יום רביעי, 4 בנובמבר 2020

סיבוב בתל אביב: כיכר רבין, תרומה, מפגש בן לאומי, בית פאג"י

א. כיכר רבין, 25 שנים אחרי

לקראת יום השנה ה-25 לרצח יצחק רבין, שופץ אתר הזיכרון ברחוב אבן גבירול, במורד המדרגות שם כרע ונפל.


צילומים: איתמר לויתן

ב. תרומה לחברה

בסניף 'ארומה' בנמל תל אביב יש שלט מאיר עיניים שאוסר על העובדים למכור אלכוהול למי שעדיין לא מלאו לו 18 שנים.

כמה חבל שבארומה לא למדו שבעברית כותבים 'טרם' באות ט'.

צילום: שמעון כהן

ג. מפגש בן לאומי

בשוק בצלאל, ברחוב קינג ג'ורג' פינת בית לחם, עומד בניין ישן, מרופט ויפה.


מי שיתבונן בסבלנות (הקלקה על התמונה תגדיל אותה לצפייה נוחה) יוכל לזהות שרידי כתובת ישנה שמעידה כי כאן היה פעם 'מפגש בן לאומי', שמכר בורקס סריאר (שזה סוג של בורקס טורקי, שנמכר ברובע Sarıyer באיסטנבול) וסחלב.

צילומים: איתמר לויתן

מישהו מן התל-אביבים הוותיקים זוכר את המפגש הזה ויודע לספר עליו משהו?

ד. בית פועלי אגודת ישראל

פועלי אגודת ישראל (פא"י, פאג"י), שנוסדה ב-1922 בפולין, הייתה פעם מפלגת פועלים חרדית מתונה בעלת אופי סוציאליסטי, שהקימה יישובים חקלאיים וגם שני קיבוצים (חפץ חיים ושעלבים). זו הייתה מפלגה קטנה (בשיא כוחה היו לה שלושה מנדטים) שנעלמה מזמן, ומנהיגיה, בנימין מינץ (שגם היה שר הדואר), קלמן כהנא ואברהם ורדיגר, כבר אינם זכורים. 

ברחוב פרישמן 64, שם היה בית התנועה, נותרו רק אותיות המתכת ההיסטוריות, שנקבעו בקיר האפור כשק.

צילום: איתמר לויתן

אגב, בבית זה שכנה בשנות החמישים והשישים מחלקת האחיות של 'מרכז קופת חולים', מערכת כתב העת 'איתנים' וגם ספרייה שנקראה 'פרישמן'.

לאחרונה ניסו יורשי פאג"י למכור את הבניין, שהוערך בשווי של 27 מיליון שקל, אך המכירה הסתבכה ונעצרה.

16 תגובות:

 1. יצחק רבין מלך ישראליום רביעי, 04 נובמבר, 2020

  כבר אז לפני 25 שנה קבע ביבי המסית את הנרטיב השקרי בו האשים,לשווא,את רבין בגרימת פיגועי התופת.
  נרטיב חולני שטבוע במוחותיהם המעוותים של חלק קטן מהמגיבים בבלוג מוערך זה עד היום.
  טראמפ ,ברגעים אלו משית נרטיב שקרי אחר..
  הסתה=אלימות ואלימות כאמור היא:
  "כרסום יסודות הדמוקרטיה ויש להוקיע אותה בתבונה.."

  השבמחק
  תשובות
  1. אפשר להקיא מתגובתך

   מחק
  2. שאול =שם מומצא
   סביר שמתנחל דתי חובב מירי רגב

   מחק
 2. לפאג"י היה גם בנק "בנק פועלי אגודת ישראל" בשיתוף עם הבנק הבינלאומי.

  השבמחק
  תשובות
  1. בנק פא"י היה בנק עצמאי. כיום הוא פועל בשם זה אך כלול בבנק הבינלאומי. לעניין "יורשי פא"י" יש לציין שהמדובר ביורשי משפחה של ח"כ פא"י בשלהי ימי המפלגה העצמאית ושמו אינו מוזכר כאן. "לאחרונה" ניסו "יורשים" אלה להקים את המפלגה מחדש ולרוץ לכנסת אך ביטלו את כוונתם. ולא רק פא"י נשכחה מלב מבוגרים. לפני כ15 שנים פגשתי שני אנשים בני פחות מ30, האחד דתי ומזרחי, וחברו חילוני. הראשון שאלני "מה נשמע בפא"י?", דהינו בבית כנסת פא"י בעיר מגורי. לא הכרתי את הבחור, אך הוא הכירני. רעהו שאל מיד מהו פא"י והדתי השיב לו תשובה נכונה. שאלתי את החילוני שנראה לי שיודע קצת היסטוריה ישראלית בת זמננו: מה זה מפא"י, הוא לא ידע והדתי קפץ ואמר: מפלגת פועלי אגודת ישראל. הוספתי ורמזתי בשאלה אם יודעים מי היה בן גוריון, ודווקא החילוני השיב באי בטחון: איזה חבר כנסת.

