יום ראשון, 10 בפברואר 2013

מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר? את רצונו של הרבי מוויז'ניץ

סתם אדם חופשי בישראל קם בבוקר, משפשף את עיניו האדומות, מטיל את מימיו, מכין לעצמו כוס קפה חזק, ואז יוצא לעמל יומו.

איך כתב שלום חנוך: 'מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר? את אותם הדברים אבל לאט'...


אבל לחסידי ויז'ניץ בק"ק אלעד יע"א יש בכל בוקר, עולם חדש ואמיץ משלהם. עוד קודם שיאמרו 'מודה אני' מוטלת עליהם חובה רוחנית של חשיבה מאומצת: מה אוכל לעשות היום לכבוד אבינו שבשמיים ולכבודו של הרבי הקדוש מוויז'ניץ.

חסידות ויז'ניץ ראשיתה באמצע המאה-19 בעיירה קטנה בבוקובינה, למרגלות הרי הקרפטים, שם התיישב הרבי מנחם מנדל הַגֶר (נכדו של מנחם מנדל מקוסוב, אבי השושלת). הרבה עבר על החסידות והשושלת מני אז, אך היום נחשבת חסידות זו לגדולה ומשפיעה, על כל המשתמע מכך: אלפי חסידים, עשרות מוסדות, חבר כנסת פרטי ב'אגודת ישראל' (מנחם אליעזר מוזס), וכמובן מריבות פנימיות אין סופיות בין היורשים, שנמשכו כעשרים שנה. הרבי הקודם, משה יהושע הגר, היה חולה שנים ארוכות ולא תפקד עד פטירתו בשנה שעברה. הרבי הנוכחי, ישראל הגר הורחק על ידי אביו מן החצר למשך שנים ארוכות, הסתכסך קשות עם אחיו הצעיר, עד שלבסוף החזירוֹ אביו לחצר. לאחר מות האב הוכתר רבי ישראל לאדמו"ר הוויז'ניצאי השישי ושב לכהן פאר על כס אבותיו.

האדמו"ר הנוכחי ישראל הגר, הרבי הקדוש מוויז'ניץ

אחיו הצעיר של רבי ישראל, הוא מנחם מנדל הגר. אך ראו זה פלא, גם הוא נקרא היום 'הרבי הקדוש מוויז'ניץ', וגם הוא אדמו"ר לכל דבר היושב על כס מלכותו בבני ברק. חסידיו אמנם מועטים יותר משל אחיו הבכור והיחסים בין שני האחים, מטבע הדברים, מתוחים. אך העיקר, שניהם עושים הכל כדי להאדיר את כבוד בית ויז'ניץ. אפשר להניח, שזה הדבר הראשון שהם חושבים עליו כאשר הם קמים בבוקר, עוד לפני שהם אומרים 'מודה אני'.

האדמו"ר הנוכחי מנחם מנדל הגר, הרבי הקדוש מוויז'ניץ

בקרב החרדים נפוצה הבדיחה הבאה על הדרך בה מדווחת העיתונות החרדית על מפגשי אדמו"רים:
האדמו"ר מוויז'ניץ הגיע לביקור בבית אחיו האדמו"ר מוויז'ניץ. האדמו"ר מוויז'ניץ קידם בברכה את פני אחיו האדמו"ר מוויז'ניץ. האדמו"ר מוויז'ניץ האריך בדברים שראה אצל אביהם האדמו"ר מוויז'ניץ זצ"ל, ולעומתו אף האדמו"ר מוויז'ניץ הרחיב בדברים שראה. בסיום איחל האדמו"ר מוויז'ניץ ברכת לחיים לאדמו"ר מוויז'ניץ והאדמו"ר מוויז'ניץ השיב בברכות לאדמו"ר מוויז'ניץ. האדמו"ר מוויז'ניץ הזמין את האדמו"ר מוויז'ניץ לשמחת החתונה ואילו האדמו"ר מוויז'ניץ הזמין את האדמו"ר מוויז'ניץ לשמחת הבר מצוה. בסיום יצא האדמו"ר מוויז'ניץ ואילו האדמו"ר מוויז'ניץ נשאר בחדר.
 מבולבלים? גם אנחנו...

והנה, כמו כל חסידי ויז'ניץ גם החסידים בעיר החרדית אלעד אוהבים מאוד את האדמו"ר מוויז'ניץ שליט"א, ומחנכים את ילדיהם לכבדו ואף להעריצו. אך נדמה שהם לקחו את ההערצה הזו צעד אחד קדימה.

באתר 'בחדרי חרדים' התפרסמו שלשום שני עמודים מ'שו"ת (שאלות ותשובות) בתורה ובחסידות', שאותם אמורים ילדי החסידות, התינוקות הטהורים של בית רבן, לשנן. ועם תעצומות נפש כאלה הם באמת לא צריכים לימודי ליבה, ואנו מה לנו כי נבקש שיוויון בנטל...
הכנה לתפילה ותפילת שחרית

א. מה עושה חסיד ויז'ניץ לפני שהוא הולך להתפלל?

