יום ראשון, 3 ביוני 2012

מזל טוב, נולד לנו פטר חמור!


האם שמעתם על ארגון 'נדירותא'? אני מתערב שרובכם לא שמעתם ולא ידעתם, אבל יש ארגון כזה שמטרתו לטפח מצוות נדירות, כאלה שאף אחד אחר לא רוצה להתעסק איתן.

מצווה יקרה יש בתורה ושמה 'פֶּטֶר חמור', ועל פיה גם בכור החמור (פֶּטֶר הוא הַוָּלָד הראשון היוצא מרחם אמו) הוא קדוש. כיוון שהחמור הוא בהמה שאיננה טהורה ואי אפשר להקריבו ולאכלו, תיפדה קדושתו באמצעות שֵׂה כשר, שנמסר לידי כהן והוא שיישחט במקומו (כמו במקרה של בן בכור, שגם הוא 'נפדה' בידי כהן תמורת כסף, בטקס המוכר כ'פדיון הבן').

וכך כתוב בתורה (שמות, יג 15-11):
וְהָיָה כִּי-יְבִאֲךָ יְהוָה, אֶל-אֶרֶץ הַכְּנַעֲנִי, כַּאֲשֶׁר נִשְׁבַּע לְךָ, וְלַאֲבֹתֶיךָ; וּנְתָנָהּ, לָךְ.  וְהַעֲבַרְתָּ כָל-פֶּטֶר-רֶחֶם, לַיהוָה; וְכָל-פֶּטֶר שֶׁגֶר בְּהֵמָה, אֲשֶׁר יִהְיֶה לְךָ הַזְּכָרִים--לַיהוָה. וְכָל-פֶּטֶר חֲמֹר תִּפְדֶּה בְשֶׂה, וְאִם-לֹא תִפְדֶּה וַעֲרַפְתּוֹ; וְכֹל בְּכוֹר אָדָם בְּבָנֶיךָ, תִּפְדֶּה. וְהָיָה כִּי-יִשְׁאָלְךָ בִנְךָ, מָחָר--לֵאמֹר מַה-זֹּאת:  וְאָמַרְתָּ אֵלָיו--בְּחֹזֶק יָד הוֹצִיאָנוּ יְהוָה מִמִּצְרַיִם, מִבֵּית עֲבָדִים. וַיְהִי, כִּי-הִקְשָׁה פַרְעֹה לְשַׁלְּחֵנוּ, וַיַּהֲרֹג יְהוָה כָּל-בְּכוֹר בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם, מִבְּכֹר אָדָם וְעַד-בְּכוֹר בְּהֵמָה; עַל-כֵּן אֲנִי זֹבֵחַ לַיהוָה, כָּל-פֶּטֶר רֶחֶם הַזְּכָרִים, וְכָל-בְּכוֹר בָּנַי, אֶפְדֶּה.
משום מה קיומה של מצווה זו נחשב מסובך ויקר, ובכלל מה לאברכי משי ולתלמידי חכמים יושבי ערים וכרכים ולחמורים? פעם, בימי גדוד נהגי הפרדות, עוד ראו חמורים ברחובות ארצנו, נושאים בעול וסוחבים אחריהם במתינות עגלות אבטיחים או קרח, אך היום נדחקו החמורים  לפחות עד בוא המשיח  לכפרים ערביים, למשקי ילדים בקיבוצים ולגני החיות.

המציאות הזו לא תרתיע את אנשי 'נדירותא'. בעזרת תרומותיכם תתאפשר גם לכם ההשתתפות במצווה הנדירה (רכישה 'אישית' או 'משפחתית', ובנדירותא בהחלט לא מדירים נשים), עם כל ההידורים המתבקשים.

הנה מה שכתוב באתר האינטרנט של הארגון:שאלתי את עצמי אם החברים המצוינים בארגון מתעסקים גם במצוות נדירות אחרות, כמו 'עגלה ערופה', 'שור הנסקל' ו'שעיר לעזאזל', אבל לא מצאתי תשובה באתר. מי יודע? אולי בעתיד. בינתיים על סדר היום שלהם יש מצוות חשובות לא פחות, כמו 'שילוח הקן', מצוות 'זרוע, לחיים וקיבה', מצוות 'מעקה' ועוד.

מכל מקום, תשמחו לשמוע שהמאמצים הרבים בענייני פטר חמור נשאו פרי. בשבוע שעבר יכלו אנשי הארגון לצאת בהודעה חגיגית לשותפיהם: מזל טוב, Its a Boy!

הנה האי-מייל שקיבלו ה'שותפים':

From: sb a <sbapeninim@gmail.com>
Date: 2012/5/31
Subject: Fwd: FW: its a boy!!!!!!! פטר חמורוהיות שכבר קהלת אמר 'טוב מראה עינים', הנה כמה תמונות של פטר החמור החמוד והוריו, האמתיים והרוחניים:

האָתוֹן מנוּחה ובנה העַיִר

ההכנות לקראת 'המעמד הנשגב'

באתר האינטרנט נמצא גם 'הסכם שותפות' מפורט מאוד, וממנו למדתי שלארגון יש שתי אתונות: שם האחת 'מנוחה' ושם השנייה 'נעמה', ויש להן גם תעודות זהות.


מן האי-מייל באנגלית התבשרנו שהאמא המאושרת היא... מנוחה!

