע למה יינות הקידוש עשויים בטעם מבחיל וממותק? סתם יין כשר לא מתאים?
  סבא שלי היה עושה הבדלה עם שנאפס.

  השבמחק
  תשובות
  1. היין "לקידוש" המתוק שייך לאשכנזים.
   כנראה שבגלל בעיות כשרות "ייצרו" יין מענבים.
   אחינו הספרדים מקדשים על יין אדום יבש משובח.

   מחק
 8. לקושיות של פסח, תשובות בספירת העומר.
  יין 'פומפפיתא' - פשוט מאוד. מותג ישן ופופולרי של יקב מתחרה, בשם 'פומבדיתא'כבר קיים.
  בקיצור חיקוי זול תוך שמירה על זכויות יוצרים.
  לחיים

  השבמחק
 9. בכל אופן, הביטוי דמעיילי פילא בקופא דמחטא"(בבא מציעא לח, ב) פירושו שמכניסים פיל בחור של מחט, ולא ב"קוף של מחט" כפי שכתוב כאן, טעות שאין ברור מקורה??!!!

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.