יום חמישי, 23 במאי 2013

סיפורי רחובות: בחולון כותבים מחדש את התנ"ך וביפו לא יודעים לספור

א. מה יודעים בחולון על ביל"ו 

עוד טרם יבש הדיו הדיגיטלי על הרשימה אודות 'רחוב דניאל' בתל אביב, מיהר פרופסור חיים כהן מאוניברסיטת תל אביב ושלח לי צילום של שלט רחוב מביך במיוחד מרחוב ביל"ו בחולון.

חבורת הצעירים הציונית מחרקוב שברוסיה, שכינתה את עצמה (בשנת 1882) בשם ביל"ו, הסתמכה, כידוע, על הפסוק בישעיהו, ב 5: 'בֵּית יַעֲקֹב לְכוּ וְנֵלְכָה'. אגב, זה היה השם השני שלהם, לאחר שהראשון  דאבי"ו  נפסל. דאבי"ו היה ראשי תבות של הפסוק 'דַּבֵּר אֶל בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל וְיִסָּעוּ' (שמות, יד 15). כבר אז היה ברור שקל יותר להגיד בילויי"ם מאשר דאבויי"ם...

תקנות ביל"ו. כתב יד בצרפתית, קושטא 1882 (מקור: ויקיפדיה).

בערים רבות בארץ יש רחוב ביל"ו. יש גם בית ספר ביל"ו וכפר ביל"ו וצומת ביל"ו. יש מקומות שבהם כבר נפלו ראשי התיבות ונותר סתם 'בילו', כמילה עצמאית (למשל, 'בילו סנטר' העילג שבעיר רחובות), אבל רק בחולון טרחו להמציא פסוק חדש שלא היה ולא נברא – בית ישראל לכו ונלכה  ועוד במרכאות.


ב. סְפָרוֹת ערביות באנגלית

אם בחולון המציאו מחדש את התנ"ך, ביפו, לעומתם, המציאו מחדש את תורת המִספרים.

כידוע, בלא מעט יישובים ערביים  וכמתברר גם בלא מעט ערים – יש עדיין רחובות נטולי שם, שמזוהים על ידי מספרים. למה זה קורה? הזנחה, טפשות ורשעות, ועל פי רוב בשל חילוקי דעות על השם שבו ייקרא רחוב שרוב הגרים בו הם ערבים, אבל המחליטים, בוועדת השמות העירונית, הם יהודים.

הנה שלט רחוב ביפו, סמוך לשוק הפשפשים (ליד דוקטור שקשוקה), שצילם אלון גלעדי לפני כמה חודשים. אז למי להאמין? ליד ימין (רחוב 3341 בעברית ובערבית) או ליד שמאל (רחוב 1433 באנגלית)?

התשובה הנכונה: רחוב 3341. אבל לך ספר את זה לתיירים שקוראים אנגלית.


6 תגובות:

 1. בארצות הברית ישנן ערים שלמות שבהן הרחובות ממוספרים. למען האמת, זה די נוח, וקל להתמצאות.

  מוטי ענברי

  השבמחק
 2. Moreover, no self-respecting New Yorker would call 6th Avenue
  "Avenue of the Americas"

  השבמחק
  תשובות
  1. זה קל כשיש 12 שדרות ומאה-מאתיים רחובות, אבל תתארו לעצמכם שיש 3,341 רחובות, כמו ביפו...

   מחק
 3. הבעיה ביפו היא לא רק כמות הרחובות עם שמות של מספרים (ואני לא בטוח שיש הרבה כל כך) אלא שאין שום היגיון בצורת הסידור שלהם. לדוג' בין רחוב 3338 לרח' 3762 אין אף רחוב אחר עם שם של מספר ואם אתה נמצא באחד מהם אין לך שום אפשרות לדעת באיזה כיוון אמור להיות השני. המרחק בין רח' 3338 לרח' 3335 הוא כרחוק מזרח ממערב (באופן מילולי...) והם ממש לא קרובים.
  זה לא כמו במנהטן ששם המספרים עולים צפונה ומערבה וכך עוזרים להתמצא.

  השבמחק
 4. וזה מה שמציק לכם?
  הרי ברור שלמיספור רחובות יפו יש רק סיבה אחת.
  שמות ערבים שהיו ומניעת שמות ערבים חדשים.
  נחשדו איפה נמצא רחוב הבעל שם טוב ...

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.
מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.
תגובות לפוסטים ישנים מועברות לאישור ולפיכך ייתכן שיהוי בפרסומן.
תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.