יום שני, 28 במאי 2018

מעורב ירושלמי: כלב בתפקיד ונחש בדלת, על הגז וחומת הצלפים

א. כלב על המשמרת

בחצר בית זה שבשכונת עין כרם יודע כל אחד את מקומו ואת תפקידו.

צילום: צבי פיש

ב. נחש בדלת

בית הנסן (המוכר כ'בית המצורעים'), ברחוב גדליהו אלון 12, הוא מקום שוקק חיים וגדוש פעילות ויש בו גם מסעדה מוצלחת המושכת קהל רב. על הדלת הראשית נתלה לאחרונה שלט מוזר.'בהתחלה חשבתי שזו בדיחה', כתב לי יוחנן פלוטקין, 'אבל זה לא'...

על הדרך מצא יוחנן עוד פריט מעניין בבית מופלא זה.

צילומים: יוחנן פלוטקין

ג. על הגז ועל העוקץ

בכניסה לחניון הקניון בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים צילם צבי זילברשטיין את השלט הזה.


'לא הייתי בטוח שמדובר בטעות', כתב לי צבי, 'אבל זה צרם לי, שכן לכאורה צריך להיות "רכבים המונעים בגז" (הם הרי לא נעים על הגז אלא בעזרתו). שלחתי שאלה לאקדמיה ללשון העברית, וכך השיבה לי בת-שבע ורדי כמעט על אתר: "אכן, יש לומר שהרכב מונע בגז, שהכיריים מופעלים בגז או בחשמל וכדומה".

ד. אקטואליה ברחובות 

ועוד בענייני עין כרם.

בשכונה היפהפיה יש רחוב שנקרא 'חומת הצלפים'. לא בדיוק מקום שנעים לגור בסביבתו...


מזל שיש ניקוד...

עיריית ירושלים (ותודה לזאב קינן)

הצלף הוא כמובן צמח רב-שנתי שכמה מינים ממנו, בעיקר הצלף הקוצני, גדלים בארץ, ומקצתם ניתנים לאכילה.

חומת הצלפים המפורסמת ביותר היא כנראה הכותל המערבי...

ויקיפדיה


16 תגובות:

 1. בתל אביב יפו הכיתוב ברור. אין כניסה לרכב המונע בגז. ויש תמונה

  השבמחק
 2. לגבי החור, לא ציינת שכאן זו אכן בדיחה.

  השבמחק
  תשובות
  1. נקב הצצה בדלת, הקרוי בעברית "עינית", הוא Judas (ז'ודאס) בצרפתית. Judas הוא יהודה ובמקרה זה הכוונה היא ליהודה איש קריות, תלמידו הבוגד של ישוע וסמל שכיח בעולם המושגים הנוצרי אנטישמי. ובכן, הצצה זהירה, חששנית, באדם הניצב מאחורי הדלת היא מעין בגידה. בשנים שחייתי בצרפת נמנעתי מלהציץ מבעד העינית ונהגתי לפתוח את דלתי מבלי לשאול "מי שם", כי תפסתי את ההצצה כחיזוק האנטישמיות. תסביך יהודי.

   מחק
 3. איזור עין-כרם מלא שיחי צלף קוצני: כידוע, הניצנים ראויים למאכל אחרי טיפול בן כמה שבועות של כבישה בתמיסת מלח רווייה (וסריטות רבות בזמן הקטיף--אכן קוצני!), אך התוצאות טעימות ונשמרות גם ללא קירור זמן רב מאד.

  השבמחק
  תשובות
  1. בספרי -עין כרם לטייל ולבשל הקדשתי פרק לשמות הרחובות.בניה בן נון שלקח על עצמו להמליץ על השמות ,נדהם כשגילה ששיחי הצלף נעלמו מהחומה.באישון לילה הטמין זרעי צלף בינות לאבני החומה כדי להצדיק את שם הרחוב ,אך אלו מיאנו להיקלט. השבוע ייצג הספר את מדינת ישראל בתחרות בינלאומית וזכה לעיטור הטוב בעולם בתחום התירות הקולינרית. היינו גאות ביותר להניף את דגל ישראל על בימה בינלאומית מכובדת.

   מחק
 4. אבישי ליוביץ'יום שלישי, 29 מאי, 2018

  וראו מאמרה של ורד אליצור נעם אודות התנא רבי אלעזר הקפר, בו מצוטטת ההשערה שקורא שמו כך משום שעסק בהכנת תרופות ותבלינים מנצני הצלף , קפרס http://old.herzog.ac.il/tvunot/fulltext/al-atar4-5_vered.pdf

  השבמחק
  תשובות
  1. לא רק תרופות אלא בעיקר יין היו מכינים מן פרחי הצלף. יין זה קרוי "יין קפריסין" והמייצר אותו קרוי קפר, כמו לתת (שעושה לתת לבירה), נגר וכו'. יין זה היה יקר ועל כן בפיטום הקטורת נאמר: שאם אין יין קפריסין מביא חמר חיוור עתיק. בכפר דבורה שבגליל מצאו משקוף שעליו חקוק: זה בית מדרשו של אליעזר הקפר". מוצג במוזיאון בקצרין.

   מחק
 5. יש כלי תחבורה המונע על גז והוא כמובן כדור פורח, כדוגמת הצ'פלין שגם אותו לא הייתי מכניס לחניון.

  השבמחק
  תשובות
  1. הכל טוב ויפה,חוץ מזה שצ'ל כתוב צפלין ולא צ'פלין.

   מחק
 6. תודה. רק שכיריים מופעלים ולא מופעלות. אבוי.

  השבמחק
 7. מעשה בחסיד אחד שיצא לטיול בכרמו בשבת וראה שם פירצה אחת וחשב לגדרו במוצ"ש, אמר הואיל וחשבתי לגדרה איני גודרה עולמית, ונעשה לו נס ועלתה לו צלף (עץ יקר ומיוחד) וממנו היתה פרנסתו".(שבת פט"ו ה"ג)

  השבמחק
  תשובות
  1. הערה. ועלתה לו צלף וממנו היתה פרנסתו, מלמד שהצלף כנראה היה עץ מאכל ולא זול.

   מחק
 8. תודה. רק שכיריים יכולים ויכולות להיות מופעלים ולהיות מופעלות. (במיוחד אם הן זוגי של "כירה", דלכ"ע היא נקבה): שלוש אבנים שעשאן *שתי* כיריים" (משנה, כלים פ"ו מ"ג)

  השבמחק
 9. הנחש שבשר בבית החולים למצורעים הוא נחש בריח

  השבמחק
  תשובות
  1. אם היו פה לייקים(לא שהם חסרים לי) הייתי שם אחד על ההברקה

   מחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.