זמן מועט קודם התפילה ילך לבית המדרש וילמד קצת ספרי יראה וחסידות.

קודם שהוא מתפלל לקב"ה ומבקש 'יהיו לרצון אמרי פי', יעשה 'הכנה' ויכוון ויאמר: לעשות את רצונו של הרבי הקדוש חפצתי; לעשות רצונך אלוקי חפצתי.

(מבוסס על הפסוק בתהלים, מ 9: 'לַעֲשׂוֹת רְצוֹנְךָ אֱלֹהַי חָפָצְתִּי וְתוֹרָתְךָ בְּתוֹךְ מֵעָי'; שימו לב רצונו של מי עושים קודם).

ב. ומי שאינו לומד לפני התפילה, האם גם הוא יכול להתפלל?

מה זאת אומרת?! מכונה [!] יכולה לנסוע בלי בנזין?!

ג. ומה ציווה עלינו הרבי הקדוש ללמוד בכל יום, ובפרט לפני התפילה?

את ספר 'חובות הלבבות', שער 'חשבון הנפש'.


השכמת הבוקר

א. מהו הדבר הראשון שעליו צריך חסיד ויז'ניץ לחשוב כשהוא משכים בבוקר, אפילו לפני שהוא אומר 'מודה אני'?

מה אעשה היום לכבוד שמים ולכבוד ויז'ניץ.

ב. ומה אומר ילד ויז'ניץ מיד לאחר 'מודה אני'?

בוקר טוב לרבינו הקדוש, שיהיה בריא וחזק.

ג. ילדים יקרים, אנו כאן באלעד, והרבי הקדוש גר בבני ברק, האם הוא שומע את ה'בוקר טוב' שאנו אומרים?

בוודאי. כפי ש'אהבת ישראל' הקדוש [האדמו"ר השלישי של החסידות, ישראל הגר] אמר לר' נחמן עושה הציציות: כשאומרים לי 'שבת שלום' גם אני עונה ב'שבת שלום'.


בעלי התוספות

לקראת חג הפסח הופץ בבלוגוספירה החרדית העמוד הזה, והדברים מדברים בעד עצמם...10 תגובות:

 1. הייליגע פרופסור, אכן שטיפת המח נראית מזעזעת. האם מדובר בחידוש או שמא יש לדבר תקדים במסורת
  החסידית?

  השבמחק
  תשובות
  1. שטיפת מח לקדושה שיהיו תמימים ולא כמו הילדים של היום לצערינו אוי לצערינו גולשים מגיל קטן לאתרים שרק אלוקים יודע. אז מה עדיף תמימות או טימטום ובורות.

   מחק
  2. בטח "תמימים" שיהיו צייתנים,עניים בורים עפי רוב וחיים חיי דלות ומסכנות לשמה ושלא לשמה! חצוף

   מחק
 2. דוד היקר
  מדובר באחיו של האדמו"ר נשוא התמונה, האדמו"ר מנחם-מנדל הגר.
  אצלו אכן לקחו את פולחן האישיות צעד אחד קדימה, והדברים ידועים בעולם החרדי.

  השבמחק
 3. תודה דוד על הטור המרתק
  ממש דיקטטורות מימי הביניים חיות בתוכינו
  מעורר מחשבה מעניין ומקומם

  השבמחק
 4. מילא הקהל שלך מסתכל על כל הציבור החרדי לגווניו כגוש אחד, אבל אתה שמכיר קצת יותר למה אינך טורח לציין שמדובר כאן בקבוצה קיצונית, שפולחן האישיות שלה ידוע לבוז ולשמצה גם בתוך הציבור החרדי?

  השבמחק
  תשובות
  1. שלמה טיקוצינסקייום שישי, 15 פברואר, 2013

   מה ידוע ומי ידוע? אולי רק בתוככי בני ברק. חשוב שהעולם ידע שלא רק בחב"ד יש פולחן אישיות.

   מחק
 5. מה שלא יאומן אלו התגובות המדהימות באתר של חדרי חרדים (בקישור שדוד נתן), אז או שחסידיו של ההייליגער רבי מנדלה גולשים באינטרנט הטמא, או שיש קבוצה גדולה של מטומטמים גם מחוץ לגבולות הכת ההזויה הזאת.

  השבמחק
 6. נמאס מהשטויות של החילונים הבורים האלה
  החסידים לא מייצגים את היהדות ולא את החרדים
  אתם החילונים ברוב טיפשוטתכם אין לכם על מה לתפוס אצל הדתיים ובני התורה אז אתם הולכים לחסידים

  השבמחק
 7. מה לכם כי תתמהו? אתם כנראה לא מכירים את פולחן האישיות בחב"ד. המושג נחת רוח לרבי ידוע ונפוץ. כל ילד קטן מתחנך לחשוב על הרבי ולכוון את כל מעשיו (ומצוותיו) לעשיית נחת רוח לרבי. יש תנועת נוער בכפר חב"ד (הפנסאים) שזו מטרתה המוצהרת.

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.