יום ראשון, 4 במרץ 2012

היו זמנים: ניקולאֶה צ'אושסקו מבקר בקוריאה הצפונית

שני חברים יצאו לדרך... קים איל-סונג וניקולאה צ'אושסקו, 1971

תגידו מה שתגידו על הקומוניסטים של פעם, לארגן טקסים הם ידעו ופולחן אישיות זה משהו שזרם אצלם בטבעיות.

הסרטון הלא ייאמן הזה מנציח את ביקורם של שליט רומניה ניקולאֶה צ'אושסקו ורעייתו הכבודה אלנה בפיונגיאנג בירת קוריאה הצפונית, בשנת 1971. שליט קוריאה הצפונית אז היה 'המנהיג הדגול' קים איל-סונג, ובפקודתו הכינו בני עמו קבלת פנים לצ'אושסקו, כזו שהוא לעולם לא ישכח, הכל כמובן בשם הסולדיריות בין שתי הרפובליקות הסוציאליסטיות, הדמוקרטיות והעממיות.מאז, תודה לאל, שני הרשעים הללו, שהביאו את ארצם לפשיטת רגל ולבידוד נורא, כבר אינם אתנו. הקוריאני מת מהתקף לב פתאומי ב-1994 אך השאיר שושלת שהלכה בדיוק בדרכיו; הרומני הוצא להורג ב-1989 ומאז מנסה רומניה לחזור שוב למשפחת העמים הנורמלים.

הסרטון מנציח לא רק את בזבוז המשאבים הנורא (מיליוני אנשים השתתפו בהפקה הזו!) ואת הטמטום, אלא גם את מכונת התעמולה האדירה שמתחזקת עד היום את השלטון בקוריאה הצפונית, מעניין לעוד כמה זמן.

מקוריאה המשיכו הצ'אושסקואים במסעם והגיעו לסין של מאו צה טונג, ושם נערכה להם קבלת פנים הזויה לא פחות.בסרטון נראה גם הגנרל לין ביאו, שר ההגנה וסגנו של מאו, שחודשיים לאחר מכן ימות בתאונת מטוס מסתורית במונגוליה לאחר שנחשד בניסיון להפיכה צבאית.

כשצריך, הסינים גם יודעים איך לפרגן (1971)

תודה לרמי נוידרפר

4 תגובות:

 1. צ'אושסקו גם ארגן ביקורים של ראשי ממשלת ישראל גולדה מאיר (1972) ומנחם בגין (1977) בבוקרשט, שנחוגו ברוב פאר והדר, בנסיון להגיע להידברות עם מצרים של סאדאת.

  השבמחק
 2. איך החברים בקהל עומדים מסודרים חייבים לאמץ את זה!

  השבמחק
 3. אין לשכוח את תרומת רומניה (תמורת תמורות נאותות) לעליית יהודי ברית המועצות

  השבמחק
 4. דב ברנשטיין-ירושלים , במועדון לתרבות יהדות רומניה-בירושלים (קיים משנת 2017), שמענו הרצאה על הרודן צ׳אוססקו במהלך 2022.
  למדתי שהאיש היה פסיכופט וככזה הגיע להשגים ולהסתבכויות קטסטרופליות.
  המרצה רפי ואגו ,לקשר עמנו -0508190506

  השבמחק

הזינו את תגובתכם בחלון התגובות. אחר כך פתחו את הלשונית 'הגב בתור:', לחצו על 'שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם (אין צורך למלא 'כתובת אתר'). נא רשמו שם אמיתי (מה יש להסתיר?) או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי' אם לא הצלחתם להתגבר על הבעיה – רשמו את השם בתוך התגובה.
לבקשה 'הוכח שאינך רובוט' הקליקו על העיגול ואז 'פרסם' – זהו.
מגיבים שאינם מצליחים להעלות את תגובתם מוזמנים לכתוב אליי ישירות ואני אפרסם את דבריהם.
תגובות לפוסטים ישנים מועברות לאישור ולפיכך ייתכן שיהוי בפרסומן.
תגובות שאינן מכבדות את בעליהן ואינן תורמות לדיון – תוסרנה.