הנה מה שדיווח רפאל יחזקאל פרידמן, מייסד הארגון, ל'שותפים'. לא שיניתי פסיק:


On 5/28/12, Friedman, Yechezkel <info@pidyon-peter.com> wrote:

shUlom ubrochoh to all shutfim in the donkey

it is with great happiness and excitement, that i am now informing all of you that 'Menucha' gave birth on friday night pashas bamidbar to a 'boy'!!!

each and every one of us, who joined in this holy endeavor and actually bought a partnership in the mother donkey, are now obligated with this most rare mitzvah deoiraise of pidyon peter chamor!!!

 more setails of when and where and how will follow in the next few days beezras Hashem

 hashem should continue to help us be mekayem all other mitzvos beshlaimus and we should be zoiche to the binyan beis hamikdash and the reutrn of hundreds of 'lost' mitsvos

signed with tremendous gratitude to Hashem

 refoel yechezkel friedman

בעלי התוספות

חיפוש בגוגל מראה שאין מדובר במצווה כל כל נדירה, ויש רבים שכבר זכו לקיימה (אפילו באוסטרליה).

רמי נוידרפר העביר לי את הסרטון הזה, שבו יש גם פטר חמור וגם רב חלבן:וגם כאן, חגיגה קצת הזויה (כולל גמלים) במושב אלישיב (תשס"ט):בכלל, תשס"ט הייתה שנה טובה לפטרי חמורים. הנה תיעוד מצולם מהמעמד המרגש שהיה בירושלים ומתוכו תמונה אחת יפה במיוחד (מתוך אתר 'כיכר השבת'):11 תגובות:

 1. בירושלים של המאה ה-19 לא היה צורך בארגונים בשביל קיום מצוות פטר חמור.
  הנגר הירושלמי שמואל לייזר זילברמן המוכר משירו של דן אלמגור "זאת ירושלים" היה מפורסם כשוחר של מצוות נדירות ובין השאר טרח לקנות אתונות מבכירות, ולאחר שילדו היה מקשט את "הרך הנולד" בכל מיני תכשיטים ומזמין את אנשי ירושלים לחגוג עימו את פדיון פטר חמור. אגב סופו של שמואל לייזר היה בפרעות בפסח 1920 שארעו ברובע המוסלמי בעיר העתיקה.

  השבמחק
 2. כאן יש צילום של הטקס הזה, של הצלם מנחם כהנא:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3651596,00.html

  השבמחק
  תשובות
  1. הפטר של מנחם כהנא כבר בן שנתיים, ואילו הבן של מנוחה נולד בשבוע שעבר...

   מחק
  2. נכון, אבל מהתמונה ברור למה צריך כל כך הרבה כסף בשביל זה - רק טיפת שנאפס לכל הנאספים וחיסלת תקציב שנתי...

   מחק
 3. על זה אמר רבי יהודה הנשיא לעגל שהובל לשחיטה ובא להסתתר תחת כנף בגדו.
  "לך בני(?)," אמר לו, "כי לכך נוצרת".
  פטר המסכן יולד כדי להישחט. מעניין מה עושים אח"כ עם האתונות, שהרי ברגע שהמליטו הן נעשות מיותרות.
  בעניין פרה אדומה: אחרי שמגדלים אותה מחכים לרצח כדי להיטהר באמצעותה? יוזמים רצח?

  השבמחק
  תשובות
  1. שמעון, קצת התבלבלת, פרה אדומה לא נועדה להיטהר מרצח. אולי התכוונת במקרה לעגלה ערופה...

   מחק
 4. שמעון, כמדומני שקוראים לזה "פדיון פטר חמור", בדגש על המילה פדיון.
  כלומר פודים אותו אצל הכהן. אולי בתמורה הכהן קונה משקה לכולם...

  השבמחק
 5. הוא קרוב משפחה של פטר והזאב?
  אבי

  השבמחק
 6. מה עולל השה המסכן שיש להעלותו כקרבן חלף פטר החמור?
  ממש הרג מיותר!רעיון הפדיון הוא ממש לא מוסרי!בכל הקשור בנטילת חיים מבעלי חיים אחרים .הפדיון בכסף הוא פתרון יעיל מוסרי ונבון!

  השבמחק
 7. אם בחמורים שומרי מצוות עסקינן, מדוע מתעלמים מהמצווה הבאה?:
  וְיָתֵד תִּהְיֶה לְךָ עַל אֲזֵנֶךָ וְהָיָה בְּשִׁבְתְּךָ חוּץ וְחָפַרְתָּה בָהּ וְשַׁבְתָּ וְכִסִּיתָ אֶת צֵאָתֶךָ. (דברים כג יד).
  מה יש? הגיינה ושמירת הסביבה זה לא חשוב?

  השבמחק
 8. http://www.bhol.co.il/article.aspx?id=41962

  השה, העייר והחסידים • מעמד פטר חמור בבעלזא

  מעמד פידיון פטר חמור כמו בבעלזא - עין לא ראתה • העייר עוטר בוורדים ואוכף רקום • השה בעגלת קניות, הקהל בסדר מופתי • וגם: תדפיס מיוחד שהופק לאירוע • צפו בגלריה

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית 'הגב בתור:', לחצו על 'שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי' אם לא הצלחתם להתגבר על הבעיה – רשמו את השם בתוך התגובה.
לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.
מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.
תגובות לפוסטים ישנים מועברות לאישור ולפיכך ייתכן שיהוי בפרסומן.
תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.