   מחק
 3. נא לעמוד בהנחיות התגובות שלך עצמך ולמחוק את התגובה הראשונה שהיא חולנית לא פחות ממה שנכתב בה! נאה דורש - נאה מקיים!

  השבמחק
 4. סיפורו של בית פאג"י המובא כאן בעניין הכוונה למוכרו תמורת 27 מיליון, מכירה שהסתבכה ונעצרה, הוא קצה הקרחון של סיפור ענק שהתקשורת ומוסדות המדינה לא עלו עליו או לא רצו משום מה לעלות עליו. עיקר הדברים: לפאג"י היו נכסים נדלניים רבים, כמו למשל שטח ענק של האולפנא במרכז כפר סבא ששוויו הון עתק (ה-27 מיליון הנ"ל הם כסף קטן לעומת הנכס הנדלני בכפר סבא) ומן הסתם היו גם נכסי נדלן נוספים. אט אט השתלטו על הנדלן אנשים פרטיים, שאיכשהו הגיעו אליהם בדרך לא דרך, וגרפו הון עתק לכיסיהם. ברור שהנכסים נרכשו במקור ע"י פאג"י מכספי ציבור - תרומות של חברים ונדבנים וכדומה, וכל זה הגיע לידיים פרטיות, בבחינת שוד בצהרי היום. חבל שאיש אינו מהין להרים הכפפה הקרימינלית הזו.

  השבמחק
 5. כדאי אולי שלא לקפח גם את הישובים החקלאיים ברובם שהקימה פא"י. כך באזור אגן נ. שורק במעברו למישור החוף בעורף המזרחי-דרומי של גדרה הוקם גוש התישבות משמעותי ובו הנקודות: יסודות, בית חלקיה ,בני רא"ם , חפץ חיים (קיבוץ) ובני בנימין (ישוב קהילתי כפרי).גוש אחר קם באזור עמק איילון: מבוא חורון, מבוא מודיעים (בגלגולו הראשון),שעלבים (קיבוץ), גמזו (בפאתי יער בן שמן). שלושת האחרונים הוקמו כישובי ספר וסבלו קשות מהיותם כאלה עד לאחר מלחמת ששת הימים.

  השבמחק
  תשובות
  1. ‎אחד מהיישובים שציינת הוא 'יד-בנימין' (ע"ש בנימין מינץ) ולא 'בני בנימין‎' כפי שנכתב בשגגה.

   מחק
  2. אכן כך. כמובן פליטת קולמוס (מקלדת). אין כל קשר לארגון בני בנימין. תודה על העירנות.

   מחק
 6. בבניין פאג"י ברחוב פרישמן פעלה גם מערכת העיתון "שערים" שהיה עיתונה היומי של המפלגה. כן פעל בו בית כנסת קטן.
  תנועת פאג"י אכן אינה קיימת עוד כמפלגה בעלת ייצוג פוליטי אך היא מוסיפה להתקיים בדמות המושבים והקיבוצים שנזכרו כאן ובדמות תנועת הנוער "עזרא" הפועלת גם כיום.

  השבמחק
 7. לענין הניסוח "במורד המדרגות שם כרע ונפל." אמנם מזכיר את הביטוי התנכי המתיחס למלכים הנופלים בקרב אך למען הדיוק מן הראוי היה לנסח "שם נרצח על ידי יהודי חובש כיפה" שהרי בפועל - לא כרע ולא נפל אלא הועבר מיד למכונית שלקחה אותו לבית החולים.

  השבמחק
  תשובות
  1. צ"ל: יהודי ספרדי ימני חובש כיפה שאמא שלו גננת.
   כל הנתונים רלוונטיים באותה מידה.

   מחק
 8. ערן אבי זמר הוא שתול? מהיכן הגיעו עליו הידיעות החשובות כי : שאול הוא שם מומצא, מתנחל, אוהב מירי רגב. דוד ידידי צר לי כי הפקרת את הבמה החשובה הזאת לכל צרוע וכל זב להשתלחות, "בוטים", הרצית להפוך את מחמד נפשנו לאנשי אביעזר" או בשמו אבי זמר. אין כאן לא זמר ולא שיר, הכפשה לא ראויה של משתתפים בבלו"ג. חבל .מה היה נחסר לו דברי בלע כאלה על משתתף , היו מצונזרים כפי שראוי להם להיות. הן הפעלת בעבר פריווילגיה כזו, חבל שלא הפעם. מוקיר ומעריך אותך.

  השבמחק
  תשובות
  1. אז מה אתה אומר בעצם.שלא היתה הסתה כנגד רבין שבעקבותיה הגענו למצב של היום?

   מחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא את 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'. לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.

מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.

תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.