יום שני, 12 במרץ 2012

הנועזים בעורף האויב, או היכן קבורים מרדכי ואסתר?

רמי נוידרפר, הכתב המשוטט של עונ"ש, הגיע בפורים לבני ברק וצילם עבורנו את הכרזה הבאה:


מתברר שהמעמד 'הנורא' מתרחש רק פעם אחת בשנה, בתענית אסתר.

אז השנה כנראה החמצנו את ההזדמנות, אבל אפשר כבר עכשיו לתרום ל'ועד הרבנים' ולהזמין תור לפעם הבאה.

ומהי 'סגולת קב הישר'?

קב הישר הוא ספר דְּרוּש שכתב צבי הירש קיידנובר (1712-1645), יהודי מקרקוב שבפולין, שנדד לגרמניה. בספר, שנדפס לראשונה בפרנקפורט, עירו של קיידנובר, בשנת תס"ה-תס"ו (1705), יש 102 פרקים (כמניין קב), וחוץ מזה גם הגימטרייה של 'צבי' היא 102; 'הישר' הוא שיכול אותיות של הירש. הספר עצמו היה נפוץ וחביב, ולכן הודפס פעמים רבות וגם תורגם ליידיש.

בפרק צז (למברג 1863) נכתב כך:

ובכן, לא סגולה ולא קברים בדויים באירן. סתם קריאת מזמור תהלים (פרק כב, שמתחיל במילים 'למנצח, על אילת השחר') בבית הכנסת ותפילה בכוונה.

אבל בשלב מסוים התגנבה ללבי תחושה קונספירטיבית. אולי האמיצים הללו הם בכלל סוכנים של המוסד? שהרי בינינו, הקבר שם בהמדאן מזכיר קצת כיפה של כור גרעיני.

קבר אסתר ומרדכי בהמדאן שבאירן

וכאן כתבה של צבי יחזקאלי בחדשות ערוץ 10 לפני שנה:מה שמחזק עוד יותר את תיאורית הקונספירציה היא העובדה שקברם של אסתר ומרדכי נמצא בכלל בגליל (אל תגלו לאף אחד שלא ידעתם שהם עלו לארץ!), ליד קיבוץ ברעם ונחל דישון. מסורת קבר זה ראשיתה במאה ה-13 – והמאמין יאמין.

מי שרוצה להגיע לשם  כאן יש מסלול טיול.

צילום: שמואל בן צבי, COL

הקבר הקדוש בגליל (מקור: אהלי צדיקים)

8 תגובות:

 1. איך הגיעו מרדכי ואסתר ארצה?
  באלקודס?
  ובכלל מה הן מקורות המידע לציוני הקברים השונים?
  ומי מבין הגירסאות צודק?

  השבמחק
  תשובות
  1. כבר בתלמוד (מסכת מגילה טז ע"ב) נכתב שמרדכי היה מעולי בבל.
   כמובן שאין כאן אישוש לזיהוי קבר כזה או אחר.

   מחק
  2. עצמות אסתר המלכה הועלו על ידי כורש בנה ועל פי בקשתה ארצה ונקברו בכפר ברעם, אם זאת יש לציין כי מרדכי הצדיק אכן קבור בהאמדאן שבאיראן.

   מחק
 2. The sign next to Ester's tomb is very interesting. I know about the physical danger that was in those days. What is the spiritual one, and how did Ester save her nation?

  השבמחק
 3. רוב המצבות כביכול בגליל הם מה שאמא שלי ז"ל היתה אומרת "בובה מעיססעס" (סיפורי סבתא) וקבר אסתר ומרדכי כלולים בקטגוריה הזאת לצערי

  השבמחק
  תשובות
  1. עם כל הכבוד לאמך זכרונה לברכה, לנו כעם יהודי אשר קיים אלפי שנים וכולל ספרות נרחבת יש מקורות והם כולם אומרים כי אסתר המלכה קבורה בכפר ברעם (עצמותיה הועלו על ידי כורש בנה) לקריאת המקורות הקלק: http://www.zadikim.org/index.asp?catID=45614&siteLang=3

   מחק
  2. זכות גדולה נתגלגלה לבעלי העונ"ש, שלמען האמת מקומו במושב לצים, ר"ל, שעל ידו נתגלה לנו, או לכותב דברים אלו, למצער, כי כורש זצ"ל יהודי כשר, בן יהודיה, הוא.
   ויוסף נא מר גבירץ המכובד ויעשיר את דעתנו: האם היה נמול? האם ידוע יום לידתו, ועוד יותר מכך- יום פטירתו?
   והאם זכה להוליד, עם אשה או אמה יהודית, בן, ואותו בן- האם עלה למצוות וכו' וכו' וכו', למען העשר דעת בישראל.
   ובהזדמנות זו שאלה נוספת לי אל אותו המכובד, מר גבירץ, שיזכה למצוות: "הקלק" מנין הוא לנו? אנוכי סברתי, לתומי, כי מאחר שהמקלדת בנויה קלידים- קלידים, נכון יהיה להציע "הקלד" מלשון "קליד" או "מקלדת", ולא "הקלק", המעלה על הדעת לשון "קאליקער", ח"ו.
   ובא לישראל גואל.

   מחק
 4. נא לא להפריע בין 2-4יום שלישי, 24 דצמבר, 2019

  שמעון גבירץ שייך לכת המאמינים בקודש וגם מתפרנס בימי חול

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית 'הגב בתור:', לחצו על 'שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי' אם לא הצלחתם להתגבר על הבעיה – רשמו את השם בתוך התגובה.
לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.
מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.
תגובות לפוסטים ישנים מועברות לאישור ולפיכך ייתכן שיהוי בפרסומן.
תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.