יום רביעי, 10 באוקטובר 2018

ארץ הקודש: מאוזוליאום, הקבב של רבינו, מאור המהיר

א. הוסרה הקדושה מהמאוזוליאום במזור

מאוזוליאום מזור (ויקימדיה)

ליד היישוב מזור, לא הרחק מהעיר החרדית אלעד, עומד מבנה ייחודי של מאוזוליאום רומי מפואר, שנבנה כנראה במאה השלישית לספירה. את המבנה הזה, שאין דומה לו בארץ והוא השתמר כמעט בשלמותו, רואים מהכביש הסמוך (מס' 444), ובקלות אפשר לעצור לידו לכמה דקות ולהתרשם ממנו.

ליד האתר, שהוכרז כגן לאומי, הוצבו שלטי הסבר בשלושת השפות הרווחות אצלנו: עברית, ערבית ואנגלית, ומהם ניתן ללמוד על המקום ותולדותיו.

צילומים: שמואל גביש

המבנה השתמר, בין השאר, גם הודות לקדושה שיוחסה לו על ידי המוסלמים שגרו בסביבתו והפכוהו למסגד. אולם עובדה זו לא מצאה חן בעיני מבקרים ונדליסטים, דתיים בעיני עצמם, שדאגו להשחית את המילה 'קדושתו' מההסברים בעברית (אף על פי שלא נגעו לרעה בשורה מעליה שבה כתוב כי 'הבניין הפך למקום קדוש למוסלמים').


איזה מזל שהמשחיתים לא יודעים לקרוא אנגלית, וכך ניצלה קדושת המקום.

ב. קדושת המקום

ואם אנו בעסקי קדושת המקום, הרי שבמזנון 'המקום של רבינו', בדרך יפו פינת החלוצים בתל אביב, אפילו השניצל והחומוס נהנים מקדושתם של רבי נחמן מברסלב ושל 'בעל הפתק' (נ-נח). בקיצור, 'אוכל עם נשמה'.

צילום: יוחנן פלוטקין

ג. שבעה ימים בשבוע, לא כולל שבת

'מאור המהיר' מציע שירותי דרך מהירים לרכבים שנתקעו ובעיקר לאופנועים הזקוקים לחילוץ. השילוט שלו מלווה בדִבְקִיוֹת מעוררות השראה, כמו 'בורא עולם זה כל העולם' או דבקית קבלת עול מלכות שמיים ('ה' מלך' וכו') מטעם בית"ר ירושלים.

צילום: איתמר לויתן

כבעל קטנוע מיהרתי לבדוק את אתר האינטרנט של מאור המהיר ולראות את גבולות הגיזרה של פעילותו. האתר לא מספר היכן נמצא המוסך הנייד של מאור ולאיזה מקומות בארץ הוא יכול להגיע במהירות כדי להעניק את שירותיו. והרי לא סביר שרשתו של מאור פרושה ממטולה ועד אילת.

גם הדבקיות ספוגות האמונה לא נמצאות באתר, אבל מצד שני יש בו את האוקסימורון הנפלא:
שירות מלא 7 ימים בשבוע, 24 שעות (לא בשבת).

צילום מסך


8 תגובות:

 1. המקום הוא של רבינו
  ההכשר של "בית יוסף"
  לא בד"ץ של אגודת ישראל, לא עדה חרדית (על שארית אני לא מדבר, הם ליטאים)
  מה זה אומר על קהל היעד של בית רבינו זה?

  השבמחק
 2. מן הידועים הוא שרבינו אהב ק..קב..קבב

  השבמחק
 3. שירות 24/7 אבל לא בשבת ממש פאטת!!
  חשוך כמו אורן חזן בערך

  השבמחק
 4. שבעה ימים בשבוע ללא שבת = שישי עד כניסת השבת, ובשבת בלילה, אחרי צאתה.

  השבמחק
  תשובות
  1. גם לפי הסברך, עדיין חסרות כל שעות הלילה והיום של השבת, ופירסום 7 / 24 לא הולם את המציאות....

   מחק
 5. כבעל אופנוע הייתי מדיר רגלי מעסק זה, שהרי בתיקון רכבים פרטיים כתב: "בורא העולם, זה כל העולם", כלומר יש השגחה פרטית על כל תיקון, ואילו את תיקון האופנועים, הותיר ללא כל השגחה (עיין שם)

  השבמחק
 6. כבן כפר סירקין אני מכיר את המוזוליאום מילדות. במפות של 1967 מופיע המקום בשמו המוסלמי מקם א-נבי יחיא. לפני שנתיים נכנסתי לאתר עם קבוצת מורי דרך ומצאתי מספר אברכים מאלעד מדליקים נרות בתוך המבנה. לשארתי הסבירו לי שזה קברו של יוחנן...ולא רשמתי את השם המלא ואינני זוכר אותו. אני ממשיך לבקר במקום וכבר אינני רואה שם אברכים. כנראה שמישהו ללמעלה הורה להם להפסיק...
  מעבר לכביש 6 מול המוזולאום נמצא בית קברות של הכפר אל- מוזריה וברבת עמון יש קהילה של פליטי הכפר שסימלם הוא המוזוליאום.

  השבמחק
 7. במקום של רבנו המוכר שואל אותך:"לשים חריף רבנו..?"
  ומה בשבילך נששמה. זו סוגה עילית המקום הזה אין ספק

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.